| Nepriceput7 a întrebat:

Deci am ramas stupefiat dupa ce am citit pe Instagram niste argumente despre relatiile traditionale. Eu nu inteleg ideea asta cu munca. Cum vine asta sa munceasca doar barbatul? Adica de ce sa profite cineva din munca mea? De ce sa fiu iubit pentru banii pe care ii aduc si nu pentru ceea ce sunt?

Iar argumentul celor din comentarii era acela ca barbatul e provider, aduce bani, in timp ce femeile ofera la schimb afectiune, iubire, emotie, grija fata de copii. Foarte frumos, dar intrebarea mea este una extrem de fireasca: BARBATII NU OFERA ACESTE LUCRURI? EI NU SUNT CAPABILI DE IUBIRE, AFECTIUNE, EMOTIE? ROLUL UNUI TATA NU E LA FEL DE IMPORTANT IN CRESTEREA UNUI COPIL PRECUM CEL AL MAMEI?

Si dincolo de toate, nu inteleg cum reusesc unii sa traiasca dintr-un singur salariu cand si din 2 e foarte greu in ziua de azi, mi se pare ireal ce citesc pe social media, parca sunt chestii din cu totul alte lumi fata de realitatea in care traiesc. Daca imi poate explica si mie cineva cum functioneaza lucrurile acestea.

58 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Traditional, asa este: barbatii au un fizic mai puternic si muncesc pentru intretinrea familiei.
Femeile nasc si ingrijesc copii, acasa

Invers nu prea functioneaza. big grin

| RAY a răspuns:

Majoritatea femeilor au un loc de munca,deși tradiția numai e valabila, înainte nici nu erau locuri de munca pentru femei sau aveau copii mulți de crescut,bărbați aveau avantajul de a avea o proasta care le face copii, e sclava lui personala, azi femeile au ele un loc de munca și pun accent pe fizic, de aici și mulți frustrați sexuali care le fac materialiste, dar nu sunt, sunt ei urâți

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nimerit intr-o zona traditionala conservationista de pe Instagram.
pentru realitate schimba si tu ce urmaresti

| Freya1 a răspuns:

Discuția asta e mai ampla și ar trebui dezbătută mai pe larg ca să fie înțeleasă.

Familie tradițională e familia de pe timpuri ce nu avea de ales.Adica,pe vremuri femeile nu prea aveau de munca,pentru ca pe timpuri era mai multa munca manuala,fizica, la care multe femei nu făceau fata si plus de asta mai era și lipsa de condiții,ca din câte bănuiesc ca ști nu era centrala cu apa calda,mașina de spălat, spălătorii de covoare, mașina de spălat vase și toate electrocasnicele de azi.Cea ce rezulta ca... Bărbatul are foarte fizica și priceperea de a munci pentru în salar și o pâine pe masa, în timp ce femeia întreținea casa, creștea copii și etc.Deci nici de cum femeia nu stătea cu craci în sus și le primea toate de-a gata, muncea la fel ca bărbatul pentru bunăstarea casei, doar ca și gratis.

