| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca e bina sa lasam un copil sa foloseasca internetul? Nu ma refer la pc/ jocuri, ci internetul.

Poate unii vor zice 8 ani sau 15 ani sau mai stiu eu ce varsta, dar daca parintii mai ales cei din ziua de azi, le pun in maini nu stiu ce telefoane si tablete credeti voi ca ei nu sunt tentati si de internet? Ce vreau sa zic cu asta, am vazut azi 2 copii de 5 si 7 ani cu tablete in mana, parerea mea e ce poate doar se jucau pe ele, si eu ma jucam pe leptopul unchiului meu cand venea in tara, doar oare ei avand pe maini telefoane tablete si alte chestii cu internet, de mici copii, nu sunt ei curiosi sa foloseasca si internetul? Cu toti cred ca stim ca internetul nu e un loc chiar asa sigur, cu atat mai putin pentru niste copii.

36 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru remus1007):

La 8 ani e minciuna laughing. mai era una aici care nu stia ce telefon sa ii cumperei fetei de la gradinita. asta nu merita sa fie parinti. de fel zic ca e mare parte vina copiilor ca ajung niste prosti si restul dar e clar ca au si mult "ajutor" de la parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mi-ai adus aminte de jocul Contra. ce ma mai jucam cu fratii mei laughing

| Wehrmacht a răspuns:

Si lumea reala e a dracu' de sigura.Peste 99,9% din violuri, crime, rapiri, accidente avand ca urmare ranirea sau moarte se produc in mediul online.Da, foarte adevarat.De asemenea, un telefon care-i o adunatura de metal si plastic o sa te indrume sa te imbete si sa injuri.E clar...omu' n-are nici o implicatie.Copilu' nu o sa fie niciodata influentat de smecherii, cocalarii, tiganii sau cum vrei sa le zici de pe strada.
Pe langa asta, o atitudine autoritara o sa-i faca bine.Cu cat mai mult interzici cu atat mai bine, doar sa ai grija sa-ti spui ca-i faci bine si ca o sa-ti multumeasca. Daca faci asta cu siguranta asa se va intampla.
Mie mi se pare ca vreti sa ii faceti sa traiasca asa cum ati trait si voi ca vi se pare ca era bine.Mai toate ideile voastra de a ii proteja sunt idioate si ineficiente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Era mai bine cand eram eu mic. aici in Italia 40 de fete intre 12 si 15 ani au fost violate numai intr-o casa. nenorocitii aia le bagau in seama pe fb si le prosteau si le chemau acolo. nu zic ca " cand eram mic nu erau violuri dar din cauza internetului, la varste asa mici

| Nicu999 a răspuns:

Exista tot felul de programe care impiedica copilul sa intre pe siteuri pentru adulti deci dupa parerea mea orce varsa e bine eu am avut internet de la o varsta foarte frageda si faptul ca nu am avut restrivti la internet la facut ceva banal tot ce faceam era sa majoc