| Gentiana a întrebat:

Duminica aceasta vreau sa ii zic mamei mele sa faca o prajitura(vreau sa mentionez ca mama are un caiet cu prajituri si torturi si as vrea sa ii dau o noua idee). Daca ma puneti ajuta, cu o reteta de prajitura(sau chiar tort)cat mai usor de preparat si...nu cu foarte multe ingrediente. Fundita!:*
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| babygirlmeli a răspuns:

Deci big grin iti spun eu una. Ai nevoie de 2 cani de zahar, 4/5 linguri de faina, 2 cani de lapte si 2 plicuri de zahar vanilat (pentru crema)

Intr`o oala, de teflon daca ai, pui cele doua cani de zahar, si o sa inceapa sa se caramelizeze, pune o cana de lapte, apoi lingurile de faina. Amesteca bine iar apoi pune cealalta cana de lapte si zaharul vanilat pana cand se face buna de intins. daca e prea groasa, mai baga lapte, iar daca e prea subtire, zahar.

O sa ai nevoie de 2 blaturi, si intre ele pune crema si si deasupra.

Dupa aceea, ia 2 bucatele de ciocolata de menaj, topeste-o si pune-o pe deasupra blatului, pe crema. big grin

Spor happy

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea intra pe "gustos.ro ", tasteaza "prajituri " si alege ce iti place de acolo, iti garantez ca ai de unde alege.

| Adelinesmile a răspuns:

Eu iti recomand un tiramisu. E prajitura mea preferata love struck

Ingredienete :
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat
Mod de preparare :

Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;
Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;
Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare
Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;
Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele; Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;
Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;
Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider peste noapte.
Si gata!

Funda?batting eyelashes

| perla a răspuns:

Bavareze de lamaie cu crema de ciocolata si scortisoara// 300gde branza de vaci, 200g de smantana pentru.tort,30g zahar vanilat, 5g gelatina in foi sau de care e, 1lamaie, 100g ciocolata, 1 lingurita de scortisoara praf.//Muiati gelatina in apa rece pentru 10 minuti, stoarceti lamaia si strecurati sucul, puneti branza intr-un vas cu zaharul vanilat, sucul de lamaie siscoarta de lamaie taiata fin, stoarceti gelatina in maini si puneti-o intr-o cana de inox pe foc cu cateva linguri de apa(2-3) si cand e dizolvata adaugati-o la branza, amestecati totul sila urma pune smantana rece dar facuta frisca, varsati totul in o forma rotunda si puneti la frigider pentru 2-3 ore. ciocolata taiata marunt se pune pe foc cu 3-4 linguri de apa si aromatizati cu scortisoara(asta e crema de ciocolata )care se pune langa dulce cand il servesti la masa.se scoate din forma bavareza si se serveste cu crema de cioc. alaturi. POFTA BUNA!

| ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a răspuns:

Avem nevoie de: 3 banane mari, f coapte, jumatate de cana de zahar, jumatate de cana de ulei, 2 oua, o cana si jumatate cu faina, bicarbonat, praf de copt, zahar vanilat, coaja rasa de lamaie, scortisoara, nuci

Se piseaza bananele cu furculita sau cu blender-ul. Separat, se bat bine cu mixerul 2 albusuri, cand spuma e tare, se adauga 1/2 cana de zahar, se bate in continuare cateva min pana se topeste zaharul si spuma e tare. Se adauga cele 2 galbenusuri, jumatate de cana cu ulei, jumatate de lingurita de bicarbonat stins cu zeama de lamaie sau cu otet (in reteta scrie ca se pune si jumatate de pachetel de praf de copt, eu nu am mai pus), un praf de sare, o cana si jumatate cu faina si se amesteca totul usor cu o lingura sau cu mixerul la viteza cea mai mica. Se adauga si bananele pasate, coaja rasa de lamaie, un praf de scortisoara, 2-3 pliculete de zahar vanilat (eu am turnat scortisoara direct cu borcanul, si a iesit mai maronie prajitura, am pus multa - le place mult baietilor scortisoara). In tava unsa cu ulei si tapetata cu faina am presarat un strat de nuci taiate (nu scrie in reteta, dar nuca aia acolo cand se coace, are un gust tare bun). Se da la copt si am verificat cu scobitoarea sa vad cand e gata (mai mult de jumatate de ora am lasat tava la cuptor, la foc mediu, ca sa creasca frumos si sa nu se arda jos) reteta se numeste (chec cu banane)
oricum gestu conteaza

| mykhaela a răspuns:

Http://www.vulpeabucatar.com/......index.html Miami. Mamy a facut asta :P

| mykhaela a răspuns:

Http://www.vulpeabucatar.com/......index.html Myami :d mama a facut e super bun