În ziua de azi mai sunt familii tradiționale predominant în zona rurala pentru ca asa au fost educați, sau pentru ca la noi încă mai sunt locuri în tara (în majoritatea satelor) unde nu sunt locuri de munca și femeile nu au de unde sa își castige pâinea.Mai sunt și familii ce asa au decis pentru ca asa se descurca ei mai bine, au de munca acasă destul de multa, plus el castiga un salariu bunicel încât sa nu fie neaparat nevoie și de câștigul ei.Sau tot asa din neputință,o problema de sănătate,lipsa de studii ce sa ii poată oferii un job bun etc.
Bine,mai sunt și femei materialiste ce pur și simplu nu vor decât sa se plimbe și sa facă cumpărături.Dar în general eu am cunoscut femei casnice ce muncesc destul de mult pentru casa,pentru copii și soț încât sa fie de lăudat și apreciat.Iar ce vreau sa îți explic eu e ca ele nu oferă doar afecțiune și iubire,ci mai fac multe treburi pentru casa și familie.Ea ar putea sa facă doar pentru ea mâncare,cumpărături,curățenie etc dar alege sa le facă viata ușoară și lejerei membrilor familiei luand-usi ca responsabilitate și treburile ce teoretic nu ar tine de ea neapărat.Și chiar nu e ușor sa faci cumpărături zilnice,sa umbli sa plătești facturi,sa stai sa cureti gresia în casa, sa faci cine ști cate feluri de mâncare, sa strangi mereu de prin casa mizeria încât sa trăiți ordonat, sa mergi cu copii la medic, sa stai lângă soț cu copresa când e bolnav etc.Ca sa nu mai spun de 9 luni de sarcina și născutul.

Poate ai o vârstă mai mica și ești obișnuit ca generația de azi.Adica sa ai mereu ajutor și sa ai mereu cu cine sa împărți responsabilitățile, dar nu mereu în viata functioneaza asa.Eu spre exemplu sunt de acord ca femeia sa muncească, apreciez femeia ce muncește și are o cariera.Dar nu suporta ca o femeie sa facă asta din obligație când are soț.Adica..eu apreciez ca femeia intr-o căsnicie sa muncească pentru ca isi doreste, pentru ca asta simte ea, nu din obligație pentru ca soțul nu poate pune o pâine pe masa.

| Nepriceput7 explică (pentru Freya1):

Pai si in ce lume ideala e posibil asa ceva? Poate la aia 0, 1% care au castigat la loto, un salariu in mod normal, cu studii superioare si un job stabil de bugetari, ajungi pe la 3000 si ceva de lei, din care vreo 200 de euro merg pe chirie, mai trebuie pusi ceva si deoparte ca deh, strangi si tu de o casa, economii, ceva. in orice caz, sunt foarte curios cum poti intretine o intreaga familie din 2000-3000 de lei. sot, sotie, copii.

| Holiday a răspuns (pentru Nepriceput7):

"Pai si in ce lume ideala e posibil asa ceva?"

De fapt n-ar fi deloc o lume ideala asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Nepriceput7):

Fratele meu a locuit în chirie cu cumnata mea ani de zile muncind doar el.La un moment dat cu gândul ca vor mai mult cum ai spus și tu s-a angajat și cumnata doar ca ne știind ca e insarcinata.A pierdut o sarcina din cauza efortului fizic depus la munca și dorindu-si copii au hotărât sa vorbească cu părinții și sa le vândă lor apartamentul în rate iar cumnata sa stea acasă pe tratament pentru a putea avea din nou un copil.
Acum au doua gemene, fără sa aibă indemnizatie după ele ci doar salariul fratelui meu și alocația, plus rate de plătit chiar dacă în familie.Le întra în casa lunar de la 3000 pana la 4000 de lei în funcție de performantele fratelui meu plus alocațiile (ce sunt 1200 de lei după doi copii) și se descurca.Si lor le-au venit facturi monumentale, si copii lor fiind doi aveau nevoie de pampers, lapte praf etc dar dacă ea trebuie sa stea acasă după cezariana și având și copii mici sta acasă.

În familia mea cât am fost eu mica tatăl meu nu a avut de munca foarte multa vreme.Muncea doar mama pe salariul ei "de femeie" de atunci si eram 4 guri de hranit (eu, fratele, mama, tata) plus utilități și tot restul și acum aveam și eu și el 27+ cu familiile noastre, nu am murit.

