| SeeDifference a întrebat:

De ce parintii nu ne inteleg sentimentele? Oare noi o sa ne intelegem copii?

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Despre ce sentimente vorbești?
Nu uita că părinții sunt busola copiilor, ei s-au născut înaintea copiilor și implicit au experiență și știu ce înseamnă binele și răul!
Pa, pa.

| RAY a răspuns:

Eu la 23 de ani nu va inteleg pe voi din generatia 95 dar parinti vostri

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, pentru ca traim in generatii diferite.

| ElenaSA a răspuns:

Nu ne inteleg pentru ca au alt nivel de gandire acum la maturitate si nu mai au timp sa analizeze fiecare situatie. Iar copiii sunt atat de usor de ranit.

| iurii75 a răspuns:

Http://www.jw.org/ro/publicatii/carti/
tinerii se întreabă, volumul 1, 1 capitol - cum pot să mă înţeleg mai bine cu părinţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii au o gandire diferita de a noastra, pe vremea cand erau ei adolescenti viata era altfel nu cum e a noastra acum.
In general problema e lipsa de comunicare, parintii trebuie sa fie niste confidenti pentru noi, sa le spunem lucruri care le spunem si prietenilor, nu sa ne ascundem de ei, dar chestia asta trebuie facuta inca de cand suntem mici ca e greu ca toata viata sa ai un caracter distant si pe urma la cand copilul tau devine adolescent sa te intrebi de ce se comporta asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne inteleg intr-o oarecare masura, eu voi incerca sa fiu mama pe care orice copil si-o doreste happy

| SeeDifference explică (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau si al Corneliei mi-au placut cel mai mult!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ma duc eu, copil de 13 ani, si-i zic mamei ca vreau sa ma mut cu iubita la casa ca sa scartaim patul. Ce sa biata mama? Nu ma trimite hapt in camp la treburi sa-mi iasa din cap prostiile?

| unknøwn a răspuns:

Nici n-ai nevoie să te înţeleagă părinţii. Cel mai important e să te înţelegi tu.
Există milioane de copii pe lumea asta care nici n-au părinţi. Deci nici n-au avut cine să-i înţeleagă. Au murit? Nu.
Aşa că nu vă mai plângeţi de milă, că nu-i cazul.

| CorneliaC a răspuns:

Pai nu stiu daca eu o sa-mi inteleg copii, cert eu ca in prezent zic mai mereu ca eu n-o sa fiu ca paritii mei. Dar vom trai si vom vedea...

| SeeDifference explică (pentru CorneliaC):

Cam asa ceva zic si eulaughing

| RobertKilleur a răspuns:

Nu ne inteleg parintii deoarece ei nu gandesc ca noi.Noi avem tot felul de nebunii in caphappy

| AlisPretty a răspuns:

Pentru ca ei au trait alte vremuri
Poate ca ei au avut experiente apropiate si nu vor ca noi sa mai suferim

| BrunetteGirl21 a răspuns:

Inteleg,dar vor tot binele pentru noi si nu vor sa arate ca ne inteleg.Vor doar sane protejezewinking

| jolidon12 a răspuns:

Eu inteleg parintii din ziua de azi. Au avut si ei copilaria lor si au trecut prin multe, au facut multe greseli care, proabil, ii bantuie si acum. De aceea ei incearca sa ne fereasca pe noi de orice primejdie, sa nu patim cum au patit ei si sa regretam o viata intreaga.
Cand o sa ai si tu copii o sa intelegi, o sa incerci sa ii protezezi de orice pericol, care, in ochii lor, o sa para o simpla joaca. Eu iti sugerez sa iti asculti parintii ca stiu ei ce iti spun, niciodata nu or sa iti vrea raul.

| SeeDifference explică (pentru jolidon12):

DA frate, dar eu vreau ca ei sa inteleaga ca eu nu voi regreta niciodata ca mi-am ales prieteni adevarati(avand unele defecte:certati cu scoala) sau ca umblam noaptea ca vagabondu dupa fete.
Acestea sunt amintiri si trairi care doar o data ai timmp sa le experimentezi, iar eu nu vreau sa treaca zile tanjind dupa trecut ci privind spre viitor care mi-l voi contruii cu atentie. Si pentru asta cred ca un sfat gen: Se putea si mai rau! m-ar ajuta mai mult decat unul: In viata ta sa nu ma mai faci de ras in halul asta sau aletele!

| Anita24Bonita a răspuns:

Nu prea deoarece cand devi parinte te maturizezi si iti doresti ca copilu tau sa devina cineva sa nu sufere sa il aperi, dar primul rand trebuie sa fiti prieteni si dupa parinti...

| DianaTeea a răspuns:

Parintii nu ne inteleg, ma rog, nu stiu daca asta e cel mai bun verb, dar. ei nu ne inteleg pentru ca isi doresc tot ce e mai bun pentru noi. Posibil ca nu vor sa repetam greselile lor, uitand de faptul ca si noi trebuie sa gresim. ca sa putem invata. Cat despre a doua intrebare. orice adolescent ar spune : '' Da, eu o sa il las pe copilul meu sa faca ce pe mine nu m-a lasat mama.'' Crezi ca asa o sa facem? O sa fim precum parintii nostri. O sa protejam ce iubim, precum ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DianaTeea):

Exact. Corect.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru DianaTeea):

Am o gramada de prieteni care siau *** viata din cauza dragostei. tu esti cel care nu intelege sfaturile celor din jur cand esti indragostit, la tine e problema nu la parinti ori prieteni

| SeeDifference explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Tu nu ai inteles intrebarea. Deci eu spuneam ca ar trebui sa fie mai intelegatori daca vor sa fim si noi mai deschisi, sa vorbim cu ei unele probleme.
Si ascult unele sfaturi ale parintilor si si al prietenilor!