| LupusDei1993 a întrebat:

De-a lungul timpului de cand ma tot uit prin aceste categorii, vad extrem de putine persoane, sau chiar niciuna ce sa tinda spre traditionalism. In faptul ca nu vor o relatie de foarte lunga durata cu doar o singura persoana, primul act sexual facut dupa casatorie si aducerea pe lume la mai mult de doar un singur copil, inainte de termenul limita cand fertilitatea feminina incepe sa scada accelerat.
Dar din nefericire in ziua de azi narcisismul si nihilismul face acest lucru cu atat mai greu posibil, fiecare devenind astfel marfa de unica folosinta pentru mai multe persoane.
Este usor sa fii in trend cu moda decat sa alegi calea aceasta ce presupune multa dedicatie si sacrificii. Unele femei chiar stand acasa sa aiba grija de copii si casa, in timp ce sotul se ocupa de aprovizionare.

De ce este atat de mult atacat acest concept de traditionalism? In afara de stereotipuri.
Sunt dispus sa-mi elimin din timpul liber numai sa ajung la egalitate de sarcini impartite cu perechea.

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Aceste concepții legate de tradiționalism, sunt tot mai des atacate din cauza libertății în care trăim astăzi. Ușor, ușor oamenii vor distruge tot ce se poate numii "tradiționalism". Generațiile viitoare, vor schimba lumea total. Cei "vechi" deja se duc rând pe rând. Oameni cu minte sănătoasă și principii solide, dispar unul câte unul și apar cei "avangardiști". Pentru că beneficiem de prea multă libertate, asta este răspunsul la întrebarea ta. Înainte dacă te făceai auzit, erai eliminat. Dar acum? Altă gândire, alt regim. În zilele noastre, din păcate, copiii vin pe lume numai dacă "se întâmplă" ca ea să rămână însărcinată! Copiii își încep viața sexuală de la 12 ani! Avorturile se fac pe bandă rulantă. Violuri, avorturi, divorțuri, certuri și crime, suicid și depresii, despărțiri, singurătate. Aici ajung intr-un final acei oameni care nu mai suportă tradiționalismul și o fac pe "avangardiștii". Vezi Doamne, ei nu mai sunt pe vremea bunicilor și străbunicilor să aiba 3-4 copii. Vezi Doamne, femeile au carieră și chiar nu mai au timp nici macar sa dea viața unui copil. că vezi Doamne, nu asta e "sensul vietii". Au descoperit ei sensul vietii și nu vor să ni-l spună. Bineînțeles acum, depinde de fiecare cum doreste sa trăiască. Eu raman la tradiționalism și nu mă plâng de nimic. Pe scurt, LIBERTATEA e mare și generează concepții peste concepții. Rămâne la decizia fiecăruia, astăzi nu mai dictează nimeni ce și cum.

74 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine zice ca traditionalismul e calea "corecta" / "buna" doar pentru asa au facut stabunicii nostri? Ei se cacau in padure, asta inseamna ca asa trebuie sa facem si noi?

Majoritatea oamenilor si in ziua de azi au relatii de lunga durata.
Care e faza cu primul act dupa casatorie? De ce hartia aia iti ofera drept mai mult sau mai putin sa faci sex?

Crezi ca situatia economica in era asta moderna permita sa faci copii asa cum vrei tu? Poate lumea nu faci 5 copii pana la 25 ani ca poate vrea sa le ofere educatie corecta, alimentatie corecta nu sa ii puna la munca campului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă eu consider că n-o să am niciodată nevoie de o hârtie care să-mi consfințească relația înseamnă că sunt narcisist?

| Sn4k3 a răspuns:

Fiecare traieste si se bucura de viata in felul lui. Doar pentru ca tie iti place traditionalismul asta, nu inseamna ca trebuie sa le placa si altora. Nu e vorba de nici o ''moda'', pur si simplu oamenii erau mai inchisi la minte in trecut si nu vedeau altfel viata, acum s-au mai schimbat si o vad fiecare diferit, nu mai "merg cu turma''.

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

"Majoritatea oamenilor si in ziua de azi au relatii de lunga durata."
Arunca o mica geana la categoria Dragoste si Sex si te convingi. Da, sunt oameni dar ei au deja varsta si fac parte din generatiile Boomer si X, mileniali ca mine sau noua generatie Z nici nu mai rezista fara sa faca sex la varsta de 13 ani. Promiscuitatea nu duce la relatii de lunga durata, sunt ample cercetari in acest lucru.
In rest ce ai spus este ok.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că oamenii au început să gândească pentru ei.

| LupusDei1993 explică (pentru Sn4k3):

Fiind promiscuos nu o sa fii niciodata fericit, indiferent cat de "deschis" la minte iti place sa crezi asta, dar realitatea si statisticile spun total alte chestii.

| Catrice a răspuns:

Bun, femeia sta acasă, are grija de cei 2-3+ copii, bărbatul muncește.
Dar oare în condițiile prezente, salariul unei singure persoane ajuns general pentru întreținerea a 4 membrii?!

