| seridarivus a întrebat:

Am 12 ani și vreau sa merg în Germania la mama divorțată, dar tata nu ma lasă, vreau la mama pentru ca simt iubire. ce sa fac plss help? plss

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Statul român te va da în grija mamei doar dacă ea are un servici stabil. Chiar dacă ea te iubește mai mult decât tatăl tău, ea trebuie să dovedească cu acte judecătorilor că are bani să te întrețină. De aceea ea trebuie să lucreze cu acte în Germania.
Dacă mama ta îndeplinește condiția aceasta, atunci ea poate să facă o cerere către judecătoria din România ca să te treacă în custodia ei.
Chiar dacă ai 12 ani, te poți ruga lui Dumnezeu ca El să intervină în viața ta și să te ajute. Tatăl nostru ceresc ascultă rugăciunile chiar și ale copiilor.
Cartea "Calea către Hristos" scrisă de Ellen White, o găsești gratis pe internet și este foarte bună pentru vârsta ta. În această carte vei descoperi cum să cunoști pe Dumnezeu. Și acest lucru îți va aduce nu doar pace și liniște în suflet, ci vei ajunge să cunoști cât de mult te iubește Dumnezeu.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Vorbesti cu mama daca esti sigur ca vrei la ea...Dar ea nu s-a recasatorit sau nu are vreun concubin? Sa nu-ti fie apoi mai rau la ea decat la tata.
Mama ar trebui sa ia legatura cu un avocat sa vada ce e de facut ca sa poti merge la ea, probabil va trebui sa il dea pe tatal tau in judecata ca sa-si castige dreptul. La sala de judecatorie, tu vei fi luat deoparte si vei fi intrebat daca iti doresti tu de bunavoie sa mergi la mama ta, si de ce iti doresti iar tu vei spune ce ne-ai spus noua aici pe TPU.

| seridarivus explică (pentru Sophieka):

Are un iubit și sa sta la el

| gabicoo a răspuns (pentru seridarivus):

Ai mare grijă. Nu demult a fost cazul ăla cu iubitul mamei care i-a ucis fata și a ascuns-o în lada patului.

Dacă mama te iubea cu adevărat nu-și abandona familia, nu te lăsa cu tatăl tău și te lua cu ea. Poți să ajungi să-ți pară rău.
Discută cu un adult din familia ta, adult cu care te înțelegi. Ești la o vârstă critică.

| seridarivus explică (pentru gabicoo):

A divorțat din cauza certurilor și a batalilor

| Solann a răspuns:

Cheam-o pe mama acasa. Spune-i si de ce.