| Mariusstan a întrebat:

Daca o fata(colega de munca), imi pune porecla in gluma,, cocosel"! Ce inseamna a facut misto de mine sau e ceva mai mult de atat? Nu prea gasesc semnificatia poreclei, daca ma ajutati cu o sugestie!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreab-o pe ea, ca sa fiis igur ce vrea sa spuna.
In principiu, este spus la misto, putand semnifica ca ai un "cuculet mic", sau ca te dai mai smecher sau mai tupeist ca un "cocosel".
In orice caz, apelativul mi se pare jignitor.
Spui cocosel unui copil mic, in gluma, dar nu unui barbat.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Poate arăți ca un cocosel laughing

| Demidol a răspuns:

"Ceva mai mult" nu poate fi.
Revizuieste-ti comportamentul. Nu cumva te dai cocos printre colege? Nu le curtezi pe toate? Nu vrei sa lasi impresia ca esti mai bun decat ceilalti colegi baieti? Ca un cocos in curtea gainilor.