| Ralphirolph a întrebat:

Cu un salariu lunar de 1550 RON plus 400 RON bonuri de masă pot avea vreodată o familie?

Eu am 29 de ani și nu am avut niciodată o prietenă.

Eu sunt băiat muncitor dar faptul că am față de copil la 29 de ani face ca femeile să nu mă bage în seamă pe nicăieri.

Știu că este greu, aproape imposibil să mai sper că pot întâlni pe cineva, dar credeți că dacă voi rămâne singur tot restul vieții pot dezvolta probleme grave de sănătate gen depresie sau anxietate socială severă?

Tata a murit în septembrie 2019, iar eu sunt singur la părinți și mă gândesc cu groază cum voi înfrunta singurătatea atunci când nu voi mai avea pe absolut nimeni lângă mine.

Mai este cineva în situația aceasta tristă ca a mea?

Din septembrie 2020 încoace lucrez într-o fabrică unde am contract pe
nedeterminat, lucru rar în orașul meu mic din provincie, dar chiar și așa faptul că am un serviciu stabil nu m-a făcut să am succes la fete niciodată.

Cu părinții nu m-am putut sfătui niciodată despre fete deoarece când eram mic, tata a înșelat-o pe mama de multe ori iar mama se enervează imediat când îi mai zic ceva despre fete.

Din octombrie 2019 încoace însă am o gașcă de 4 - 5 prieteni cu care ieșeam zilnic aproape prin oraș între octombrie 2019 și septembrie 2020, efectiv zi de zi, vara mai ales, între mai și septembrie 2020 cutreieram orașul de la un cap la celălalt.

Iar din septembrie 2020 încoace ies cu ei week-end de week-end prin oraș la suc, biliard, tenis de masă, pur și simplu ei m-au ajutat să îmi mai revin cât de cât și astfel datorită faptului că în week-end ies cu ei prin oraș iar de luni până vineri lucrez mereu schimbul 1 și 2 nu mai stau singur în trist și astfel uit de singurătate.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E bine ca ai prieteni,chiar daca va vedeti doar in week end!
Inseamna ca esti sociabil,muncesti,iesi din casa,mai ramane sa gasesti si o fata si toate vor intra pe fagasul pe care il doresti.
Nu-ti mai plange de mila,pentru ca emiti unde negative,ai o aura negativa si cei din jur simt asta.
Te poti trezi ironizat,privit cu suspiciune,indepartat, tocmai din cauza ca gandurile tale inspira temere, mila si autocompatimire, intelegi? Esti terenul propice pentru orice bufon frustrat care vrea sa se dea mare.
Cat despre fete, ele simt si mai bine decat barbatii din jurul tau.Au un simt ascutit al observatiei si ca sa le placi,trebuie sa le dai motiv!
Curat,aranjat,zambitor,cu ochii senini si luminosi,binevoitor,interesant,generos,politicos,cam asta cauta fetele.
Ai un salariu cel putin sigur,care ar putea sa mai creasca,dar chiar si daca nu creste,impreuna cu salariul unei sotii,impreuna,puteti trai decent si foarte frumos!
Esti muncitor,nu astepti nimic de-a gata,deci ai toate intentiile bune sa pastrezi o fata care te iubeste langa tine,asa,dupa puterile tale!
Si fetele vad si inteleg aceste lucruri.
Schimba-ti aerul de invins,zambeste,ridica fruntea,indrazneste,vorbeste,ofera din senin o ciocolata fetei de la casa de marcat din super market,ajuta o batranica sa treaca strada(poate avea o nepoata!),stai de vorba cu un mosulet care-si fumeaza tigara linistit pe o banca,fa-l prietenul tau si cere-i sfatul,sunt atatea lucruri pe care le poti face!
Nu e nevoie sa stai sa-ti plangi de mila,pentru ca asa cum te vezi tu pe tine, asa te vad si cei din jur.
Invioreaza-te, trezeste-te si, mai ales, lupta pentru ceea ce-ti doresti! Nu te mai balaci in lacrimi si-n compromis!
Pentru ca ai toate sansele de a fi foarte fericit!
Ajunge sa vrei.

| haileewatson a răspuns:

1. Cu banii astia nu ai cum sa intretii o familie, doar daca partenera ta castiga de 3 ori mai mult decat tine.
2. Da, oamenii nu sunt facuti sa fie singuri, avem o nevoie de apartenenta sociala, dar timpul nu-i pierdut. Trebuie sa-ti faci curaj sa iti invingi problemele.
3. Daca n-ai gasit inca persoana potrivita nu trebuie sa te lasi batut. Cunoaste oameni noi, schimba-ti locul de munca, poate muta-te intr-un oras nou. Nu cred ca "fata de copil" e neaparat problema. Poate ai anumite trasaturi de personalitate care nu sunt placute de majoritatea femeilor.

| GambleR40792 a răspuns:

Cel mult iti poti asigura traiul de unul singur asta cu o chirie platita la limita, ce zici tu acolo sunt vise

| meli120 a răspuns:

Iti place sa intrebi acelasi lucru de atatea ori?
Gaseste un alt job, nu te plange la 29 de ani.
Schimba orasul si o sa gasesti ceva mai bine platit.
Toti stim ca in fabrici nu se castiga, mai bine mergi in constructii sau orice altceva.
Si un casier la un magazin castiga mai bine.
Solutii sunt si nu se gasesc in TPU.
Nu vreau sa fiu rea sau ceva, dar viata e cum e. Nu vreau sa te incurajez sa stai pe un salariu de mizerie cu care nu vei putea supravietui pe cont propriu.
E cazul sa te trezesti la 29 de ani.

| IonicaLingurica2 a răspuns:

Tiranu de Ionica are o lingurica