| christine99 a întrebat:

Cum sa-i spun unui barbat ca nu imi doresc copii? La inceputul relatiei sau pe parcurs, in ce fel?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Cel mai bine ar fi la inceput, dar nu direct. Incearca sa,, strecori" subiectul copii in discutie si la un moment dat sa zici,, Nu imi plac deloc copii" si asa bineinteles ca o sa te mai intrebe cateva ceva si apoi ii poti spune ca nu vrei copii. Simplu. Mai bine ii zici cat mai repede, deoarece daca o sa fiti intr-o relatie si o sa avanseze destul de mult, mai ales sa ajunga pana la cativa ani sau chiar logodit, o sa fie destul de dezamagit cand o sa afle atunci si mai ales daca el isi doreste foarte mult copii, o sa incerce sa te convinga, dar daca tu in continuare refuzi, el bineinteles ca o s-a cam plece. Apoi amandoi o sa realizati ca ati stat cam. 5 ani impreuna degeaba. Adica ce rost mai are sa incepi constructia unei cladiri daca nici nu o termini, stii ce zic?
Deci nu uita, de fiecare data cand se iveste o ocazie de a-i incepe un subiect legat de copii, fa-o. Ori vezi o poza pe Facebook cu un bebe, ori mergeti amandoi pe strada si vedeti un copil cum plange si poti zice ceva de el. Ori. vezi tu. Sanse o sa ai destule.Nu e neaparat la inceput, dar oricum trebuie cat mai repede.

16 răspunsuri:
| CosminAka123 a răspuns:

La inceput, ar fi mai ok sa stie si el in ce se baga. Mai intai in explici motivele pentru care nu vrei copii si apoi el decide.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ii spui de la inceput, sa stie in ce se baga. Dar cine stie, poate o sa-ti doresti pe parcurs

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Imediat. Atunci el decide dacă mai stă cu tine sau își caută alta de prăsilă.

| Plato a răspuns:

Normal ca la inceput, sa stie daca are rost sau nu.

| Ineys a răspuns:

Oricand. Oricum, daca el isi doreste cu adevarat, face cu alta, nu-i problema.

| Panamax a răspuns:

La inceput ca sa -si caute altceva.
Sau poti sa-l pacalesti sa stea cativa ani cu tine.

| Adry05 a răspuns:

Poate te razgandesti si tu, cine stie

| Holiday a răspuns:

Nu te grabi sa ai discutii de genul asta. Probabilitatea de a va desparti inainte de a se pune intr-adevar problema de a face un copil, din alte motive care n-au legatura cu asta, este foarte mare. Ce rost are sa agiti apele. In plus e posibil ca peste cativa ani sa iti schimbi parerea referitoare la a avea sau nu copil. De aceea, daca vine vorba mai bine ii spui ca DEOCAMDATA nu ai nici un gand in directia asta. Ok, poate nu iti vei schimba niciodata opinia, iar la un moment dat va vrea copii si din cauza asta se ajunge la despartire. Ideea e, cat ai stat cu el, a fost pierdere de timp? Evident nu, pentru ca e un barbat care iti place si in consecinta ai petrecut timp de calitate cu el. Daca il frecai la cap de la inceput cu copiii, sau mai exact cu lipsa lor, nu mai aveai sansa asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca ti-a propus el, sau te apuci de el asa tam nesam fara nici un context, si ii zici din senin, " auzi, eu nu vreau sa fac copii cu tine"
Daca el isi doreste, si ii zici nu, o sa incerce sa te convinga, si daca nu poate, o sa caute pe altcineva, pe mama copiilor lui, cum se zice.
Gandeste-te ca atunci cand te vei hotara sa faci un copil, sa nu fie prea tarziu. Cu cat esti mai "babeta" cu atat scade fertilitatea, si in plus, o sa fii o mamica batrana, Daca faci un copil la 40 de ani, cand el o sa aiba 20, tu o sa ai 60, daca mai traiesti pana atunci.
Si ma gandesc ca orice parinte vrea sa fie cat mai mult in viata pentru copilul lui, sa il ajute sa treaca cu bine de copilarie, adolescenta, si sa devina un adult responsabil.
Ca daca mori cand face el 16 ani, o sa ramana al nimanui, mai moare si tasu cand face 17, ca o sa fiti batrani, si cine il mai ghideaza in viata? ca una e sa te ghideze in viata un parinte, si una e un strain, sau o matusa. Ti-ai pus vreodata problema asa?

| christine99 explică (pentru anonim_4396):

Nu îmi pun probleme de vârstă, că nu știe nimeni concret cât mai are de trăit. Dacă o să îmi treacă vremea și o să vreau copii, voi adopta că să ofer o viață mai bună altcuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru christine99):

Asa gandesti acum, dar gandeste-te, peste 20 de ani vei mai crede la fel? ca adopti unu daca nu poti face tu, si gata? Eu am 30 de ani si am facut copil la 30, Sunt tatic.
Cand eu voi avea 50, el va avea 20.
Sau pot sa mor mai devreme. Cu cat parintii exista in viata unui copil mai mult, cu atat copilul va avea suport si sprijin necesar, in viata.

| christine99 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare situatie are avantajele si dezvantajele ei. Copiii la un moment dat se maturizeaza si isi fac viata lor, familie, prietenii lor, nu vor mai avea nevoie de parinti asa ca inainte. Sunt multe persoane care au facut copiii la peste 30 de ani si nu au niciun regret.

| mgtow a răspuns:

Mai bine din prima ocazie ca sa nu fie dezamagit dupa. Nici eu nu-s de acord cu ideea de a avea copii intr-o relatie.

| AdelinaC a răspuns:

De la inceput ca sa stie in ce se baga

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca intai trebuie sa iti dai ru seama daca si de ce nu vrei si dupa sa explici si altora.
Daca totusi ai niste motive plauzibile spune direct si sincer.

| Violleta2022 a răspuns:

La inceputul relatiei, ca sa nu piarda prea mult timp cu tine.