De ce ma afecteaza faptul ca mama s-a indragostit de un alt barbat mai bun ca tata? (E divortata)

Răspuns Apreciat de Editori
| sofisis a răspuns:

Este normal sa te afecteze intr-o anumita masura. Ce nu e normal e sa nu accepti faptul ca e si ea un om si ca daca a divortat, nu a facut-o de bine ce ii era. Chiar tu spui ca tatal tau nu e un om tocmai bun...sau cel putin nu a fost bun cu si pentru mama ta. Fac legatura cu intrebarea de dinainte cu cearta si presupun ca asta e motivul pentru care te-ai certat cu ea.
Cati ani ai? De obicei genul asta de suparari tin copiii mai mici. Cei mai mari constientizeaza si inteleg.
Uite caz concret: fata de 10 ani, parinti divortati. Timp de aproape 20 de ani mama ei nu s-a putut recasatori din cauza crizelor pe care le facea fata. A ramas intr-un final singura si pentru ca doar pe fata o are, automat cumva toate frustrarile se revarsa intre ele incat au o relatie bolnavicioasa de dragoste/ura. Nici fata nu si-a gasit pe nimeni pentru ca mama ei o umple de sentimente de vinovatie si niciunu nu-i convine pentru fii-sa si nici mama nu e fericita pentru ca a ramas singura.

9 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

E normal sa te afecteze, simti ca tatal tau e tradat si inlocuit, desi nu e asa. Probabil ca-ti va fi greu sa accepti situatia, dar trebuie sa te gandesti si la ea, asta e situatia...

| RobertMoon a răspuns:

Te afectează poate pentru că ai fost atașat de tatăl tău, iar acum ți se pare foarte ciudat ca mama ta sa fie cu alt bărbat. Nu este nimic în neregulă aici, bănuiesc că mama ta nu a fost fericita cu tatăl tău, iar de aici a apărut și despărțirea...e un lucru normal și într-un fel ar trebui sa te bucuri pentru ea, dacă tatăl tău nu o făcea fericită bucură-te că acum se simte mai bine. Poate fi tu când vei fi adult vei ajunge in situația ei și vei înțelege cum e sa treci prin asta. Acum numai bine și nu lăsa lucrurile care nu te privesc personal pe tine sa te afecteze, îți vor face doar rău, fi tare și treci mai departe, mulți copii au trecut prin asta și sunt bine. happy

| CosminCD a răspuns:

Te afecteaza pentru ca realizezi ca acesta nu este tatal tau. Si te doare. E un lucru normal. Nu ai ce sa faci tu, in mod direct, in situatia asta, decat sa mergi inainte. Parintii tai vor fi ai tai, indiferent de situatie. Pentru tine, tatal tau va ramane cel mai bun. Nu trebuie sa te consume lucrul acesta. Totusi, e o lectie pe care poti s-o inveti pentru viata pe care o ai in fata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înțelegi, ar trebui să discuți mult cu mama ta ca să înțelegi de ce a divorțat.
Apoi să înțelegi că un om ( mama ta) este o jumătate din ceva ce se numește viață iar ca să fie fericită are nevoie de altcineva ( acel bărbat mai bun ca tata).
Aceste două înțelegeri legate de viață le poți avea dacă mama te ajută să îți explice tot ceea ce a trăit și a simțit când a fost împreună cu tatăl tău, și tot ce simte acum. Dacă o să reușești să ai acest dialog cu mama ta, ea o să devină și cea mai bună prietenă a ta și în acelaș timp o să te învețe să nu faci și tu greșelile pe care le-a făcut ea.

| Andreeush a răspuns:

Probabil îți pare rău că nu mai este cu tatăl tău, că familia ta sa destrămat.

| mgtow a răspuns:

Pt ca iubesti tatal matern

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca, cu tata ai crescut si ti-a intrat in suflet

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca tu ai fost obisnuit sa fie tatal tau, sau daca nu el sa rămâi tu capul familiei.
Nu trebuie sa te întrebi de ce nu poti accepta, trebuie doar sa te gândesti ca si mama ta are dreptul la fericire.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E normal sa te afecteze ca doar suntem in jungla si in jungla supravietuieste cel mai puternic si cel mai inteligent avand in vedere ca ea a pus botul la altul si ca mai e si divortata de taicatu e normal sa te afecteze incearca sa treci peste, nu a spun nimeni ca viata e perfecta toata e defecta si sa stii ca in astfel de cazuri tot copii sufera.