| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca e bina sa lasam un copil sa foloseasca internetul? Nu ma refer la pc/ jocuri, ci internetul.

Poate unii vor zice 8 ani sau 15 ani sau mai stiu eu ce varsta, dar daca parintii mai ales cei din ziua de azi, le pun in maini nu stiu ce telefoane si tablete credeti voi ca ei nu sunt tentati si de internet? Ce vreau sa zic cu asta, am vazut azi 2 copii de 5 si 7 ani cu tablete in mana, parerea mea e ce poate doar se jucau pe ele, si eu ma jucam pe leptopul unchiului meu cand venea in tara, doar oare ei avand pe maini telefoane tablete si alte chestii cu internet, de mici copii, nu sunt ei curiosi sa foloseasca si internetul? Cu toti cred ca stim ca internetul nu e un loc chiar asa sigur, cu atat mai putin pentru niste copii.

36 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Verisorul meu are 3 ani si are tableta.Nu prea conteaza din moment ce nu stie cum sa o foloseasca, doar se joaca si asculta muzica.Prostiile si ''lucrurile interzise'' pentru copii se invata si de pe strada.Stiu asta din propria experienta, sora-mea stie de sex si alte prostii (evident ca nu totul dar stie cam ce vrea sa insemne)la 7 ani, si nu din tehnologie ci de la copiii de pe strada.Nu o sa putem sta tot timpul langa ei oriunde si oricand.
Ceea ce vreau sa zic este ca copiii pot invata prostii sau lucruri pe care nu ar trebui sa le stie de la o varsta frageda si prin alte moduri.
Cat despre internet, cred ca cel mai bine ar fi sa-i luam dupa 'varsta mentala' caci exista si 'copii' de 15-16 ani care nu au ce cauta pe internet.

| Wehrmacht a răspuns:

Si lumea reala e a dracu' de sigura.Peste 99,9% din violuri, crime, rapiri, accidente avand ca urmare ranirea sau moarte se produc in mediul online.Da, foarte adevarat.De asemenea, un telefon care-i o adunatura de metal si plastic o sa te indrume sa te imbete si sa injuri.E clar...omu' n-are nici o implicatie.Copilu' nu o sa fie niciodata influentat de smecherii, cocalarii, tiganii sau cum vrei sa le zici de pe strada.
Pe langa asta, o atitudine autoritara o sa-i faca bine.Cu cat mai mult interzici cu atat mai bine, doar sa ai grija sa-ti spui ca-i faci bine si ca o sa-ti multumeasca. Daca faci asta cu siguranta asa se va intampla.
Mie mi se pare ca vreti sa ii faceti sa traiasca asa cum ati trait si voi ca vi se pare ca era bine.Mai toate ideile voastra de a ii proteja sunt idioate si ineficiente.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Era mai bine cand eram eu mic. aici in Italia 40 de fete intre 12 si 15 ani au fost violate numai intr-o casa. nenorocitii aia le bagau in seama pe fb si le prosteau si le chemau acolo. nu zic ca " cand eram mic nu erau violuri dar din cauza internetului, la varste asa mici

| KodrutZ a răspuns:

Pentru asta exista parental control. Faza nu e ca ce fac pe net, faza e ca de ce mama draq mai iese din casa cu tableta in mina?

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. On-topic: De la macar un an dupa ce invata sa citeasca, si sub nici o forma lasat "la liber" pe net.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Posibil le inchid gura mai repede laughing. una e sa tipi la el sa taca cand vorbesti cu cineva si alta e cand e ocupat cu tableta. nu inteleg mintea tampita a parintilor care iau tabletele la copii de la 5 ani asa ca presupun si eu. si eu ma jucam mario pe joc pe tv la 6 ani dar de acolo pana la tableta e cale foarte lunga

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Sa inteleg ca nu o sa ii dai voie fetei tale pe fb pana la casatorie a? laughing

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Like.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stie sa isi scrie numele mai intii. De intra pe YT si dat clici pe acolo e master level de-acuma, cu tableta s-a jucat de-alde "cut the rope" si altele de pe la 3 ani si ceva. Acusi face 4, dar nu mai vede tableta si nici YT ca a inceput sa faca nazuri si acuma cum e libera si nu are ce face, cum o scot pe afara sau facem puzzle sau altceva.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

De la 8-9 ani, parerea mea.Cu control parental, ore limitate si un program de urmarire precum keyloggerul.

Odata data tableta de la varste fragede nici pixul in mana nu vor sti sa-l tina darmite sa scrie. Internetul cu supravegere in scop educativ, cu supravegherea parintilor am spus, e benefic. Ceea ce nu intelege copilul poate cauta pe wikipedia par example. Un joc, doua fara violenta si viteza cred ca ar fi de ajuns.

