| anonim_4396 a întrebat:

Cum stii ca cineva e alcoolic?

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Atunci cand ajunge sa bea zi de zi..nu neaparat cantitati mari.Incep sa-i tremure mainile si gaseste orice scuza ca sa bea macar o bere.

| Linda a răspuns:

Cineva este alcoolic daca acesta este modul in care isi rezolva frustrarile.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred ca ti s-au dat deja raspunsurile care le-as fi putut da eu... Am gasit niste semne cum ca ai fi alcoolic, dar erau puse sub forma de gluma. Pardon... Betiv. Deci:
Esti betiv atunci cand:
1. Ai discutii in contradictoriu cu obiectele din jur si mai si pierzi.
2. Trebuie sa te tii de asfalt ca sa nu cazi de pe trotuar.
3. Serviciul te impiedica sa bei destul.
4. Doctorul tau gaseste sange in alcool la analize.
5. Scaunul de la WC se loveste repetat si cu inversunare de capul tau.
6. Ajungi sa crezi ca alcoolul e una dintre grupele de alimente.
7. 24 de ore pe zi, 24 de beri intr-o lada - coincidenta? S-o crezi tu!
8. Doua miini si doar o gura - asta chiar ca e o problema cu bautura.
9. Vezi mai bine daca tii un ochi inchis.
10. Nenorocita aia de parcare s-a mutat mai incolo cat erai tu in carciuma.
11. Cazi de pe podea.
12. Pe baietii tai ii cheama Tuborg si Heineken.
13. Auzi, stii ce, da-o-ncolo de masa de seara, 5 beri fac cat o friptura cu cartofi prajiti.
14. Tantarii incep sa zboare aiurea dupa ce te-nteapa pe tine.
15. Te trezesti in dormitor, chilotii sunt in baie, adormi imbracat...
16. Toata carciuma te saluta cand intri inauntru.
17. Ai impresia ca cele patru grupe de alimente sunt cofeina, nicotina, alcoolul si femeile.
18. Pisica vecinului devine tot mai apetisanta, pe zi ce trece.
19. Zoe Petre arata bine.
20. Nu-ti recunosti nevasta decit daca te uiti la ea printr-un fund de pahar.
21. Bestia aia de elefantel roz iar te-a urmarit pan-acasa.

| scootsie a răspuns:

Daca depinde de alcool. Cand nu consuma, devine iritat, nervos, tremura... face orice, din pacate, sa-si serveasca portia zilnica...

| Crisu_8081 a răspuns:

Are ochii rosii si merge pe 7 carari.

| Misterious a răspuns:

Cineva e alcoolic cand sicka fi beat e deja ceva normal
- minte in legatura cu cantitatea de alcool pe care o foloseste
- crede ca alcoolul e esential pentru a te distra
- e foarte des mahmur
- e deprimat si are uneori dorinte de suicid
- probleme cu autoritatile... Din ce stiu eu de la bunicul meu, caruia ii placea alcoolul...am observat multe schimbari in rau daca pot sa zic degradari ale corpului.Mult succes cu incurajatul!

| giulia_6563 a răspuns:

Alcolismul este o boala cronica care e progresiva, aceasta boala se transmite din generatie in generatie.alcolismul este cunoascut sub numele de "dependenta de alcol", o persoana alcolica este cunoascuta dupa urmatoarele simtome:-nevoia incontrolabila de a consuma alcol, nu se poate limita la un singur pahar la o distractie ceva de genu, pe zi ce trece consumatia devine din ce in ce mai mare pentru ai simti efectele etc.persoanele care se abtin de la bauturii alcolice se recunoasc dupa: ameteli, greata, anexietate, tremuraturii si transpiratii abundenta. sper ca ti-am explicat destul de bine bafta in continuare si fereste-te de alcolici deoarece la o anumita faza a alcolismului ajunge sa nu mai gandeasca si psihicul lui sa fie distrus.pentru persoana care consuma alcol de foarte mult timp o sa ajunga sa fie mai importanta bautura decat familia, prietenii, locul de munca etc.am cunoscut persoane care datorita bauturii si-au pierdut absolut tot famile casa prieteni tot si au ajuns sa cerseasca pentru a bea.

| Pho3nix a răspuns:

Merge in zig-zag.

| cutache a răspuns:

Daca sta o perioada de zile, saptamani fara alcool intra in sevraj...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

e nasol daca s-a ajuns acolo si periculos! este la fel ca la un drogat! nu poate traii fara bautura! vinde din casa! multe nenorociri se intimpla din cauza asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand bea alcool!happy Simplu si la obiect!happy Cand bea des si mult, alcool, vreau sa zichappy.