Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Dacă analizăm cu atenţie sistemul social contemporan, observăm imediat decăderea valorilor familiei tradiţionale. Din ce în ce mai multe familii se confruntă cu tristul adevăr al dispariţiei tatălui (absent fizic sau emoţional), aspect care produce devastare emoţională la copiii de ambele sexe. Tatăl slab, fără personalitate sau absent din viaţa fiului sau fiicei sale, mutilează capacitatea acestuia/acesteia de a relaţiona într-un mod intim şi pozitiv cu persoane de acelaşi sex sau de sex opus.
Credeti ca societatea are in prezent mijloace de a remedia situatia actuala,care,daca va continua,va duce in final la totala distrugere a familiei?
Cum vedeti ca se va putea,pe viitor, sa beneficieze toti copii de "cei sapte ani de acasa"?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cat viitor ne mai ramane in viata, si daca o sa mai fie multi copii pentru ca incep sa lase balta treaba cu familia, si pun cont mai mult pe sex rapid. Cel mai bine era daca ne aflam pe o planeta care, odata ce prindeam viata ni se arata viitorul ce femeie vrem langa noi, ce servici ne dorim, sa lucram cu roboti care ne face viata usoara sa dispunem de multe facilitati in viata, aia era viata buna. Acum parca traim in purgatoriu.

| danay72 a răspuns:

Depinde doar de parinte daca copilul are cei 7 ani de acasa.Dar conteaza si faptul de a fi educati parinti pentru a sti la randul lor sa isi creasca copii bine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Societatea are in momentul de fata mijloace sa distruga familia, in niciun caz sa sa remedeze situatia actuala. E si normal ca daca tatal sta cu ochii beliti in tableta/smartphone si copii pe facebook toata ziua sa lipsesca orice fel de relationare. Cred ca pe viitor situatia va fi cu mult mai trista. Daca nu ma crezi, intreaba un profesor de la orice scoala cum se degradeaza profund generatiile de la un an la altu.

| FemeiaPisică a răspuns:

Rata divorțurilor și avorturilor crește, păcat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca as fi mama as disparea eu, si l-as lasa pe el sa planga dar femeile nu pot fi asa.
femeile vorbesc in soapta, mama se uita pe geam si prefera sa taca sau sa-si ceara scuze. ea acoperea ceea ce eu stiam. ea cadea ea se ridica. asa a fost dintotdeauna cu familia traditionala si cu familia moderna, control, insulte, violenta. chiar si in absenta tatalui simt acelasi lucru. nici o absenta nu e goala de sens.
nu vreau sa stiu ce face sistemul, nu vreau sa vad o familie oricat de traditionalista ar fi. intr-o familie traditionalista n-am invatat decat sa ii multumesc pe ceilalti cand mama si tata aveau casnicie trainica doar din cauza inegalitatii dintre ei, ca in multe familii crestine( se sprijina familia ortodoxa si asta ma ingrozeste, pentu ca stim cum e luata: invinovatirea femeii moderne ca nu face copii de exemplu, da, vorbesc serios si peretele de dat cu capul al femeii devotate). de aceea relatia mea cu ceilalti, ca om care a fost invatat sa fie moral(un cel mai eufemistic mod) este bazata pe complexe si nu pe simtul dreptatii, datoriei demne! doar pe complexul insusi.
vreau sa merg in padure

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, parerea mea este ca, aici este vorba in primul rand de lipsa mare de credinta in Dumnezeu, unde prin legile Lui, este porunca iubirii si respectului de parinte de catre copil. Dupa care, foarte multe legi sfinte ale Lui Dumnezeu nu sunt respectate, si dea ceea familiile sunt desbinate si dezechilibrate. Prin acest fenomen, se lipseste fioarte mult dragostea de parinte pentru un copil sau mai mjulti, si lipsa asta de iubirea paterna, duce la dezechilibrari hormonale. Sa nu mai zic ca si Dumnezeu poate bate prin diferite metode. Dar ma opres doar pana aici.