| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori iubirea doare asa tare? De ce intr-o relatie in care ambii parteneri sunt fideli lucrurile nu merg bine? De ce un om care iubeste sufera? De ce astazi suntem nevoiti sa stam cu cineva fara sa simtim acea iubire curata, devotata care ne face sa simtim ca suntem in paradis? De ce oamenii pentru care simtim iubire adevarata nu stiu sa ne pretuiasca si ne resping sau exista pentru ei persoane care conteaza mai mult decat noi? In ziua de azi se mai merita sa iubesti? Care e varsta potrivita pentru a te indragosti sau de fapt exista o varsta potrivita? De ce iubirea azi te inalta spre cer de bucurie iar maine te coboara spre iad? Cei care iubesc sau au iubit stiu cat de greu e sa simti ca iubirea doare si doare rau! E greu sa traiesti cu o asemenea durere in suflet.Credeti ca exista cineva care isi doreste cu adevarat sa ne faca sa suferim? Eu nu cred...cred doar ca exista oameni inconstienti care nu simt ceea ce simtim pentru ei, nu stiu si nu apreciaza. Dar indiferent cat de mare ar fi suferinta iubirea e lucrul cel mai important in viata.Doar atunci cand esti langa persoana pe care o iubesti simti acea fericire, implinire! Merita oare sa facem compromisuri pentru o iubire pe care nu o simte si cel de langa noi? Azi am invatat sa fac deosebire dintre:a iubi si a fi iubita! E asa o diferenta mare... E atat de frumos sa iubesti si sa fii iubita dar aceste momente sunt asa rare incat dispar cu timpul! Eu ma simt foarte fericita cand iubesc dar aceasta fericire se transforma in tristete, durere, depresie cand stiu ca nu sunt iubita.Pacat ca nu stim sa folosim ceea ce Dumnezeu ne-a lasat mai de pret:iubirea.De ce uneori intalnim anumite persoane si totul pare perfect? De ce ne potrivim ca doua piese de puzzle dar totusi ceva nu merge? De ce trebuie sa facem alegeri si nu putem avea totul?

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca ar fi sa folosesc un semn din matematica pentru iubire ar fi acesta,
(biunivoc).Nu stiu daca se numeste iubire cand sentimentele vin numai de la unul,iar celalalt nu-ti raspunde! Te ineci singura in suferinta si te intreb:merita? Nici n-ai idee cat de frumos este sa iubesti, dar neconditionat, sa primesti acest sentiment inapoi!

| mgtow a răspuns:

Acum traim intr-o epoca mai grea cu mai multe belele pe cap si trebuie sa ne multumim asa cum e lumea cui nu ii convine sa nu iubeasca iar cine vrea sa riste si sa sufere poate sa incerce dar iubirea acum aduce multe riscuri in majoritatea cazurilor si doare mai mult sa aflii ca ai fost tradat de partener iar daca esti singura suferi dar nu asa tare ci mai putin ducand lipsa jumatatii pe care nu o ai langa tine.

| NickiMinaj a răspuns:

Imi place intrebarea ta, ai mare dreptate. probabil pentru ca suntem oameni happy suntem carcase goale, lipsite de orice simtamant real, in afara de cele care ne privesc strict pe noi.

| Amaya a răspuns:

Voi incerca sa iti raspund la toate intrebarile.
1.Cand iubesti pe cineva, esti foarte sensibil si poti fi ranit usor - de aceea iubirea ne face uneori sa suferim.
2.De obicei, fidelitatea ar trebui sa asigure succesul unei relatii, dar daca nu exista si acei "fluturasi", acea magie, acea atractie inexplicabila care sa se mentina chiar si dupa ani de zile, atunci da, fidelitatea nu e de ajuns.
3.E normal sa suferi cand iubesti ( dupa cum am zis esti usor de ranit ), dar nu e normal cand persoana cealalta iti provoaca suferinta. Atunci inseamna ca e o problema cu sentimentele lui pentru tine.
4.Sunt persoane care simt si acea iubire devotata, sincera, insa foarte putine, din pacate, de vreme ce traim in acest secol al relatiilor pasagere.
5. Uneori avem norocul sa fim iubiti, la randul nostru, alteori nu. Nu e vina celor de care ne-am indragostit, e pur si simplu alegerea lor de a-si trai viata asa cum cred ei de cuviinta.
6.Da, in opinia mea iubirea merita orice sacrificiu.
7.Nu exista o anumita varsta sa te indragostesti ( mie mi s-a intamplat la 13 ani si uite ca am 19 si tot cu acea persoana sunt ).
8. Daca citesti Petrarca, Shakespeare, Emily Bronte, o sa vezi ca si inainte indragostitii isi traiau iubirea intre cele doua extreme: Rai si Iad.
9. Poate exista oameni care ne vor raul, dar daca iubesti o persoana si aceasta nu te iubeste, nu inseamna ca vrea sa te faca sa suferi, ci pur si simplu considera ca fericirea ei e in alta parte.
10.Da, in dragoste si in razboi totul e permis, inclusiv compromisurile. Dar sa nu faci compromisuri care nu se potrivesc deloc personalitatii tale, ca atunci persoana care ti le cere clar nu te iubeste asa cum esti.
11.Eu cred ca exista o singura persoana in viata fiecaruia alaturi de care totul este perfect, dar asta e parerea mea invechita. happy
12.Cand exista compatibilitate maxima va merge, in cele din urma. Daca un baiat vrea cu adevarat sa fie cu tine, va fi, indiferent de obstacole.
13.Nu putem avea niciodata totul, dar daca trecem prin viata cu persoana potrivita, orice greutate va fi mai usor de infruntat.
Succes.

