| Loly a întrebat:

Dati`mi niste retete de torturi sau prajituri usor de facut si sa nu fie scumpe. E in curand ziua parintilor (sunt nascuti in aceeasi zi si in aceesi luna)si nu am idee ce cadou le-as putea face. M`am gandit la un tort sau o prajitura dar daca mai aveti voi ceva idei de cadouri spuneti-mi.

3 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Ce frumos ca parintii tai sunt nascuti in aceeasi zi :X
Uite niste retete de tort:
http://gastronomie.ele.ro/Torturi_--rc173.html
http://www.bucatarul.ro/CarteDeBucate/Torturi/Retete-de-Torturi/
http://www.gustos.ro/retete-culinare/torturi
La multi ani, parintilor tai! :*

| Necunoscută a răspuns:

Păi un tortuleţ simplu: ai nevoie de : 7 ouă, 14 linguri făină, 14 linguri zahăr, 1 pliculeţ praf de copt şi 10 linguri apă [se zice că dacă prajitura/tortul nu conţine puţină apă sau puţin ulei, e prea uscată:)]. Baţi albuşurile spumă tare, adaugi zahărul, gălbenuşurile amestecate cu apa, şi făina. După ce adaugi zahărul le mai baţi. Adaugi gălbenuşurile câte unul:) şi baţi. Făina o pui toată odată, şi amesteci cu o lingură de lemn, de jos în sus, înglobând cât mai mult aer. Tapetezi o tavă [rotundă sau ce formă vrei], pui aluatul şi dai la cuptor pentru circa 25-30 de min. Crema eu am luat-o de la magazin. E plic de cremă. Am luat 2 plicturi de cremă de cacao, şi frişcă [Hulala]. Crema o faci uşor, are pe spate instrucţiunile;). Tai blatul în 2, umpli cu cremă după care îl ansamblezi. Pui deasupra cremă, şi pe margini. Ornezi cum vrei tu, cu friscă:) E un tort simplu. Sau dacă vrei ceva mai deosebit, uite aici: http://gastronomie.ele.ro/Tort_alb_--r3092.html E foarte gustos:x

Ca prăjitură: http://retete.acasa.ro/deserturi/prajitura-de-ciocolata-neagra-12873.html Am încercat-o şi eu. E bună:)

Alt cadou: ai putea să cumperi o ramă de poză, si să pui în ea o poză cu familia voastră, sau o poză cu ei doi:)

Un buchet de flori mamei tale:) Tatălui tău.nu ştiu ce să zic. O bere la doză ar merge:))

Pupici! Să îţi trăiască părinţii şi tu alături de ei:)

| Christina a răspuns:

TIRAMISU:
-ai nevoie de piscoturi, cafea, cacao, crema pentru tiramisu(gasesti la magazin)
Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele. Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema. Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema.Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.
Pofta buna :* si la multi ani parintilor tai :*