| CrazzzyA a întrebat:

Cum poti ajuta o persoana instabila emotional sa fie mai stabila pe ceea ce simte si isi doreste?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să învețe să aibă încredere în ea, o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

In primul rand trebuie sa constientizeze ea ca e asa. Apoi sa fie dornica sa faca schimbari.Trebuie inteleasa pentru ca nu ii va fi usor.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se trateaza de instabilitate emotionala.

| diaac a răspuns:

Depinde de caz si de motivele pentru care este instabila emotional.
In primul rand, este important ca acea persoana sa vrea sa devina mai stabila emotional. Sa nu fie doar parerea si dorinta ta, pentru ca daca nu isi doreste ea asta, nu se va schimba.
Ajuta la stabilitate sa fii tu o prezenta stabila in viata ei, sa se poata baza pe tine. Dar nu te-as sfatui sa faci asta doar pentru acea persoana; fii atent si la ce iti doresti tu, fii un prieten bun dar in in detrimentul propriilor nevoi.
Poti sa ajuti persoana sa isi dea seama ce isi doreste insistand uneori sa faceti si ce vrea ea, sa ia niste decizii (gen unde sa mergeti in timpul liber intr-o zi etc), intreab-o ce ii place...
Foarte important, daca intr- adevar chiar este instabila emotional, incurajeaz-o sa ceara ajutorul unui consilier sau psihoterapeut. Desi poate fi ajutata si de catre prieteni, cel mai bine si sigur este sa vada si un specialist.

| LordMuffinosawr a răspuns:

Dacă e femeie,nu ai cum pentru că sunt dereglate hormonal,iar trecerea timpului nu va face decât să accentueze starea.Îmi pare rău, dar așa sunteți voi, ăsta e adevărul.
Dacă e bărbat, nu prea e instabil emoțional decât dacă a fost abuzat când era copil, deci iar n-ai ce să-i faci.

| SPQR07 a răspuns:

Sprinjin-o! Aratai ca esti langa ea, fa-o sa observe calitatiile pe care le are si cu fiecare ocazie sa i le scoti in evidenta. Nu o mintii, formeaza-i un carcater puternic in jurul tau, sa fi un fel de mama pentru ea.