Acum sa iti zic ca sunt copii si de 3 ani care au vazut parintii ca joaca talking tom pe tableta si le capteaza imediat atentia.parerea mea e ca parintii sa foloseasca internetul in alta camera decat a copilului.

| RAY a răspuns:

Am auzit ca vor fi tablete inclusiv in uter pentru ca copilu sa fie pregatit de tehnologie cand se va naste, de la 14 ani parerea mea

| LoveSleep a răspuns:

Te gândești să faci copii? laughing

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

De oi fi tampit laughing

| Doub a răspuns:

Au venit în vizită la mine 2 verişoare. Au 8 şi 5 ani. Ambele au telefoane cu cameră de 13m, laptopuri, tablete. Mă uitam ca fraiera la ele şi la jaful meu de telefon şi laptop.laughing

Eu zic că ar trebui lăsaţi să se joace, să experimenteze natura. Internetul îi poate distruge.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Si eu am 2 telefoane si crede-ma ca acum ani cand il scoteam ( pe cel mai "varza", varza doar ca e din ala vechi fara camera dar tine mult bateria) toata lumea se uita la mine laughing cand il scoteam pe al 2, tot Nokia dar din ala cu touch screen, tot se uitau ural la mine. acum toata lumea are "smartphone" laughing. am imbatranit

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Băăi, dar eu am rămas cu traume. Ele au telefoane cu cameră de nu ştiu cât, laptopuri şi eu un jaf.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Diferenta e ca tu o sa te bucuri de natura si copii o sa creasca niste obsedati de fb si internet. uitete si pe aici cum isi schimba lumea self-iurile la fiecare 2 ore. asta sunt si obsedati de sine, plin de narcisisti pe aici laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Băăi, dreptate ai.laughing

| RainmakerX a răspuns:

Hey Endo!
Stii, eu am avut calculator de mic insa acces la internet nu aveam (eu) pana pe la 8-9 ani, cam asa. Eu am jucat cand eram mic numai jocuri single player.
Dupa, cand am avut si eu voie sa intru a fost okay, mie mi-a fost mereu frica de site-uri cand eram microlling on the floor Nu intram decat pe y8 ca sa ma joc.
Am invatat cu timpul ce si cum, nu am intrat niciodata unde nu trebuia (cand eram mic)
Sincer, nu stiu ce sa zic, eu la 12 ani ma jucam cu masinutele in timp ce altii (cei de acum) stiu de p0rn,de tot... s-au dus generatiile noastre. Generatia mea este deja distrusa de chestii de genul. Endo...nu ai ce sa faci! Am facut o proba cu niste prieteni (fete si baieti, nu conteaza) Castiga cel care gaseste cat mai multe site-uri normale, pe care poate sa intre orice copil nou pe internet si care contin p0rn. Sincer, a fost socant ce am vazut. Site-uri de desene ce contineau sectiuni de Hentai (fara nicio jena,fara sa ceara nume,nimic,macar asa ca sa-i sperie pe cei mici,nimic) Iarasi, site-uri de jocuri cu sectiune speciala, deci erau jocuri Adventure, Fantasy, Drama, Dress up for girls si la final? 18+ Nu au protectie, nimic poate sa intre cine vrea acolo, chiar si din greseala. Fel si fel de site-uri care iti intra ca add-uri, cu p0rn,cu pariuri sportive s.a.m.d

Endo, eu unul iti spun clar. Generatiile o sa ajunga mai rau decat sunt deja.
Este clar. "Mami si tati le pun tabletele in mana si le ia si Wi-fi ca sa poata intra copilasii pe net de la 2 ani"
Vad astfel de copii peste tot...nu ai ce sa faci. Sunt foarte curiosi, intra oriunde vor.

Nu stiu ce s-ar putea face cu asta, probabil ca niste cuvinte interzise ar fi foarte bune...Adica la noi pur si simplu e de ajuns sa scrii 18+ sau X si iti da rezultatul cu prostii accesibile pana si copiilor. Crezi ca lor le e frica daca scrie acolo 18+? Eu, daca as fi in locul celor de la google as pune niste anunturi asa care sa-i sperie sa nu mai intre in viata lor decat daca sunt adulti, bineinteles. (Copiii ii poti speria foarte usor.)
Nu este un loc sigur dar nu ai ce sa faci.

Cand o sa fiu parinte stiu clar ce o sa fac...1 la mana ii iau ce jocuri vrea, cand vrea dar pe net nu o sa-l/s-o las pe copil. Ce sa faca acolo? Se joaca? Bun, sa-si aleaga ce jocuri vrea si ii le dau eu. (Asa facea si tata cu mine, imi zicea ca jocurile de pe net au virsusi si ca imi descarca el ce jocuri vreau si eram 100 la 100 multumit.)

