| SentimenteColorate a întrebat:

Cum fac sa nu mai mai cert cu fratele meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iubiti-va ca fratii si tolerati-va unul pe altul. Numai bine!

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Invata arta compromisului. Cedeaza cand este vorba despre fleacuri.Intreaba-te daca te simti mai bine certandu-te sau traind in armonie.

| gabriela a răspuns:

Fi mai destept, lasa de la tine si imediat se face liniste!

| Anonima3127 a răspuns:

Depinde ce varsta ai tu si ce varsta are fratele tau. Daca e mai mic ca si tine, incearca sa lasi de la tine si sa ajungi tu la nivelul lui, adica sa te joci mai mult cu el, sa ii explici diferite lucruri, sa il mai scoti din cand in cand in parc etc, etc. Daca e mai mare, incearca sa devii confidenta lui.Gandeste`te ca el de la nasterea ta, poate sa simtit mai neglijat de parinti(asa se intampl de obicei in cazul primului nascut)se de aceea poate incearca sa te evite cat mai mult. Tu practic in situatia asta "i`ai furat teritoriul" si nu te poate ierta.Demonstreaza`i ca poate avea incredere in tine, ca nu esti nici tu chiar fetita lui tata sau a lui mama.Incearca sa ii tii partea mereu, indiferent de situatie, pur si simplu arata`i ca tu ii esti o prietena buna, nu o dusmanca care il urmareste la fiecare pas sa mearga mai apoi fuguta la mami si la tati sa le povesteasca ce a facut fratelel ei mai mare.Cred ca prin comunicare va puteti apropia si puteti renunta la certuri.

Mult succes >big grin

| luciana200972 a răspuns:

Nu stiu care este motivul certurilor dar eu am aplicat o metoda care la mine a dat roade, nici eu nu ma intelegeam cu sora mea si am hotarat sa o ignor total, apoi dupa o perioada(mai lunga cei drept cam 1 an) totul a inceput sa mearga bine si acum suntem cele mai bune prietene. Incearca sa discuti cu el despre tot ce te nemultumeste, spune-i deschis tot ce te doare, multa bafta.

| versavia a răspuns:

Ignoral.

| Smackdown a răspuns:

Fa-l pe el sa se certe cu tine :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbestei frumos si fai pe plac cateva zile nu stiu...si eu am un frate si toata ziua ma certam cu el dar acum nu ma mai cert deoarece el nu prea mai sta pe acasa si nu ne mai intalnim asa des sa ne certam

| kappa a răspuns:

Depinda cati ani are daca este mai mic, pana in 13 ani, incearca sa te joci mai mult cu el sa vorbesti cu el probleme de adolescenta, dar daca e mai mare incearca sa vorbesti cu el despre aceasta problema sau/si fii mai pprietenos. Sper sa te fii ajutat.

| PurpleHeartLove a răspuns:

Nu-l baga in seama sau fai 2 zile pe placwinkinglaughing

| mariuca_7151 a răspuns:

Gateste ce va si spune-i ca este un pignic de pace! LA MINE MERGE

| mariuca_7151 a răspuns:

Gateste ceva cu gand de pace! la mine merge