| AleeE_9040 a întrebat:

Deci...am o prietena foarte buna (se parea). Ei ii place foarte mult de un baiat si vrea sa stea cu el de 1 an. I-a si cerut prietenia lui.

Intr-o zi ea mi-a spus ca o sa-i dea un sms.Eu nu am stiut despre ce mesaj este vorba.

in aceea seara fratele lui m-a intreabat daca stiu cumva un nr, era al prietenei mele. el a vazut mesajul si tot ce contzinea el.

A 2-a zii i-am spus prietenei mele de mesaj.ca l-a vazut fratele lui

si ea s-a suparat si mi-a inchis telefonul spunand ca eu nu trebuia sa sp a cui este nr.si la sf un MERSI foarte rastit.

eu chiar nu am stiu dc m`a intrebat fratele lui de nr acela. ea avea 2 nr.

fratele lui i-a dat mai demult niste sfaturi.ca daca umbla dupa el. el o sa se foloseasca de ea.si asa a si fost.si ea nu si-a dat seama.nici dupa ce ii spunea lumea.

dupa ce mi-a inchis telefonul am primit tot felul de sms-uri.cu tot felul de amenintzari.si ca o sa se intoarca roata.si ca mi-am batut joc de ea destul pana acum.si chestii din astea de copii.si ne-am certat pe mess acum intr-o zi.si mi-a sp ca daca nu vrea sa`mi iau ign.sa tac. se apropie ziua mea de nastere.sunt distrusa.nu stiu ce sa mnai fac.

aseara aveam un mesaj lasat pe mess. daca imi recunosc vina in totalitate.sa merg sa imi cer scuze fata de ea si de ink 2 martori.
(crede ca suntem copii)

chiar nu mai stiu ce sa fac. e prietena mea cea mai buna de aproape 4 ani.si pentru o prostie ne-am certat.

ea imi impune multe lucruri.si intodeauna daca o sp ceva.eu am asc. dar cand era vb sa ii sp eu ceva.repede sarea cu gura

ea acum umbla cu alte 2 fete.

eu doar cu colegii de cls.

nu stiu ce sa mai fac.astept sfaturi sad serioase.plsz.

4 răspunsuri:
| nana a răspuns:

Buna AleeE.
Intr-o prietenie este necesar de doua persoane. Una a dat dovada unui prieten adevarat, rabdator si de ce nu, de multe ori dominat. Prietena ta, a aratat mai mult calitatile ei de sef de trib:
Nu a tinut cont de problemele tale, nu te-a sustinut, nu a fost loiala.Comportamentul ei imatur, v-a indeparta toate persoanele capabile sa o sustina, sa o ajute si de ce nu sa o ridice intr-o lume reala. Cum ai procedat tu si cel care i-a dat sfaturi in legatura cu marea ei iubire. Iubirea de cele mai multe, ori ne orbeste, ne indeparteaza familia, prieteni si toti cei din jurul nostru, care sunt capabili sa vada ceea ce noi nu vedem cand iubim. Tu esti o persoana cerebrala, ai vazut comportamentul ei si totusi suferi si te doare despartirea de ea. In nici un caz nu vei cere scuze unei persoane, atata timp cat tu nu consideri ca ai gresit cu ceva. A recunoaste partea noastra de vina, este un lucru foarte important, care de cele mai multe ori cand nu suntem vinovat, dar din bun simt si dorinta de a fi conciliant, ne v-a da urmari grave. V-om fi acuzat pe termen lung, in orice discutie de genul celei intamplate ni se v-a reaminti, ca si atunci ca si acum nu am avut dreptate.Si asta numai din cauza noastra, din dorinta de a repara cea ce ne facea rau relatiei, se v-a intoarce ca un bumerang impotriva noastra.
Cred ca ar trebui sa te linistesti si sa te impaci cu despartirea de asa zisa prietena. Nu te merita si nu te lasa doborata de sentimente si remuscari.Nu ai de ce. Poate colegi tai de clasa care iti tin companie in locul ei, va fi pentru tine o terapie, si vei descoperi in ei persoane care au calitati pe care nu le-ai descoperit la prietena ta.Suntem inconjurati de persoane care nu au atentia noastra, dar care merita s-o aibe.Calitati pe care nu le-am descoperit la persoana care ne-a dezamagit, bun simt, sufletisti si gata sa ne intinda o mana de ajutor si un umar pe care sa ne sprijinim la bine si la rau.
Bucurate cum am spus de compania lor si incearca sa le descoperi calitatile ascunse. Serbeaza aniversarea din anul asta altfel de cum ai facut-o pana acum, cu alte persoane, in alt mod.Schimba ceva in viata ta si bucurate de ea.Fi buna, corecta si nu incerca sa-ti schimbi caracterul din cauza altor persoane care nu te merita.Esti o fata deosebita si meriti ceva pe masura calitatilor tale. La multi ani, fericire si sa fi inconjurata de persoane care au sentimente sincere fata de tine. Mult succes.happy
Pup.
nana

| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a răspuns:

Buna AleeE!

Scumpa mea cred ca decat tu ai crezut in aceasta PRIETENIE! Daca intr-adevar ea aprecia PRIETENIA "voastra", nu dadea importanta unor nimicuri!
Tu nu ai nici o vina ca ai spus acelui baiat cui ii apartine nr. d telefon, plus de asta tu nu stiai nimic de "planurile" sale!"O prietena adevarata nu crede niciodata ca isi pierde timpul ascultandu-te. O prietena adevarata iti asculta opiniile, indiferent daca acestea o vor durea sau nu! Nu iti impune sa faci anumite lucruri, nu doareste sa te auda vreodata scuzandu-te in fata sa!"

Ai spus ca in curand o sa fie ziua ta de nastere, te inteleg, probabil acum te simti "singura", trista ca ai pierdut "o prietena", dar tu nu ai nici o vina! Ea nu a stiut, nu stie ce este PRIETENIA! Foarte rar in ziua de astazi sa existe o PRIETENIE ADEVARATA!
Cel mai bun prieten iti poate fi familia, iubitul si tu insuti! Numai fi trista draga mea, tu nu ai pierdut nimic! In schimb ea, a pierdut ceva ce poate niciodata nu va mai gasi in alta parte si anume prietenia ta pura!winking

Apropo, LA MULTI ANI pentru cand o sa fie ziua ta de nastere! Sa fi iubita si fericita si sa fi inconjurata numai de persoane ce te merita cu adevarat! Te pup.Numai bine 。。✿*゚Viento゚*✿。。。

| bOom a răspuns:

Asta e PRIETENA? doamne sa te apere de asa "prieteni"

| JustMeYl3 a răspuns:

Cred ca ar tb sa iti faci noi prietene...