| Catacombe a întrebat:

De ce lumea judeca gresit fetele de la tara?
Ok, si eu fac parte din una. Oamenii rad, batjocoresc, te fac taranca si nu inteleg de ce judeca in halul asta.
Eu am facut primara la scoala din comuna, iar in 5-8 m-am,mutat la cel mai bun liceu din oras care facea si generala pe meritul meu, printr-un examen.De atunci au tot aparut rasete cand ne intreba profesorul de la ce scoli venim.
Sunt super ingrijita,tin la igiena mea,am un comportament decent, ma imbrac super ok, ba chiar mult mai dragut decat unele "orasence" de la mine din clasa. Parintii mei au functii inalte, dar au ales sa ne mutam intr-un loc mai restrans, nu sunt genul aceia de tarani care merg in oras o data la 5 ani.
Ma doare enorm faptul ca persoanele fug de langa mine cand afla ca stau la tara. M-am ferit sa spun ca provin de la o scoala din sat pentru a nu fi insultata din nou, asa ca am spus o scoala la intamplare.
Avem 1 fata care e geniala sa comenteze si sa-si bata joc de toti, cu toate ca majoritatea stau cu ea din cauza popularitatii si ii dau crezare. Te face sa te simti cel mai de nimic om.
Am absolut toate mediile de 10, deci nu pot spunbe ca sunt inculta. Am o casa foarte moderna, cu absolut toate necesitatile si conditiile, asta facand referire la faptul mca nu stau intr-un bordel.
Ce sa fac in priviinta asta? Nu imi spuneti sa nu bag in seama, pentru ca fiecare dintre voi stie cat de rai pot fi copiii si cum din cauza unui plod poti deveni cel mai luat in batjocora de catre colegi.
Multumesc ca m-ati ascultat

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ca si chestie, in cazul in care ai citit raspunsul de rahat al lui "KodrutZ", lasa-l, nu face diferentra intre o gramatica proasta si greseli de scriere, care apar oriunde, si la mine, si la el, ii dau eu lui 2 pentru o atitudine de rahat.

Acum, revenind la intrebarea ta, iti zic o chestie simpla - daca esti de la tara, esti taranca, daca esti de la oras, esti o fetita cu prea multe mofturi incapabila de munca serioasa.

Indiferent de unde vi, indiferent ce esti, ce faci, cat de destept esti, lumea te critica.

Esti destept - desti tocilar; Nu esti foarte destept - esti prost; Te imbraci frumos - esti snob; Te imbraci urat - esti sarantoc.

Indiferent ce faci, indiferent cat de bine incerci sa te integrezi, intotdeauna o sa fie unul, macar unul, care o sa comenteze ceva, care o sa gaseasca ceva ce nu-i convine lui.

Si eu am fost batjocorit din cauza multor lucruri, in special pentru ca imi placea sa stau foarte mult la calculator, si de obicei asta era motivul tutoror batjocurilor de la scoala, faptul ca nu iese, faptul ca nu stiu ce-i aia "sa mergi dupa fete", faptul ca nu ma duceam la strand de 5 ori pe zi sa ma fac negru ca tuciul, si tot asa.

Ce s-a intamplat dupa toate astea? Mi-am vazut de treaba mea. Am continuat sa stau la calculator, si ce am realizat? Am invatat programare, lucrez de acasa si ma duc la facultate la un profil bazat pe asta, unde pot face ce vrea si ce-mi place.

Ce au realizat aia care radeau de mine? Sunt niste papa lapte, incapabili sa faca ceva productivi, care stau pe banii parintilor si care se duc la profile mai slabe ca ale mele.

Nu conteaza ce zice lumea de tine pentru ca mereu o sa zica ceva. Sunt persoane care te plac, si persoane care nu te plac, si crede-ma, am incercat sa le fac pe acelea persoane care nu ma placeau, sa ma placa, si nu mi-a iesit.

Dimpotriva, a fost mai rau, mi-am pierdut eu timpul si s-a facut si mai mult misto de mine.

Vezi-ti tu de treaba ta, daca esti numita taranca, las' sa te numeasca, nu-i ca si cum asta-i mare problema in viata, esti de la tara, ei si? SI eu sunt de la tara, si ma cam mandresc cu asta.

Am tinut in mana si furca, si lopata, am facut si betoane, si nu mi-e rusine, ba dimpotriva, ma bucura, sunt in forma in timp ce vad o gramada in oras cu camasi stramte din care mai mai sa plesneasca burdihanul.

