| Awesom a întrebat:

De ce accepta unele fete/femei sa fie abuzate fizic si psihic de soti sau iubiti? Inteleg ca unele dintre voi sunteti sado maso, dar acelea mai inocente cu ce au gresit?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le lipseste caracter, unde ma aflu acum astea fac orice sa ramana cu casa omului baga divort ii toarna un copil il lasa si fara masina, plateste pensie alimentara ea chefuieste ramane si cu casa ia bani cam 800€ pe luna si sarmanul om dat afara pentru ca nu a facut separare de bunuri.

| darrio2007 a răspuns:

Unora le place.Iar altele nu au unde sa se duca.Sau au copii si indiferent de cat sufera se gandesc la binele copiilor.Sau altora le este frica de amenintari.

| Musique a răspuns:

Frică, dragoste, obișnuință.
N-o să înțelegi niciodată ce e în capul omului.
Baftă!

| lo a răspuns:

O sa fixez punctul de dezbatere a acestui subiect in perioada comunista, cand femeia era, practic lipsita de drepturi, de voce si vot.Cred ca 90%din casnicii erau bazate pe alcool si violenta; in aceasta perioada nici nu se punea problema serviciilor sociale pentru aceste femei, iar ceea ce era mai rau, era faptul ca femeile maltratate nu aveau nici macar sprijinul familiei. Odata casatorita, femeia trebuia sa isi asculte barbatul, iar daca lucrurile mergeau prost... divortul era un subiect tabu...umilinta de a se intoarce in casa parinteasca era prea mare, atat pentru ea cat si pentru parinti.Cel mai ipocrit lucru era acela, ca nici macar femeile nu se sprijineau reciproc, desi treceau prin acelasi calvar, preferau sa vanda o imagine falsa a unei familii fericite.

Chiar daca a trecut ceva timp de atunci, chiar daca s.au construit servicii sociale pentru ajutor, chiar daca mass.media promiveava anti.violenta in familii totusi nu s.a facut suficient, poatr cea mai mare campanie anti.violenta creata in Romania,a fost cea promovata dupa evenimentele Alexandrei Stan.

Oricat de independente, dezghetate ar fi unele femeii,sunt unele care, cand incep o relatie cu un astfel de individ,ele se supun datorita fricii,lipsa ajutorului exterior,speranta ca se va schimba,dependenta pshica,santajul emotional,rusinea si alte motive absurde dar fondate pentru ele.

Aceste femei au nevoie de sprijin si intelegere dar si de incurajare sa inteleaga ca ceea ce traiesc nu este normal.
Din pacte,sunt multe femei in inreaga lume, care sunt tratate cu bestialitate insa sunt atat de traumatizate si niciodata nu vor lua atitudine, din pacate, multe fin aceste femei maltratate, au plecat intr.o lume mai buna `datorita`concubinilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Puterea face tot, fie ea ca e fizica, psihica sau financiara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi devina soarta...

| manuel72 a răspuns:

E si vina lor ca au indurat si ca indura atatea fara sa ia atitudine. Fetele se grabesc sa-i lase pe baieti crezand ca vor fi independente,isi dau aere,vor sa demonstreze ca sunt puternice,ca nu sufera,fac pe pretioasele, cand de fapt prin comportamentul lor incita la violenta din partea iubitilor. Fetelor ce va costa ca sa faceti in asa fel incat sa fiti lasate? Cand un baiat nu mai e interesat de voi, nu va mai cauta, nu mai face scene de glozie, nu va urmareste...
Intotdeauna exista o alternativa la violenta.

| Unstopable a răspuns:

Pai cele inocente au sindromul BDSM happy

| Muffinss a răspuns:

Pentru că nu toate au unde să se ducă dacă își părăsesc soții/iubiții, sau sunt amenințate de aceștia și nu pot apela la niciun ajutor din cauza asta.

| anda727575 a răspuns:

Unele femei accepta sa fie abuzate pentru ca isi iubesc prea mult barbatul si cred ca doar el exista pe lume. Altora le este frica sa renunte la relatie sau chiar au un interes. Fetele mai "inocente" cum le zici tu sunt fete cu caracter slab si sunt dominate.