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de nicio hartie, ci de proclamatia publica ca vrei sa-ti petreci restul timpului cu persoana aleasa si de acolo e decizia voastra ce faceti mai departe.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai si ce ai vrea, copii de 14 ani care abia descopera sexualitatea si diverse sentimente sa aiba o relatie de lunga durata?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Proclamatie publica? WTF? de ce trebuie sa fac o proclamatie publica sa iubesc pe cineva?

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

Nu, ma refer la tineri ce au depasit varsta de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pe ăștia îî vezi tradiționali?
https://www.infotr.ro/......la-poarta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Dar nu e mai normal să facem fiecare ce vrem, fără să dam explicații nimănui?
vrei să fii tradițional, păi fii tradițional, nene, dar lasă-mă pe mine să nu fiu. care e problema ta?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Arunca o mica geana la categoria Dragoste si Sex si te convingi.

La dragoste si sex media de varsta nu trece de 18 ani mai mult ca sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar o să-mi pierd o jumate de oră din viață să ascult așa ceva

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu compari viața reală cu ce vezi pe un site unde fiecare poate să-și facă 100 de conturi false și să scrie ce-l taie capul? laughing))

| LupusDei1993 explică (pentru Catrice):

Dar cine a spus ca barbatul trebuie musai sa se rezume la mizeriile unei corporatii din ziua de azi? Bunicii mei au crescut 9 copii avand pamant si animale proprii. Iar cu tehnologia de azi, nu mai e necesar sa-ti rupi spatele, eficienta mai multa si tot ai timp de un job in care procuri bani.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Eu am dedicat o jumae de zi libera sa vad aproape tot ce a avut de spus + am dat de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Uite pe mine nici măcar nu mă interesează ce are de spus
de fapt, mă interesează doar să facem fiecare ce vrem.
ai o problemă cu faptul că fiecare face ce vrea?

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca am o problema? Doar ca gasesc din ce in ce mai greu persoane cu care sa cladesc ceva util, dar asta e partea a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păi ai zis în întrebare că-s narcisist și nihilist

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Daca tu te simti nu e problema mea, n-am facut pe nimeni cu numele ca sunt asa sau asa, deoarece nu-i cunosc in mod personal.

| Catrice a răspuns (pentru LupusDei1993):

Și la tara, amândoi contribuie la munca, nu doar unul.

| LupusDei1993 explică (pentru Catrice):

Tehnic vorbind tot e langa casa deci nu trebuie sa fii sechestrata numai in locuinta, nu de asta e vorba sau cum al treilea val de feminism incearca sa 'argumenteze'.

| Sn4k3 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Promiscuos? Ori vezi tu lucrurile in mod ciudat si le exagerezi, ori nu stii ce inseamna cuvantul. Cum am spus, fiecare traieste in felul lui. Nu vad de ce ai trai asa cum spui tu, dar daca iti place, treaba ta.

| Sindbad a răspuns:

"De ce este atat de mult atacat acest concept de traditionalism?"
Lumea alearga dupa iluzii de fericire. Si atunci se indeparteaza de orice traditie. Evident cum in capsorul dragalas (si gol) al multora este si ideea ca traditia este o piedica in calea fericirii lor, vor ataca traditia.
Mai este o problema: foarte putini inteleg ce inseamna traditia (traditia nu are nicio legatura cu obiceiurile, desi multi afirma contrariul). Inclusiv putini oameni traditionalisti nu isi pot explica ce inseamna traditia.

Mundus senescit

| flixbuster a răspuns:

Dar de ce traditionalismul asta al tau sa fie patriarhat si nu matriarhat? Ca daca o luam "traditionalist" cu "inainte era mai bine", atunci matriarhatul a fost inaintea patriarhatului deci matriarhatul este mai bun, nu?

| LupusDei1993 explică (pentru flixbuster):

Asta e deja cu totul altceva ce spui, legat de concepte religioase mai mult.

| Endoryus a răspuns:

"Sunt dispus sa-mi elimin din timpul liber numai sa ajung la egalitate de sarcini impartite cu perechea." Usor de spus, greu de facut. Toti vor o relatie lunga dar la primul hop, a abandonat nava. Asa fac majoritatea. "Doar la bine, nu la greu! "