Fi mandra cu ceea ce esti tu, nu cu ce ai in jurul tau. Daca ai note de 10, mandreste-te cu asta, daca esti inteligenta, mandreste-te cu asta, daca ai o personalitate frumoasa, mandreste-te cu asta.

In loc sa le arati prostilor ca esti suficient de buna pentru ei, evolueaza, cresti in inteligenta si in tot ce vrei tu, apoi or sa vina oameni inteligent care or sa te vada, o sa-si dea seama de potentialul tau, si or sa te ridice ei singur in ochii celorlalti, si cei care au vorbit or sa ramana cu buza umflata.

Stii care-i partea frumoasa? Chiar daca o sa ajungi sa fi laudata de 90% din liceu, de cei inteligenti si chiar de profesori, tot or sa fie persoane care or sa faca misto de tine, sau cel putin care or sa te barfeasca si or sa te vorbeasca pe la spate.

Vezi-ti de viata ta, vezi-ti de treburile tale, ignora ce spune lumea, si o sa vezi ca in timp, tu o sa fi superioara in timp ce restul or sa poata spune numai "Ia uite si la taranca aia, a ajuns bine, acum merge cu capul pe sus". Ideea e ca ei or sa spuna chestia asta din niste locuri mici, josnice, facand lucruri de mantuiala, in timp ce tu o sa faci ceva care sa conteze happy

| Catacombe explică (pentru MenInShadow):

Iti multumesc din tot sufletul pentru raspuns! M-a ajutat enorm sa imi dau sema de unele chestii si mi-ai facut un bine inexplicabil.

| MenInShadow a răspuns (pentru Catacombe):

Ma bucur ca te-am ajutat happy

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca oamenii nu au suficienta educatie sa depaseasca niste preconceptii gresite. De altfel, uita-te la tine, desi te simti discriminata din cauza locului din care vii, nu reusesti sa depasesti nici tu niste preconceptii similare. Nu conteaza in ce casa stai, daca parintii tai merg sau nu la oras, nu conteaza cum te imbraci si nici cat de moderna este casa ta. faptul ca folosesti aceste lucruri ca argumente arata ca si tu ai discrimina o fata de la tara, care are tot numai note de 10 si o igiena impecabila, dar care are parintii vacari, locuieste intr-o casa cu o camera si o bucatarie si are 3 bluze si o fusta. Cand tu insati vei intelege ca astea nu conteaza si ca e rusinos sa te lauzi cu casa in care stai, cu hainele tale si cu alte chestii la fel de neimportante, atunci poate ca vor intelege si ceilalti ca nu e cazul sa te discrimineze. Pana la urma, ei isi exprima niste probleme de educatie pe care le exprimi si tu, dar in alt fel.

| mgtow a răspuns:

Nu le zici la viitorii prieteni de unde provii si nu o sa te critice deloc, eu sant de la oras si nu am prieteni. Tin o legatura slaba cu niste veri la ocazie si ma simt mai bine asa pentru ca lumea e imputita si proasta bagand bete in roate de invidie. Mai am colegi de munca cu care ma impac bine si ma invata de bine asta e viata asa o sa patesti si tu in viitor

| Liviu a răspuns:

Da-le peste nas, si eu sunt nascut, crescut, la oras.Insa,tind sa spun ca toti ne tragem din tarani. Spunele asta asa "Ma-ta, si tacto ce is ma? bunici unde au fost ma nascuti?, si voi toti sunteti niste tarani, doar ca ati fost c@c@ti la oras" Si cu asta le dai peste nasuc.

| KodrutZ a răspuns:

Invata sa scrii, inainte de orice altceva. Daca textul de mai sus ar fi o compunere, ti-as da 6 cu foarte multa indulgenta.

| AFR81 a răspuns (pentru KodrutZ):

Atata timp cat o intrebare este scrisa in asa fel incat reusesti sa intelegi ce se doreste, e in regula. Daca tu stai sa o corectezi, de fapt tu nu o corectezi, o critici, in loc sa o ajuti, atunci inseamna ca esti aiurea rau.

| KodrutZ a răspuns (pentru AFR81):

