| just1hope a întrebat:

De ce se despart oameni pe care ii admiri pentru felul in care se inteleg si ii vezi deja impreuna pentru tot restul vietii? Ce ar trebui sa existe intre 2 indragostiti pentru a nu se desparti?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Comunicarea, increderea, sinceritatea, respectul sint factorii principali intr-o relatie.Este normal ca altii sa vada intr-un alt mod o relatie anume, cei in masura sa stie sint chiar cei in cauza, numai ei pot sti cum este viata lor. O importanta deosebita intr-un cuplu o are comunicarea, fara comunicare nu poti avea o relatie normala, cu cit partenerii se cunosc mai bine cu atat relatia este mai trainica, incat stii ce gandeste partenerul de viata.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca tu vezi ceva din exterior. Din interiorul cuplului se vede altfel. Vezi diferit fie pentru ca membrii cuplului doresc sa exista aceasta aparenta, fie pentru ca proiectezi nevoia ta de a vedea asta pe cuplu. Eu cred ca ingredientul de baza ar fi comunicarea. Oamenii care isi comunica unul altuia intr-un mod veritabil se cunosc mai bine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Comunicare, sinceritate, respect pentru parererea celuilalt, afectiune dar si dorinta de a merge impreuna mai departe, - daca se vrea, evident! Cateodata rutina a stricat atatde mult, incat, nu prea mai sunt sanse... Sau daca a mai si aparut altceva la orizont...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Comunicare, respect, incerdere, sinceritate.si nu il ultimul rand. iubire

assiris
| assiris a răspuns:

Aparentele inseala. Am vazut un cuplu care dupa 40 de ani de convietuire s-au decis sa legalizeze situatia lor. S-au dus la starea civila, au incheiat casatoria si dupa aproape 3 ani s-au prezentat la divort cu toata ura de rigoare intre ei. S-au despartit, au facut partajul si tot tacimul si dupa 6 luni s-au reimpacat si poate mai sunt si azi impreuna daca moartea nu i-a despartit caci se intelegeau de minune si dupa refacerea cuplului dar fara acte.

| cribus a răspuns:

Oricat de multa dragoste ar exista intre doi oameni.....de la iubire la ura nu e decat un pas!

| Ben. a răspuns:

Aparentele inseala. oamenii sunt polifatetici cd ies pe strada.cred e nevoie de mult repect si de bun simt pe laga dragoste.

| N538961518 a răspuns:

Sa nu duca o viata de cuplu monotona... ceva nou mereu, sa pastreze spiritul adolescentei chiar daca de multe ori pare prostesc.

| white a răspuns:

Tot ce e frumos nu dureaza mult.foarte des isi face aparitia monotonia si dragostea devine obisnuinta. Dar cred ca putina spontaneitate, sinceritate si nebunie va face sa dureze mai mult!

| CeImbracAzi a răspuns:

Un cuplu poate parea cuplul ideal. POate ca partenerii vor sa para ca fac parte dintr-un cuplu model, dar de fapt situatia e altfel. Oamenii se despart pentru ca nu se inteleg. Nu stii niciodata ce si cum e intre 2 oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se descopere in fiecare zi cate putin, sa existe acea doza de mister care da savoare si ardoare relatiei, sa-si spuna in fiecare moment"te iubesc"! niciodata nu e de ajuns si e atat de frumos si placut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stito, poti sa iubeste nebuneste o persoana dar totusi atit de mult iubindo sa te desparti de ea deoarece intelegi ca sunteti prea diferite si intilnirea cu intilnirile dar viata merge, pur si simplu e greu cind inima spune una iar capul inversul, e greu sa faci alegerea corecta macar ca iubesti, si esti nevoita sa te desparti chiar dac ai iubit si iubesti din tot sufletul