| cornelstelistul a întrebat:

Daca nu sunt simptome de sarcina dar menstruatia nu vine ce este ?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele de sarcina apar, cel mai devreme, la cam doua saptamani de intarziere a menstrei. In plus, tine cont ca in 60% din sarcini, femeile nu au simptome speciale in primul trimestru. Deci lipsa simptomelor de sarcina este complet irelevanta. Daca intarzierea a depasit 7 zile, poti face un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi, indiferent de rezultat, un consult ginecologic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Păi primul simptom la sarcinii este chiar lipsa menstrei!
În rest poate fi o disfuncție hormonală, reacția adversă a vreunei medicații, răceală, etc.
Pa, pa.

| Dana211 a răspuns:

Se numeste amenoree si are diferite cauze. Fie o raceala. stresul de multe ori... depinde. Poate fi si un dezechilibru hormonal. E recomandabil un control medical la care pentru reglarea ciclului menstrual se prescriu anticonceptionale. Asta in cazul in care nu e 100 % gravida!

| fdhgcvnb a răspuns:

Buna! Daca a facut un test de sarcina,sau este sigura ca nu este insarcinata, intarzierea menstrei poate fi cauzata de stres sau pur si simplu o dereglare hormonala, iar daca respectiva fata este in primii 2-3 ani de la aparitia primei menstre, este normal ca ciclul sa vina neregulat.Bineinteles ca poate fi si o problema mai grava la ovare, precum un chist sau ceva de genul, dar nu cred.
Sper ca te-an ajutat catusi de putin. happy

| Furnicutza a răspuns:

Nu stiu la ce te referi tu simptome. Zilele astea am aflat tot aici ca o doamna, desi avea ciclu normal timp de 7 luni, a nascut un baietel sanatos fara sa stie ca este insarcinata.Lipsa ciclului este principalul simptom de sarcina.Gasesti in farmacii teste de sarcina.Este 99% sigur.Sau poate face o ecografie abdominala si va afla 100%. Bafta.

| Sekerim a răspuns:

Nu exista sa ai mentruatie in momentul in care in pantece se afla un suflet, Furnicutza.Am vazut o emisiune in care un doctor a spus foarte clar ca multe femei nu si-au dat seama ca sunt insarcinate deoarece au confundat mentruatia cu hemoragiile interne.

| mariafaraioana a răspuns:

De ce crezi ca ai putea fi insarcinatlaughing? Acum un raspuns serios poate de la stres, sau vreo raceala la ovare. Sper ca am fost de ajutor!laughing