Uite asa se duce dracului rasa asta cu atita toleranta. Sa avem pardon, dar eu nu m-as mindri ca sint elev de nota 10 daca nu as fi in stare sa scriu FARA CUSUR un text IN LIMBA MATERNA. Nu conteaza ca o fac cu capul in jos, in piscina, pe tastatura de Nokia 1100 sau pe touchscreen. Daca crezi orice altceva, "inseamna ca esti aiurea rau" - ca sa citez un clasic in viata.
P.S. Nu folosesc sunt si â in loc de î, daca vrei cumva sa te iei de cum scriu. In alta ordine de idei, oricum nu eu sint cel care se da drept elev de 10 marginalizat.
@Catacombe: Ignora idiotii care te stigmatizeaza pentru ca ai fi de la tara. Eu sint "orasean" get-beget si intotdeauna am avut o stima deosebita pentru "tarani," din mai multe motive pe care nu stau sa le insirui aici. Fii mindra de originea ta si de faptul ca ai tai au ales sa traiasca mai aproape de pamint si natura decit ingropati intre betoane. In rest, ia si citeste de 20 de ori raspunsul Brigaelei.

| Fatamuntilor a răspuns:

E scris in,, gena'' umana sa judece. Oamenii au judecat din cele mai vechi timpuri.
Stiii ca copiii pot si rai.

Nu trebuie sa-ti rusine de originea ta, e problema colegilor tai despre parerea lor despre tine.

Iti spun eu, multi si-ar dori o casa la tara, departe de zgomotul si praful marilor orase.

Tu trebuie sa-ti vezi de scoala, nu conteaza ca nu prea multi prieteni.

Eventual vorbeste cu dirigintele tau.

| J0B0MAT a răspuns:

Lumea judeca gesit intotdeauna.Pana si pe Iisus l-au judecat gresit.Nu ii poti schimba si nici nu trebuie.Parerile pe care le au sunt problema lor, nu a ta.Nu trebuie sa iti fie rusine de tine datorita unor minti reduse.Fii in continuare asa cum iti place tie si nu mai apleca urechea la ce spune lumea. Oamenii care nu au ce face cu viata lor, isi pierd si ei timpul vorbind despre viata altora care stiu ce vor sa faca!
Pupicikiss

| untu a răspuns:

Uite urmeaza sfatul cel mai bun al lui MeninShadow! El cel mai destept baiat!

| Lawliet14 a răspuns:

* Batjocura.

Si altii mai sunt de la tara si nu le-a fost niciodata rusine cu satul lor. E frumos la tara si oameni si acolo. Intre baieti sunt o multime de glume. Dar nimeni nu le baga in seama. Sunt intre tovarasi care se accepta asa cum sunt desi se glumeste si asa. In cazul tau, cred ca acea fata e rautacioasa. Tu fiind mai dezvoltata intelectual, trebuie sa te prinzi repede ca altii sunt mai putin maturi. Esti mult prea sensibila. Rau ar fi sa te agreseze fizic, nu asa verbal. INTREBAREA ESTE: ai tu nevoie de astfel de prieteni? Te-ai simti mai bine inconjurata de aceste persoane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ignoră. n-ar trebui să te afecteze părerea lor, mai importantă e părerea ta despre tine.

| Iunix a răspuns:

Dacă ele râd de tine atunci înseamnă că ele sunt adevăratele „ țărănci " inculte și needucate.Nu prea ai ce să faci în privința asta, așa e omu îi place să critice și să-ți dea cu presupusu fără să știe ceva despre lucrul respectiv. Omul e predestinat la rău, singurul lucru care ne diferențiază de animale și ne „ oprește să fim răi " este educația. Încearcă să-ți găsești prieteni adevărați, să te integrezi într-un grup. Este evident că cele care râd de tine sunt niște nesimțite, idioate și needucate, din păcate nu ai ce să faci, prostia nu se vindecă.

| Leo1993 a răspuns:

Ti-au murit laudatorii si acum cauti altii?

| marius2005 a răspuns:

Aveam aceeasi problema la scoala dar la mine se datora faptului ca am facut naveta impreuna cu baiatul dirigintei care intr-e timp devenise o alta persoana, nu mai socializa cu mine decat cu restul celor din clasa si arata ca face parte din alta clasa sociala, nu sunt unul care sa stea in oras pana tarziu cum faceau restul clasei. Cred ca totul se rezuma la tot ceea este extrascolar iar ceea ce se intampla la scoala joaca un rol mai putin important, vad acest lucru si la facultate la mine si la cativa prieteni care nu putem sa iesim cu ei la un suc un fotbal.