| HappyGirl4 a întrebat:

! Daca aveti chef de caterinca va rog nu raspundeti la intrebare! Am o problema grava...cred ca am ajuns sa am probleme mintale,viata mea e un cosmar,am multe probleme,dar scoala este cea mai grava problema a mea,am numai note mici, cred ca raman corijenta la 2 sau 3 materii,colegii isi bat joc de mine si eu nu mai suport,eu nu le-am facut nimic,se iau de mine degeaba,in familia mea situatia nu e roz, mama abia are bani de o paine si nici nu are ce sa puna pe masa.Ideea e ca eu m-am saturat,situatia asta dureaza de mult timp,si eu nu pot sa o mai duc,problemele de mai sus nu sunt singurele,am multe,imi e frica sa ma mai duc la scoala,pentru ca mi-e frica ca daca mai fac mult misto aia de mine o sa explodez sau ajung criminala. Vreau sa ma sinucid si sa scap,dar nu stiu daca e cea mai buna varianta, ce pot sa fac? Raspunsurile idioate le raportez!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Impresia mea este ca indiferent de anumite note mai mici, esti inteligenta, coerenta si chiar realista, ceeace cam devine o raritate.
Poate reusesti sa imaginezi niste replici si o atitudine prin care sa-i mai pui la punct cu demnitate pe colegii tai. Nu toti laolalta, ca atunci au puterea turmei. Dar pe rind, cand se iveste o situatie. Poti sa le "arati degetul" cu eleganta, sa-i faci sa inteleaga ca pe multe planuri le esti superioara. Cum ar suprota ei daca brusc ar ramane fara bunatatile de pe masa, rujulet si machiaj ultimul racnet, iPhone etc? Sint ei chiar asa de destepti si tu chiar fraiera? Ma indoiesc. Foloseste-te de partile tale bune in fata lor. Nu trebuie sa le declari razboi, ci doar un razboi al prieteniei, sa le fie putin rusine ca rid de tine.

20 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Situatia materiala precara din familia ta din pacate e des intalnita la noi, dar nu toata lumea vede totul,, asa negru,, ca si tine.Cat despre situatia scolara, se poate imbunatati daca vei incepe sa fii mai optimista, si sa ai mai mult interes pentru scoala.Cat despre colegi, atat stiu.Nu se spune oare ca cel mai istet cedeaza primul? Ignora-i pur si simplu ca si cum n-ar exista.Asta ii va enerva cel mai mult si cu timpul vor renunta.Atat timp cat vor vedea ca te afecteaza se vor amuza.Solutia depinde de tine.Dar suicidul nu e o solutie, oricat de intunecata ti se pare situtia.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Scoala e cea mai mica problema pe care o s-o ai in viata ta.
O sa-ti fie dor de ea mai tarziu.
Vrei sa iti ajuti mama? Te-ai saturat de saracie? Pune mana pe carte si invata! E cel mai bun sfat! Invata, ca sa-ti rezolvi problema cu notele ( ca inca nu-i tarziu, si crede-ma ca daca profesori vad ca te chinui sa inveti o sa fie ok ).
Apreciaza tot ce face mama ta pentru tine, ridica capul sus si gandeste-te pozitiv. E doar o faza adolescentina. Toti am avut-o.
Cat despre colegi, vorbeste cu profesorii'/directorul sau muta-te in alt liceu.

Succes

| HappyGirl4 explică (pentru Ririru):

Mi-e frica sa ma mai duc la scoala, si nu stiu cand e posibil sa ma mut la alt profil

| Violleta2022 a răspuns:

