| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

De ce cand aud,, parinte vitreg" ma gandesc la persoane malefice si reci?

8 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Pentru că așa ai fost educată din filmele hollywood, sau ai avut o experiență negativă de genul. De exemplu ai mei au divorțat, și taică-meu s-a recăsătorit, să zicem că mă înțeleg înțeleg mai bine cu maică-mea vitregă decât cu tata. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvântul,vitreg, este cam diubios și de aceea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca mintea noastra tinde sa generalizeze anumite lucruri/subiecte, iar cand aude un cuvant sa-l asocieze cu prejudecatile si cliseele. Cand spui Africa, eu ma gandesc la lei, la savana, triburi de negri. Cand spui Ftranta, ma gandesc la Turnul Eiffel. Cand spui,, alimentatie sanatoasa", ma gandesc la un mar rosu. Cand spui Zappy TV, ma gandesc la seria aia blanao cu TPU. Cand spui Bazooka, incep sa fredonez:,, Si-mi dai in cap cu oua..." Cand spui Youtube romanesc, ma gandesc la niste esecuri pe care n-o sa le mentionez. Cand spui copilarie, ma gandesc la gradinita. Cand spui tristete, ma gandesc la o ploaie calumea, a carei stropi ating geamul in neantul noptii. Cand spui fericire, ma gandesc la culoarea galben. Cand spui arta, ma gandesc la Mona Lisa. Cand spui dragoste, ma gandesc la o inima. Cand spui antrepenor, ma gandesc la un om plinut, imbracat la costum. Cand spui manele, ma gandesc la Florin Salam. Cand spui frumusete, ma gandesc la mine (glumesc, desigur) rolling on the floor

| Jus7t a răspuns:

Pentru că asociezi cu ceva părinții vitregi.
Poate când erai mic te uitai la niște seriale, filme ceva și ai văzut o poveste în care un copil avea părinți vitregi și erau răi și reci iar tu ai ajung să asociezi părinții vitregi cu amintirea aia.
Încearcă să îți dai seama tu de ce îi asociezi așa.
Sunt destui părinți vitregi ok big grin

| Andrei200202 a răspuns:

Depinde de trairile si experientele fiecaruia, spre exemplu noi suntem obișnuiți sa tot auzim pe la tv ca un tata vitreg si a violat fica sau nu stiu ce cazuri si de asta primul gand care ne trece prin cap e ca sunt niste persoane "reci" sau cum le spui tu.

| Csander a răspuns:

PEntru ca nu e aceeasi relatie ca si cu parintele real, niciodata n-o sa fie.

| Ioana184 a răspuns:

Pai un părinte vitreg nu o sa te iubesc niciodată la fel de mult ca părintele tău biologic, și în basme și în povești mamele vitrege sunt rele, poate din asta ți am creat imaginea asta,, dar in unele cazuri nu e așa de rău, comunica cu acea persoană, împrieteniți vă,, cine știe poate îți faci un prieten pe viața