| laura_3808 a întrebat:

Cum pot afla daca un copil a fost infiat fara sa fie nevoie sa-i intreb pe parintzi?

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Nu ai alta varianta decat sa intrebi parintii, altfel nu ai acces la nici un fel de informatie, totul este strict confidential.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai cam greu deoarece confidentialitatea are prioritate. Doar de la prieteni sau rude poti afla.

| Paula a răspuns:

Vezi daca seamana cu al lui! smug

| giovana a răspuns:

Dar de ce doresti sa stii asta?

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Cu vorba buna afli de la parintii tai si daca ai dubii inseamna ca nici 18 ani nu ai, pentru ca asta este varsta cand ar trebui sa-ti spuna adevarul.Trebuie sa ai multe cunostinte in acest domeniu ca sa aflii singura, ar fi cam greu.Succes.

| ilie a răspuns:

Nu ai cum infierea este confidentiala pana si cel infiat nu stie, decat daca ii spune parintii cei care au infiat si cei care l-au nascut. Legea este stricta in asa cazuri.Am fost infiat si nu am stiut pana la 14 ani si n-as fi stiut daca nu dadeam de actele de infiere.

| cici_6785 a răspuns:

Cred ca toti cand eram mici ne-am gandit macar o data ca suntem infiati si mie imi trecea treaba asta prin cap. Daca e vorba de tine atunci incearca sa discuti cu parintii tai. Ce varsta ai?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista mai multe caracteristici fiziologice care se mostenesc direct de la parinti. Te uiti ce caracteristici diferite de parinti are copilul si afli daca se mostenesc pe linie directa: forma nasului, forma barbiei, forma ochilor, eventual si culoarea ochilor (din doi parinti cu ochii albastri, niciodata nu o sa iasa un copil cu ochii caprui). Nu stiu exact sa iti spun care sunt aceste caracteristici, dar exista pe net destule articole (cauta caractere fiziologice transmise dominant. Tu trebuie sa gasesti la copil caractere transmise prin gene dominante, si sa gasesti corenspondenta lor la parinti: daca e de tip gena recesiva, atunci e infiat. Ex culoare ochilor: culoarea caprui- gena dominata, culoarea albastra- gene recesiva, ergo: copilul unui cuplu cu ochii albastri o sa aiba, obligatoriu, ochii albastri.)

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

PS: e o varianta a testului adn, mai greu de facut, mai putin exacta (poate sa dea ca copilul e al lor, desi e infiat. Daca esti un bun observator atunci nu are cum sa iti dea ca e infiat, cand nu e.) dar mult mai ieftin, mai discret si mai la indemana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie da mai multe detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te strecori in spatele lui si a parintilor si le iei cate o mostra de par si sange(daca vrei la sange te pot ajuta eu), deci sa lasam gluma si sa trecem la lucruri serioase, vrei tu sa stii daca esti infiata? si eu cand eram mic am crezut ca sunt infiat, parinti mei mi se pareau prea prosti-era imposibil sa fiu ruda cu ei sau mai grav fiul lor si uite ca m-am inselat timpul a trecut si m-am obisnuit cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O proba pentru adn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate auzi ceva prieteni sau oameni ca vorbesc despre acea persoanaca este infiata.