Poti schimba situatia asta in bine daca pui mana si inveti. Pentru invatat nu ai nevoied e mama ta sau de colegi, ci de tine si de cartea aia. Nu-i bvina nimanui ca ai note proaste la scoala si nici ca se leaga colegii de tine, esti singura responsabila pentru situatia in care esti, iar ca sa schimbi asta, trebuei sa faci ce trebuie< adica pui mana serios pe carte si inveti pe rupte, obtinand note mari, vei recastiga respectul colegilor si vei avea numai de castigat in viata.
Imagineaza-ti ca corijenta ta o va pune pe mama ta in mare necaj, parac nu ar fi de ajuns ca sufera de faptul ca nu-ti poate oferii ceva mai bun, acum ii mai faci si tu probleme.
Bucura-i inima mamei si schimba situatia, care iti va schimba si tie viitorul: pune mana pe invata si o sa vezi ca toate se vor schimba in bine, iar mama nu va mai fii atat de necajita.
Sinuciderea nu-i o scapare, dimpotriva, va fi mai multa durere pentru mama ta si mai multe necazuri pe viitor, deci, este exclusa!
Ai doar 1 singura rezolvare: pune mana si invata, asta iti va fi de folos tie in viitor, iar mamei ii vei aduce multa fericire si bucurie in suflet.

| peperonies a răspuns:

Sunt 2 tipuri de oameni. sunt oameni care sunt motivati de situatia ta si fac ceva cu viata lor, si sunt oamenii lenesi care aleg cea mai usoara cale.

https://quotefancy.com/......rength.jpg

| ALGator a răspuns:

Nu vreau să te "încurajez". Nu îți e ușor.
Ai un profesor în care ai încredere? Roagă-l să poți discuta cu el. Îi spui exact gindurile astea.
Pe alt plan. Încearcă să cistigi simpatia citorva colegi. Poate că dacă ar ști prin ce treci te-ar admira. Eu o fac.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Colegii tai rautaciosi in mod sigur asteapta sa iti iesi din minti. Nu le usura misiunea, reactioneaza cum nu se asteapta ei. Uneori ajuta si umorul, autoironia. Studiaza-i si fa-ti un plan cum sa reactionezi.

Exista o suedeza, Anna Odel, care in timpul liceului a fost marginalizata si batjocorita de colegi. I-a fost foarte greu, dupa care, cu timpul, la varsta majoratului a facut un film in care ea a fost regizor, scenarist exact despre tema asta. Filmul a avut un succes enorm. Tinerii si adolescentii sunt de multe ori cruzi, iar in România poate situatia e si mai dura in spatele culiselor si aparentelor.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Reunion_(2013_film)

| ALGator a răspuns:

Spune mai bine la care materii te descurci bine si care materii iti plac. As fi curios.

| HappyGirl4 explică (pentru ALGator):

Pai nu ma descurc la chimie si matematica

| ALGator a răspuns (pentru HappyGirl4):

Intrebam la ce materii TE descurci :-)

| HappyGirl4 explică (pentru ALGator):

Romana,engleza,geografie,astea sunt preferatele mele

| ALGator a răspuns (pentru HappyGirl4):

E foarte bine. Cu asta trebuia sa incepi: sunt buna la Romana, engleza, geografie :-)

Discuta problema cu materiile la care stai mai rau cu diriginta (daca ti se pare o persoana de inteles). In functie de ce concluzie trageti vorbeste si cu profesorii respectivi. Daca nu sunt dusi de tot, vor percepe asta ca pe o dovada de interes din partea ta si poate o sa-ti indinda o mina de ajutor. Jocurile nu sunt facute pentru vesnicie. Ataca si matematica si chimia. Ideal ar fi daca ai putea discuta o strategie cu profesorii. Ei trebuie sa inteleaga ca nu e rea vointa din partea ta ci altceva. Poate scoala ofera meditatii in afara orelor sau ceva in genul acesta.
Esti inteligenta, gindesti structurat, deci trebuie sa reusesti si cu aceste materii.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nimic nu e usor in ziua de azi.
Mama ta se zbate pentru tine si tu ar trebui sa tii capul sus pentru ea.
Cea mai buna modalitate de a scapa de ironiile colegilor e sa te iei in ras singura.Da,fa si tu misto de tine atunci cand fac ei si o sa te simti mai bine.
Incearca sa inveti,chiar daca nu ai chef intotdeauna,o sa te ajute mai tarziu,crede-ma, si n-o sa-ti para rau daca inveti acum.
Oamenii, in general, sunt mai puternici decat cred ei, dar nu vad asta intotdeauna.
Ai grija de tine