| fsorin96 a răspuns:

Cred ca aceleasi intrebari si le pune fiecare om macar o data in viata sau cel putin un om care are suflet.Cred in ceea ce spui tu. Iubirea este cel mai de pret dar de la Dumnezeu.Cat despre piesele de puzzle nu stiu ce sa spun.Ele exista sunt sigur de lucrul acesta insa uneori unii oameni pot forma o iluzie pentru a ne face sa credem ca ei sunt alesii, dar timpul le arata adevarata fata, asa dupa cum cred ca ai descoperit si tu.Nu iti fa griji pentru jumatatea ta.Ea va aparea, insa la timpul ei.Cat despre suferinta din dragoste, cum ai gasi jumatatea daca nu ai cauta-o? Oricat de greu ar fi sa te desparti de cineva pe care iubesti nu uita un singur lucru: daca renunti din prima nu iti vei mai gasi jumatatea, iar in felul acesta sufera si ea si tu.Deci nu uita in viata sunt greutati, incercari, dar noi putem trece peste toate.Si la final cred ca un mic cantecel te-ar putea ajuta.Doar asculta-i versurile. http://www.youtube.com/watch?v=PA2fKmOTyxo

| klaws007 a răspuns:

Draga mea lightose, nu exista varsta potrivita pentru a te indragosti,
E adevarat, cateodata daca oferi iubire si nu primesti iubire doare foarte tare, sunt multi cei care nu stiu sa aprecieze ce au langa ei.
Din cate vad eu partenerul tau te-a dezamagit, te-a lasat cu un gust amar de care scapi foarte greu.
Sunt multe cazuri in care la inceput e acea potrivire minunata, iar apoi apare monotonia, apar problemele, insa acestea sunt de cele mai multe ori trecatoare, dar se mai intampla ca dupa un timp sa iti dai seama ca desi o iubesti, nu poti traii langa acea persoana, nu mai suporti nici sa te atinga, nici sa o vezi langa tine seara in pat, cu alte cuvinte dispare acea atractie care a fost la inceput.
Nu, nu se merita sa faci compromisuri cand nu te simti iubit/a, ar fi ca si cum ai sta cu cineva pentru care tu nu existi si nu se merita sa te chinui.
La cum ai scris, la cat de adanci sunt cuvintele tale, sunt sigur ca tu nu te simti iubita sau poate chiar tu esti cea care nu iubeste.

| AproapeDeInimaTa a răspuns:

Nu stiu sa iti rasp la toate intrebarile dar la care stiu sa iti rasp iti voi rasp... pentru ca am simtit pe propria mea piele sad

De ce uneori iubirea doare asa tare?
Iubirea doare uneori asa tare pentru ca nu iti e impartasita sau persoana iubita iti greseste, pentru ca cei pe care ii iubim nu apreciaza.

De ce un om care iubeste sufera?
"Sufera cel ce iubeste cel iubit isi bate joc" si aici ajungem la ce am sp mai sus.

De ce astazi suntem nevoiti sa stam cu cineva fara sa simtim acea iubire curata, devotata care ne face sa simtim ca suntem in paradis?
Pt ca nu ne ask inima pentru ca pune pret mai mare pe bani sau pe bunurile materiala decat pe iubire... sau din orgoliu, razbunare.

De ce oamenii pentru care simtim iubire adevarata nu stiu sa ne pretuiasca si ne resping sau exista pentru ei persoane care conteaza mai mult decat noi?
Si eu mi-am pus de n ori intrebarea aceasta, asta pana intr-o zi cand am inteles ca inimii nu ii poti porunci ea iubeste pe cine vrea ea nu pe cine vrei tu, chiar daca pers pe care noi o iubim ar vrea sa ne impartaseasca sentimentele nu poate pentru ca exista alt cineva ii inima lui/ei.

In ziua de azi se mai merita sa iubesti?
Se merita pentru ca e cel mai frumos sentiment de pe Pamant, pentru ca e minunat sa stii ca iubesti, e minuna sa ai "flturasi" in stomac, e minunat sa iti aduci aminte de primul sarut, e minunat sa privesti stele cu pers iubita... iubirea e minunata.

Care e varsta potrivita pentru a te indragosti sau de fapt exista o varsta potrivita?
La 15 ani te poti indragosti... eu la 15 m-am indragostit si nu cred ca ma voi mai indragosti vreodata.
Se spune ca iubirea nu are varsta dar dupa 30 de ani nu cred ca te mai poti indragosti, cand o sa am 30 de ani o sa vad si iti sp atunci big grin.

Merita oare sa facem compromisuri pentru o iubire pe care nu o simte si cel de langa noi?
Eu cred ca merita, pentru ca intr-un fel sau altul luptam pentru iubirea noastra chiar daca la sfarsit pierdem sau castigam.

De ce trebuie sa facem alegeri si nu putem avea totul?
Nu putem avea totul pentru ca astea sunt regulile vietii pe o parte castigam pe alte pierdem, viata nu e roz si nu va fi niciodata, viata e plina de alergeri si in functie de alegerile pe care le facem pierdem sau castigam, ne e bine sau nu, iubim sau uram.

PS: E doar parerea mea si ceea ce cred eu... sper ca te-am ajutat.
Bafta kiss

| PriliBlueBlood a răspuns:

Iti spun ceva: sa iubesti este nimic sa f iubit este ceva dar sa iubesti si sa f iubit este totul