| Cătălina a întrebat:

De ce nu putem exprima tot timpul ceea ce simtim cu adevarat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Neincrederea, teama de tradare, teama de reactia celui care te asculta!

Răspuns utilizator avertizat
| Kylexy a răspuns:

Frica si multe alte motive.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Buna intrebare! Ce-ar fi ca de azi inainte sa spun tot ceea ce gandesc si tot ce simt?
Maine dimineata am sa ii spun sefului ca e un bou!

| doctorita a răspuns:

Ciao, pentru ca in primul rand intervin foarte multi factori cum ar fi rusinea, timiditatea, dorinta de a nu jigni, lipsa de cuvinte sunt foarte multe daca vrei adauga ca prietena si vom mai discuta, sper ca te am ajutat, succes in continuare si in exprimare!

| TormentOfSins a răspuns:

E posibil sa nu primesti acelasi raspuns inapoi in cazul unei persoane care nu simte la fel ca si tine.
De fapt raspunsul e simplu, suntem oameni, rationam si asta ne impiedica sa actionam din instinct cum fac animalele iubire, ura, dorinta de a ucide.

Esti om de aceea nu poti.

| DenisaMetal a răspuns:

Buna!
Nu ne putem exprima tot ce simtim cu adevarat, pentru ca nu avem incredere si uneori si in cele mai dese situatii nu ai persoana potrivita pentru a te asculta.

| BeBBeN1SR a răspuns:

Depinde din ce punct vrei sa privesti:
1. uneori nu reusim, deoarece nu avem vocabularul format, ca citim prea putin.
2. pur si simplu, nu exista cuvinte, caci nu avem chef sa cautam. starea de spirit necesita tacere.
3. uneori ne e frica de consecinte, nu ne asumam riscuri.
4. uneori ne impiedica circumstantele. (ex: el te place, tu ai rel serioasa cu cel mai prieten al lui. bla bla bla)
5. uneori nu suntem pregatiti, asteptam momentul potrivit.
6. dar alteori, pur si simplu, ne e mai usor sa tinem in noi.
7. sa nu jignim, sau apare lipsa de incredere in noi insine.

Sunt nenumerate motive!

| Giulia_7179 a răspuns:

Pentru ca ne este frica sa nu primim inapoi reactiile pe care le dorim sa le vedem ori pentru ca suntem niste oameni slabi care nu au curaj happy

| Somebody2538 a răspuns:

Nu putem exprima tot timpul ceea ce simtim cu adevarat deoarece ne e frica de ce ar putea crede ceilalti despre noi.

| Somebody2538 a răspuns:

Nu putem exprima tot timpul ceea ce simtim cu adevarat deoarece ne e frica de ce ar crede ceilalti despre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in viata sunt unele lucruripe care nu le putem exprima. asa se intampla in viata unele lucruri le poti spune altele nu.