| lilia_2466 a întrebat:

Sunt divortata, am 35 de ani. M-am indragostit de un barbat de 42 de ani - penticostal. Eu sunt ortodoxa, cred foarte mult in Dumnezeu. Care ar fi compromisul dintre noi doi, ca sa putem deveni sot si sotie? Ne iubim recirpoc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va puteti casatori civil fara nici o problema, la casatoria civila nu are importanta credinta. Problema poate fi la casatoria religioasa, daca vreti neaparat sa o faceti, dupa cate stiu sotii trebuie sa fie de aceeasi credinta(in cazul vostru ortodox sau penticostal), asa ca unul dintre voi va trebui sa accepte credinta celuilalt. Dupa parerea mea asta nu ar trebui sa fie o mare problema, avand in vedere ca ambele credinte se bazeaza pe Biblie si ambele recunosc acelasi Dumnezeu, doar elementele de cult difera. Succes si numai bine!

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Sa va puneti de acord in ce priveste religia ori tu. ori el altfel nu vad alta solutie

| elena a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la biserica lor, sa le vezi obiceiurie, sa vezi daca le plac sarbatorile noastre, apoi sa-i studiezi discret si foarte atent rudele si comportamentul sau. Judeca cu mintea nu cu inima, ca sa nu-ti para rau mai tarziu. Chiar daca suntem in secolul XXI, religia ramane totusi o probleme in asemenea caz.
Eu cunosc o pereche, el ortodox, ea pocaita (nu tine Craciunul sau Pastile, nu sarbatoreste zi de nastere la copil, nu asculta muzica, nu danseaza, nu merge la mare, pe deasupra mai este si egoista si barfitoare), sunt in permanenta ciocnire, au cateodata niste izbucniri care duc chiar la bataie, asa ca te rog, ai grija, judeca cu mintea. Ai trecut deja peste un prag greu, de ce vrei sa te inhami la altul? Nu te supara pe mine ca sunt asa directa, dar asa sunt eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca religia sa nu fie un impediment si totusi este, tu ai o varsta cand n-ar fi corect sa-ti schimbi religia perfect valabil si pentru el dar sa presupunem ca veti avea un copil fiecare va vrea sa-l boteze in religia lui, s-ar putea sa se iveasca discutii de la sarbatori si asta nu de la inceput ci un pic mai tarziu unul sa vrea ceva si celalat altceva si nu egzista decat doua posibilitati :unul dintre voi trece la religia celuilalt cu speranta ca se va adapta sau cel mai dur renuntati.succes si bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece trebuie obligatoriu "sot si sotie"?! - voi traiti pentru societate, si ce spune ea, sau pentru voi si afectiunea voastra?! daca va iubiti realmente, puteti trai asa pana la capat!

Daca hartia, si nu sentimentele, visele comune, etc, "leaga" doi oameni, nu stiu cat de ok poate fi!

Viata a demonstrat de foarte multe ori (prea multe!) ca dupa "oficializarea" relatiei aceasta decade!

PsihoSex (delogat.)

| TheLorrd a răspuns:

Ok.nu uita ca ortodoxismul este o religie primara.nu o secta(subreligie) precum penticostalii.Sa renunti la ortodoxism.egal.condamnarea la moarte a sufletului.pastreaza+ti religia in care te+ai nascut