| 2420 a întrebat:

Ce medicamente ați putea recomanda pentru combaterea anxietății sociale și a singurătății?

Credeți că există vreo posibilitate să ajungi la măcar 50-55 de ani după ce îți mor părinții dacă ești singur pentru tot restul vieții tale fără nici un sprijin alături?

Adică să te descurci singur lună de lună cu un teanc de facturi plus medicamente pentru sănătate și mâncare fără să ai pe cineva alături cu care să vorbești zilnic?

Poți supraviețui lunar dintr-un salariu de maxim 1800 RON în asta incluzând pe lângă mâncare și curent, apă, gaze etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FOG92 a răspuns:

1. intreaba la farmacie
2. sanse destul de mici, daca ti-o arzi cu tigari si bautura nu cred ca apuci 55, am un vecin tot singur are un inceput de ciroza n-are nici 50
3 sau 4 -> Categoric NU!
5. Dai si tu o funda, ca si asa nu o sa iti raspunda multi la intrebare
6. Te salut

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am supravietuit cu 1600 lei, imi faceam de cap cu femeile in acelasi timp. Se poate dar nu iti permiti masina, mergeam gratuit cu autobuzul in oras fiind sofer la RAT pe vremea aia

| FOG92 a răspuns (pentru mgtow):

''imi faceam de cap cu femeile in acelasi timp''din ce am dedus eu de cand te-am citit pe aici stiu ca aveai femei doar contra cost, una e sa iti faci de cap pe degeaba si alta e cu banu jos laughing) rad de moor >) sa nu ma injuri prea tare te roog

| mgtow a răspuns (pentru FOG92):

Niciodata nu am platit pentru sex, poate tu esti practicant de prostituate. 2 larand nu iti permiti o masina de 35.000£ sa agati bunaciuni... osu' la munca hai

| mgtow a răspuns:

Sa mergi la gym sau miscare 1-2h pe zi ajuta sa traiesti o viata digna. Acum sa prinzi 60 e o afacere depresia ucide pe la 50 inima cedeaza

| Violleta2022 a răspuns:

Anxietatea se combate cu sport si socializare.
Medicatia te blegeste, nu te vindeca.
Bineinteles ca poti supravietuii, luandu-ti inca un job in weekend cat esti tanar si puternic, strangand bani ca sa te bucuri de ei. Apoi, iti cauti o partnera sau partner cu care sa traiesti si sa imparti chletluielile.
Mama si tata te vor ajuta o bucata de vreme, dar dupa 20 de ani iti iei zborul si stai pe picioarele tale, ca esti mult mai puternci decat doi batranei.

| Yuoia a răspuns:

NICI UN MEDICAMENT!
Cati ani ai?
Tu vrei ca parintii sa traiasca mai mult decat tine ca sa te intretina?
Toti cei peste 18 ani au un teanc de facturi luna de luna, plus mancare, impozite, de la o varsta si medicamente, reparatii prin casa, etc, etc. Ai 1800 lei lunar? Ai mai mult decat mine. Si eu ma descurc bine. Evident, fara bautura si fara tigari.
De ce sa ramai singur? Insoara-te.
Nu ai cu cine vorbi? De ce? Iesi afara si vorbeste cu oamenii! Daca esti major, de ce nu lucrezi?
Nu te mai plange. Fa ceva pentru tine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Depinde cat de grava e anxietate și dacă mai ai și altele pe lângă. Până într-un punct (incipient) dacă ești puternic, te poți redresa singur. După vei experimenta fel și fel de simptome ciudate și din ce in ce mai grave, vei avea nevoie de medicație.
Poți face cursuri de calificare, specializare, meserii și ajungi la salarii chiar frumușele.
Restu', nu stiu, nu-s mama omida. Ieși afară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta medicul psihiatru îți poate prescrie pastile anxiolitice în funcție de ce ii spui tu, de simptomele relatate de tine lui îți va da un tratament specific ție. Nu toate tratamentele se potrivesc la același individ.
Pe lângă pastile e bine sa mergi și la un psihoterapeut câteva ședințe sa afli care e cauza declanșării anxietății și în consecință sa te ajute sa o înlături.

Dacă îți faci griji privind insecuritatea de a te descurca singur în condițiile precizare de tine atunci ar fi de bun augur sa cunoști o tipa cu care sa întemeiezi o căsnicie /familie și sa plătiți totul la comun, ma refer la facturi și mâncare.
Te descurci, te automotivezi când viata îți dă astfel de "lovituri sub centura", te face mai ambițios și mai puternic, mai responsabil fata de tine și viata ta personala, e o chestie de autoconservare, instinctul de supraviețuire care e "datat în codul nostru genetic", asa am supraviețuit de-a lungul vieții unor atrocități și lupte aprige cu imprevizibila,, viata ".

Dacă nu mănânci mult,, da" poți supraviețui și cu 1800 pe luna, dar nu îți va fi ușor, va trebui sa îți gestionezi rațional banii încât sa nu ajungi pe minus asa încât sa te împrumuți la bănci/neamuri sau vecini.

| FOG92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihiatru ii trebuie lui are si salariu mare laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru FOG92):

Nu plătește consultațiile doar tratamentul care e destul de ieftin, îl costa în jur de 60-80 de lei pe luna, asta fiindcă trebuie sa ii dea și antidepresive, dar sunt ieftine antidepresivele în jur de 27-30 de ron, ii ajunge pe o luna, cam 60-80 de lei trebuie sa plătească timp de 9-12 luni + 4 pentru a nu recadea.
Dar la el e cronica depresia /anxietate; asa ca trebuie sa ia o perioada mai îndelungată, dar se va descurca; deoarece nu va plăti consultația din 2 în 2 luni.
Dacă mănâncă mult atunci nu ii vor fi suficienți banii relatati.
Nici nu e recomandat sa mănânce mult dacă are probleme cu anxietatea /depresia, trebuia sa aibă o alimentație sănătoasă, echilibrata.
Deja și-o proiectat viitorul,, cum va fi dacă va rămâne singur " tipic anxioșilor! Cu gândirea asta nu o sa facă mare lucru în viata, trebuie sa își schimbe refluxul mental altfel nu va avea nici o șansă fără părinții în viata.
Dar se va adapta, chiar dacă mai greu!

| FOG92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca deja si l-a proiectat ca o zis ca are aproape 30 si nu a avut in viata lui o prietena, nu stiu ce mai poate repara sincer si ca sa ajungi sa castigi decent in Romania iti trebuiesc multe atuuri relatii *** pile etc

| InYourPants a răspuns:

Iesit din casa si infruntat situatii nu pastile