Întrebare recomandată | Derkes a întrebat:

Cum poate o persoana sa devina mai descurcareata in conditiile in care acea persoana este balbaita?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un mare viitor orator al antichității era bâlbâit în tinerețe.
Să fii orator pe vremea aceea era o profesie deosebit de prețuită.
Da, Cicero.
S-a dus pe malul mârii când erau valuri mari, care făceau zgomot puternic, să nu își mai audă vocea, căci asta îl dispera.
A luat pietre (mici) în gură, care îi făceau vorbirea mai dificilă și a început să țină discursuri în fața valurilor ore în șir să se antreneze.
Acum un specialist cu metode moderne, care te poate ajuta se numește logoped. În Brașov cunosc una.
Servus Karl, ne-am mai întâlnit pe TPU!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Specialistule!
De unde l-ai luat pe Cicero?

Aceea persoana a fost DIOSTENE!

| microsedd a răspuns:

Are dreptate sadrian46 unlogoped te poate ajuta sa iti stapanesti balbaiala.
Succes!

| ziftode a răspuns:

Exista ajutor profesionist pentru asta, vezi filmul King's Speech
deci ai putea sa te duci la doctor si sa intrebi, acum nu stiu ce o sa gasesti in rrominica cu, sistemul nostru medical de rahat

totusi, hai sa iti dau 2 solutii, din ce stiu eu:

1. poate gasesti o aplicatie care sa iti taie vocea, sau sa te auzi diferit si atunci sa poti vorbi, bine (cand iti astupi urechile si nu te mai auzi, atunci o persoana balbaita poate sa vorbeasca, bine), eu la un moment dat aveam ambele urechi infundate de ceara, si nu m-am dus la doctor 2-3 zile ca nu am avut cum, si am gasit o aplicatie care m-a ajutat sa aud, direct pe telefon (fara aparat auditiv), poate te ajuta si pe tine, sapa, cauta aplicatii pentru balbaiti, eventual in engleza, ca ai mai multe sanse

2. aici o sa ii incui pe toti, tot e la moda plecatul din tara, invata o limba straina si pleaca, o persoana balbaita in limba materna NU se balbaie intr-o limba straina... NO SHlT, AM VAZUT ASTA DIN MAI MULTE SURSE!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Adică
Demostene în pronunția bâlbâită a dtale.

Demostene
Date personale
Născut 384 î.e.n.
Upper Paiania[*], Atena clasică
Decedat 12 octombrie 322 î.e.n. (62 de ani)
Poros[*], Grecia
Părinți Kleobule[*]
Cetățenie Atena clasică
Etnie grec
Ocupație om politic
diplomat
orator
Activitate
Cauza decesului otravă
Modifică date / text
Demostene sau Demosthenes (384-322 î. Hr.)

Bula
| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

A balbait Cicero... laughing