Iarasi. Solutia mea ar fi simpla. 2 Cuvinte Endo... "FILTRU PARENTAL" foloseste-l! De ce? Pai poti sa pui niste cuvinte interzise. Daca copilul tau cauta ceva ce contine acele cuvinte (gen 18+, tigari sau p0rn) atunci niciun rezultat nu i se va afisa. Este o optiune de la internet sau ceva de genul.
Scrie pe google "Filtru Parental" pentru mai multe informatii.
O consider singura solutie adevarata la problema asta.
Ce pot sa spun, daca esti din aceeasi generatie cu ei atunci poti sa stii exact cum gandesc smug

Eu unul aceasta o consider cea mai buna solutie pentru un parinte care vrea sa-si apere copilul de toate prostiile de pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| syd2 a răspuns:

Am 15 si inca n-am tableta rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Eu am 21 si nu am laughing si nu am nici telefon de 500 de euro. mai bine dau banii pe chestii mai utile

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ziceam si eu, telefonul meu e cu tastatura de ala de 600 de lei laughing INsa in ziua de azi ciumbuslucurile iti arata statutul in comunitate laughing

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Eu am 2 care impreuna fac doar 200 de euro. daca si atat si am unu de 2 ani si unu de 4 parca. in ziua de azi astia schimba telefoanele de 700 de euro la an laughing. eu mai bine ii bag in pc sau ma duc la restaurant cu prietena sau ii pun in plus la banii de vacanta decat prostii de genul. fiecare cum e

| Eduard619 a răspuns:

Parerea mea este ca la 14 ani e de ajuns.

| Kenya a răspuns:

Ar trebui sa le fie data cu masura, gen o ora, doua si sa iasa afara, nu vreau sa stiu ce va fi de generatia asta...

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Bosssss eu folosheshthee netzull de cand era eu la 13 ani gen intelji tuu ke zic. (scuze, dar m-o mancat sa scriu chestia asta. Daca doar ma manca era ok, insa m-am si scarpinat. Don't hate me! ...cocalarul din mine urla)

Pc am avut de cand eram destul de micut, de prin clasa a 2, dar accesul la internet a sosit pe la 13-14 ani (ceva clasa a 7-a).

Nu cred ca am ajuns chiar "rau"...cred, nu am de unde sa fiu sigur.

Raman uimit, poate-s si prost, de verisorii mei. La 8 ani se joaca pe pc si navigheata pe youtube (desene animate), dar e mai dezghetat decat eram eu si multi altii.
Pe langa el, mai am un alt var, dar el are 4-5 anisori si se joaca pe tableta destul de mult, insa nu e rupt de realitate, de socializare cu copiii de varsta sa in parc, de jocurile simple (pititea si restul).

Noua, ni se pare ciudat, dar ei sunt obisnuiti cu tehnologia, nu s-au adaptat pe parcurs, ci au invatat ca e o parte fireasca din viata lor.

Personal, de la 13-14 ani (o sa ma iau pe mine drept punct de referinta) mi se pare ok, poate chiar si de la 12. Locuiesc langa o scoala generala si raman ca aia de citesc articolele cu titluri bombastice: "O SA RAMAI PROST DUPA CE CITESTI!". Nu exagerez. Prichindei de 7-10 ani injura mai urat ca mine si au mai multe informatii despre "lucrurile de pe internet" decat am avut noi.

Lumea se schimba, poate asta e evolutia.

Stiu, am devagheat mult, cativa kilometri, de la intrebarea ta, dar ideea e alta. Ei o sa invete sa se apere mai repede ca noi, iar un program de control parental e bine venit, pentru piticii de sub 13 ani. Si cel mai important, daca aflii ca au accesat "acele site-uri" nu trebuie sa faci o criza, pentru ca e normal sa fie curiosi. O discutie sincera si fireaca (poate firesc nu e cuvantul "optim", dar asta e) ii va ajuta mai mult sa intelaga la ce riscuri se expun. Curiozitate e in natura noastra, dar educatia poate sa faca minuni.

Problema principala sunt pedofilii (parca e o explozie in ultima vreme..._) si persoanele care doresc sa le faca rau, dar acestia actioneaza mai usor "in vecinatate" decat pe net...]

Cel mai bine, ii restrictionezi anumite "acese" si ii explici de ce o faci, iar cu trecerea timpului ii "dai drumul" in lumea virtuala. Factorul decisiv e chiar "copcilul" si modul in care ii explici riscurile online-ului.

Bafta si daca doresti sa imi explici unde gresesc, sunt chiar dornic sa aflu!

| anonim_4396 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Nu ai gresit nicaieri laughing. si eu prin a 6 a 7 umblam pe internet cum voiam dar stiam sa ma feresc de site-uri necunoscute sau deocheate. pe de alta parte e oarecum si prostesc sa mi se para ciudat sa vad copii care se joc pe tableta. desigur cand eu eram mic nu erau chestii de genul, erau jocurile pe tv cu mario si bomberman si tancuri si chestii de genul. acum desigur ca numai e la "Moda" asa ceva, acum sunt leptopurile, pc-urile si tabletele. se gasesc practic in fiecare casa

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveam un joc cu capitanul america, cred ca ala era, pentru una din "consolelele" (nu stiu cum sa o numesc) de tv, era genial, mortal kombat era deja ceva fantastic, dar cred ca mai "incoace" l-am jucat.
Batran sunt...

| anonim_4396 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mi-ai adus aminte de jocul Contra. ce ma mai jucam cu fratii mei laughing

| Nicu999 a răspuns:

Exista tot felul de programe care impiedica copilul sa intre pe siteuri pentru adulti deci dupa parerea mea orce varsa e bine eu am avut internet de la o varsta foarte frageda si faptul ca nu am avut restrivti la internet la facut ceva banal tot ce faceam era sa majoc