| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa determin pe cineva sa-si schimbe parerea si sa renunte la prejudecati in ceea ce priveste un anumit grup de oameni (prefer sa nu mentionez daca ma refer la un grup social, cultural, etnic sau religios)?

Răspuns Câştigător
| Fatayou a răspuns:

E bine sa avem pareri diferite. Poate si tu gresesti spunand ca acel grup e asa cum zici tu.Cel mai bine e sa-l chemi in grup ca sa-l cunoasca mai bine si de asemenea sa invete ca a gresit si nu va mai face prejudecati inainte sa cunoasca.Nu poti sa-l obligi sa creada altceva daca el nu vrea, mai rau faci, lasa-l in voia lui.

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Detaliaza.Unele prejudecati nu le poti inlatura iar pe unele le poti inlatura.

| 0PopaPorno a răspuns:

Du-l in grupul de oameni de mai multe ori sa vada ca de fapt nu e cum crede el. Si daca nu-si schimba ideile inseamna ca ori e prost, ori grupul chiar e asa cum crede el.

| Medema a răspuns:

Asta se numeste manipulare...nu ai cum sa facu un om sa-si schimbe parerea ..doar daca il lasi pe el sa experimenteze ceea ce el critica..asta in cazul in care este homofob..atunci nu ai cum sa-i schimbi parerealaughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Ce ai zice de faptul de ai pune unele întrebări prin care sa/l faci sa se gândească la motivele pentru care are acele prejudecati si daca sunt întemeiate?

| UnDezaxat a răspuns:

Nu esti centrul universului. Nu e obligat nimeni sa aiba parerea ta. Astea sunt copilarii de prost-gust. Si apropos, nimeni nu se schimba decat daca isi propune singur chestia asta. Nu exista persoana care sa se schimbe pentru alta persoana. Poate doar o scurta perioada, pe din-afara. Da' cand isi revine, o sa fie nasol. Pentru tine, nu pentru el/ea. Asa ca hai sa nu mai fim noi in centrul atentiei, da? Ca nu meritam.

| Alfista_Yo_1980 a răspuns:

Conteaza ce grup fiindca altfel nu putem dezvolta prea mult, insa incearca sa ii pui in fata respectivei persoane partea buna a lucrurilor, partea plina a paharului, dovedeste-i [prin surprindere] ca acel lucru e altfel decat judeca ea, si ca totul poate fi schimbator in viata