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns:

Si eu am probleme financiare si am triplul varstei tale.
Risc sa raman fara casa si ma gandeam sa ma sinucid dar nu am facut-o.
Termina cu prostiile.

| popa07ady a răspuns:

Sinuciderea nu este o rezolvare.Cred ca trebuie sa iei legatura cu un medic psiholog

| Pizzaislife a răspuns:

Nu e o solutie sinuciderea niciodata nu e o solutie

| madcerisier a răspuns:

Toate probleme pe care le ai acum sunt temporare. Sinuciderea este definitiva. Crezi ca merita o solutie atat de drastica pentru niste probleme pentru care mai tarziu ai sa iti aminsteti cu zambetul pe buze?
In primul rand trebuie sa stii ca in general oamenii sunt rai si de cele mai multe ori sunt rai fara motiv. Problema de la scoala ai putea sa o rezolvi fie stand de vorba cu cei care te necajesc, fie sa-i expui problema dirigintelui sau a unui consilier scolar. Ei vor sti ce sa faca, nu esti probabil singura care a trecut prin asa ceva. Si de cele mai multe ori, indiferenta ii face sa se potoleasca. asa ca daca ei vor observa ca tie chiar nu-ti mai pasa ca ei fac misto, cel mai probabil in scurt timp se vor opri. Cred, nu e usor, dar merita sa incerci.
Daca mama ta nu se mai descurca, vezi cum ai putea tu ajuta: fie sa faci economie si sa mai reduci din cheltuielile tale, fie daca ai varsta potrivita ai putea sa te angajezi undeva cu jumatate de norma, cateva ore pe saptamana. In fond, atunci cand avem greutati, trebuie sa ne sacrificam un pic pana iesim la liman.

Cat despre corigente, ai putea sa mergi sa stai de vorba cu profesorii si sa le oferi niste variante: fie sa-ti dea un test, sau sa te tina sub observatie pana la sfarsitul semenstrului/anului pentru ca tu vrei sa-ti dai interesul sa nu ramai corigenta. Ofera-le un targ, asta in masura in care esti dispusa sa-ti dai mai mult interesul si sa inveti.

Sinucigandu-te nu rezolvi nimic. Toate problemele pe care le ai, le ai pentru ca cineva acolo sus stie ca tu poti face fata. Te vor intari si vor face din tine o persoana mai buna. Incearca intotdeauna, indiferent ce problema ai, sa gasesti o solutie rationala. Ai sa vezi ce satisfacuta ai sa fii cand usor usor probleme se rezolva.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

In primul rand roaga-te pentru mama ta si doi ignorai eu sunt batjocurit zilnic injurat dat la o parte sunt urat de colegi asta e singura cale

| BeliveinJesus a răspuns:

In primul rand uita gandul de sinucidere. Asta nici sa nu iti mai treaca prin minte. In al doilea rand sa stii ca daca de mica vezi cu ochii tai atat de bine realitatea din jurul tau o sa ai foarte mult succes cand o sa fi mare. Incepe de mica sa iti creezi viitorul si ma refer sa te orientezi catre scris sau catre desen. Este ceva ce nu te costa prea mult si iti poti folosi imaginatia. Poti scoate o carte oricand si de la 16 ani cred te poti angaja ca promoter prin hipermarketuri la diferite firme care vor reclama la produsele lor.
Mai poti sa te duci la casting pentru reclame tv sau poti sa incerci sa vezi daca te primeste ca spectator la diferite emisiuni (aplaudaci) si sa iti strangi niste bani. Creeaza-ti viitorul de acum si daca te ti de treaba la 20 de ani o sa ai banii tai multi pe propriile tale puteri si o sa ai casa ta si nu o sa mai depinzi de ai tai. Viata asta e dura dar nu e imposibila, rabdare si incredere in tine iti trebuie. Dupa rau vine bine.

Iisus Hristos te iubeste.