| Klara a întrebat:

Cum ati proceda voi, femeile insarcinate, daca vi s-ar descoperi ca fatul sufera de boli ingrozitoare cum ar fi ihtioza sau anencefalie? Ati prefera sa avortati sau ati pastra copilul, riscand ca acesta sa fie un monstru, practic, si sa se chinuie toata viata?

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Iti dai seama la ce expui acel copil? numai chin toata viata, daca nu ai fi stiut de diagnostic l-ai fi pastrat si v-ati fi chinuit unul pe celalalt cu toata dragostea reciproca
, dar stiind diagnosticul nu iti face una ca asta sa chinui un sufletzel nevinovat si intreaga familie
mai poti face dupa... si alti copii sanatosi

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as face avort. E singurul caz in care accept avortul.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Conform noului cod vei putea face avort doar in cazul in care fatul sufera de niste boli foarte grave, care ii vor putea fi fatale. Dar inca nu este valid... Dar va fi peste cativa ani... Deci... protejati-va!

| mami a răspuns:

Itzi dai seama la ce expui acel copil? numai chin toata viatza , daca nu ai fi stiut de diagnostic l-ai fi pastrat si v-atzi fi chinuit unul pe celalalt cu toata dragostea reciproca
, dar stiind diagnosticul nu itzi face una ca asta sa chinui un sufletzel nevinovat si intreaga familie
mai potzi face dupa ... si altzi copii sanatosi

| ele30 a răspuns:

Buna e grea decizia asta nu sunt de acord cu avortul eu am facut unul dar din alte motive acum 10 ani si regret si in ziua de azi eu zic sa vorbesti cu un preot sa te indrume poate este crucea ce trebuie sa o duci eu nu am avut cu cine discuta si am luat o decizie care se pare ca ma urmareste si acu.Se zice ca d zeu da la fiecare cate o cruce de dus dupa puterea

| Klara explică:

Da, multam de incurajare, dar nu-s gravida rolling on the floor Intrebam doar asa....sa vad ce zice populatia in general tongue

| BUBULINA a răspuns:

Hmm,, nu stiu e cam greu sa decizi
dar daca Dumnezeu asa a vrut. nu am ce sa fac
e greu sa se chinuie, dar eu ca mama am sa incerc sa imi fac copilu sa zambeasca si am sa invat sa il iubesc din toata inima ar fi mai usur sa treaca peste toata suferinta si durerea

| Diva a răspuns:

Eu l-as pastra. Poate pentru cei din jur va fi un monstru dar pentru mine va fi cel mai frumos copil din lume

| Lorenyk a răspuns:

Nu cred ca l-as pastra. mi-ar fi teama sa nu sufere. eu ca mama poate i-as oferi tot ce are nevoie si as face totul pentru el, mi-as da si viata pentru el, insa lumea din jur e rea. de obicei acesti copii nu prea se pot integra in societate, nici cand sunt mici, nici mai tarziu. si ar suferi foarte mult.

| christabell a răspuns:

Nu sunt insarcinata, dar raspunsul meu categoric este AVORT.Sa fim realisti!

| nycole a răspuns:

Eu am facut un avort, din alte motive, si acum plang dupa el, dupa 3 ani. E decizia ta. Cred ca mai bine este sa vorbesti cu un preot bun, si vezi ce zice. O sa-ti spuna ca e pacat, dar merita sa traiasca o viata de chin? Si tu cu familia ta pe langa el?

| pcris a răspuns:

Ihtioza nu este o boala ingrozitoare, in afara de cazurile extreme foarte rare de ihtioza congenitala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate iar intrebari de genu asta? Nu iti inteleg curiozitatea daca mi-o poti explica...
Au mai fost intrebari de genul asta si exista si raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Klara,

E o decizie foarte grea pentru tine. Sunt sigura ca deja iti iubesti copilul nenascut dra cu parere de rau sunt niste porbleme care mai tirziu o sa iti afecteze copilul rau de tot.

Avortul e o decizie serioasa si va afecta si viitorul tau cu privinta la copii. Foarte deseori sunt si coplicatii dupa avort care duc la situatii in care nu mai poti ramine insarcinata dar in acelasi timp sa las copilu sa se chinuie pentru toata viata... va fi groaznic pentru el/ea si pentru tine.

Decizia e dupa tine.

| 563973 a răspuns:

As avorta imediat nu l-as lasa sa sufere toata viata ca ma condamna mai tarziu punete in locul opilului bolnav si imi vei da dreptate