| anonim_4396 a întrebat:

De unde provine traditia cu petrecerea burlacilor?

6 răspunsuri:
| andreea8888 a răspuns:

Este ultimul dezmat al barbatilor care vor avea o casa de intretinut mai apoi!
Toti se indeamna intre ei sa se tina acesta petrecere, unde, de obicei, isi fac de cap exact ca si cum ar fi unici pe pamant, liberi precum pasarile cerului, fara iubite, fara logodnice, fara viitoare sotii happy
Eu sunt de acord, pentru ca asta fac si femeile, numai ca ele nu spun unde, ce, cum si cu cinehee hee!

| inna a răspuns:

Cred ca din America laughing

| Haydee a răspuns:

Petrecerea burlacilor

Acest obicei a aparut mai intai in Marea Britanie si s-a intins incetul cu incetul in Europa si apoi in toata lumea. Inca de cand mirele se ducea sa ceara mana miresei de la tatal ei se discuta despre petrecerea burlacilor.

Imbracati in costume negre, cu cravata, se intalneau la tatal miresei si petreceeau aceasta ultima seara a burlacilor (utima pentru mire). Petrecerea propriu-zisa nu avea o asa mare importanta, pe cat aveau discutiile ce priveau casnicia ca atare si inceputul unei noi vieti alaturi de partenera.

Astazi, dimpotriva, petrecerea burlacilor ofera viitorilor miri probabil unica si ultima sansa de a face lucruri pe care poate nu au ajuns sa le faca si pe care nu le vor mai face (speram) dupa ce vor rosti „DA"!

| Haydee a răspuns:

PETRECEREA BURLACILOR

... sau a burlacitelor!

Ziua cea mare se apropie, iar clopotele de la biserica se pregatesc sa bata. In curand, veti deveni un cuplu, veti gandi totul la doi. In cele cateva zile „libere" veti avea nevoie fiecare de o noapte In care sa petreceti si sa va luati adio de la viata de solitari. Aceasta seara va va ramane mereu In minte, ea va fi ultima noapte a burlaciei si noaptea care va deschide drumul catre viata de familie.

Ce inseamna sa fii burlac? Termenul provine din limba rusa - „burlak", si inseamna barbat necasatorit. Astfel li se spunea flacailor care ajunsi la maturitate nu s-au casatorit. Se considera ca ei pierd toamnele, anotimpul in care se organizau cele mai multe nunti. Cuvantul are aproximativ aceeasi conotatie si in limba romana, desemnand barbatul care nu are ganduri de casatorie. In momentul in care alege sa faca marele pas, el trebuie sa isi ia adio de la burlacie printr-o mare petrecere.

Ce reprezinta de fapt petrecerea burlacilor? Aceasta este vazuta ca un fel de ritual, in care se poate descatusa fiecare de tensiunile nuntii. Totodata, este o seara de libertate, in care tinerii vor petrece pentru ultima data singuri, separat unul de celalalt, alaturi de prietenii fiecarora. A aparut si diminutivul de „burlacita", care insa face parte din vocabularul popular.

Cine se ocupa de organizarea petrecerii? Traditia cere ca de aceasta petrecere sa se ocupe fie cavalerul de onoare fie nasul. Grija principala a celui care este insarcinat cu aceasta treaba este administrarea bugetului. El trebuie sa insumeze de la ceilalti invitati contributia fiecaruia, in functie de varianta de petrecere propusa. Tot el trebuie sa se ocupe si de procurarea tuturor „ingredientelor" acestei seri magice.

Cu cat timp inainte are loc aceasta? De obicei, petrecerea burlacilor se face cu o saptamana inainte de nunta, special, pentru a te elibera de emotiile apropierii marelui eveniment. Nu trebuie sa fie nici mai devreme de doua saptamani, pentru a putea avea inca proaspete amintirile escapadei tale.

Unde se poate desfasura? Petrecerea se poate organiza atat intr-un club sau intr-o sala inchiriata, cat si intr-o camera de hotel sau chiar acasa. Elementul-cheie al tuturor variantelor este distractia. Nu este atat de important locul, cat faptul ca voi va simtiti cel mai bine. In general, se merge pe varianta unui club tip disco sau, de ce nu, unul de striptease.

Care sunt ingrdientele cheie? In functie de petrecerea burlacilor sau a burlacitelor, nu trebuie sa lipseasca de la fiecare 3 lucruri. Pentru ei: berea, animatoarele si cadourile gonflabile. Pentru ele: bautura dulce, stripperii si lenjeria intima.
Asadar, relaxati-va, lasati-va grijile deoparte si binedispuneti-va la o petrecere de neuitat!

| denisa0906 a răspuns:

Sincer eu nu sunt de acord cu chestia asa... a fost un caz in care unu s`a imbatat si si`o inselat viitoarea sotie si nu s`au mai casatoritlaughing)))))rolling on the floor))

| withoutme a răspuns:

America sau marea britanie,... englezesc obicei oricum,.