Eu implicit nu muncesc în prezent. Avem 3 mașini de întreținut și o casa în construcții stand în chirie.Munceste partenerul meu, plus ca scoatem bani suplimentari cu o mașină pentru marfa și din dezmembrări auto.Clar ca uneori ieși mult pe minus, dar ai și când câștigi destul de bine încât sa te descurci.

| Celcestietot a răspuns:

Iti dai seama ca nu toate gandesc asa happy

| Holiday a răspuns:

Cand cineva depinde financiar de altcineva, poate fi controlat mai usor.
In alta ordine de idei, probabil ca isi dau seama si imbecilii astia cu familia traditionala ca daca femeia ar fi independenta financiar, sunt sanse mari sa le dea un sut in fund.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

O sa iti raspund tot cu o întrebare "Ce prăpădit de bărbat ii cere jumatate de chirie și utilități iubitei lui?"...și cu asta am spus tot.

| Nepriceput7 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Wut? Proprietarul care inchiriaza apartamentul cere? Firmele de curent, gaze etc. care iti trimit factura pentru ce ati consumat in ultima luna? Zic si eu. Sau mai nou iti lasa chiria si facturile la jumatate de pret daca ai iubita? E o moda noua pe care nu am aflat-o?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Nepriceput7):

Un barbat adevărat nu va permite ca iubita lui sa pună bani de chirie și utilizați. Asta înseamnă ca bărbatul este un ratat care nu e în stare sa fie stâlpul casei. De când cu emanciparea femeilor și dorința lor de a dovedi ca au și ele oua în pantaloni majoritatea barbatiilor profita de ocazie și storc fiecare leu de la femeie pe motivul ca ea este independenta. Asemenea oameni nu se numesc bărbați.

| Nepriceput7 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Si repet, din ce ar trebui sa faci atatia bani incat sa intretii o intreaga familie cand dintr-un salariu peste medie in Romania abia te poti intretine pe tine. Din furat?

Vorbesti din carti sau din realitate? Eu iti spun cum functioneaza lucrurile din perspectiva unui om corect, cinstit, cu un salariu de bugetar, care isi plateste taxele si ajuta societatea cu ceva. Ce spui tu e posibil doar din perspectiva interlopului smecher care "stie sa faca bani" din diverse surse, aia da, isi permit sa tina dintr-un singur salariu 10 oameni.

Gandeste putin inainte sa scrii comentarii din astea, gandeste-te ca la un salariu de 3000 de lei, cu rate de 200 de euro pe luna (care e greu de pus deoparte oricum, plus ca intervin si alte prevazute si neprevazute) iti achiti un apartament cu 2 camere de 40 de mii, plus dobanda vreo 10 mii, in nu mai putin de 25 de ani.

E usor sa vorbesti din carti si nu din practica. Repet, pana si sotia lui Iohannis lucreaza, banii se fac greu, dar daca ati descoperit voi formula magica prin care zboara miile de euro, ce sa zic, sa o tineti pentru voi, ramanem noi astia "fraierii" care muncesc pentru 3000 de lei la stat.

| mi25 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Esti casatorit?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru mi25):

Nu frate, NICIODATA, eu sunt burlac pe veci

| mi25 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Mi-am dat seama, dar am vrut sa fiu sigur.
De aceea nu cunosti regulile elementare dintr-un cuplu.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru mi25):

Din ce văd și tu faci parte din grupul "barbatiilor" care cer jumatate de chirie la iubita. Un bărbat adevărat aduce suficienți bani în casa cât femeia sa nu fie nevoie sa cotizeze cu bani. cu asta am spus tot, PUNCT

| mi25 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Prostii. Atata timp ce nu ai familie nu ai ce discuta. Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu stii. PUNCT.

| Hammurabi a răspuns:

Problemele, ideile și discuțiile astea apar numai când ești într-o situație materială precară sau la limită.
Altfel, de ce aș dori eu ca iubita/soția mea să muncească pentru alții, dacă nu mă interesează și nu e important venitul pe care l-ar obține?

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"...de ce aș dori eu ca iubita/soția mea să muncească pentru alții..."

De fapt nimeni nu munceste pentru altii, ci fiecare munceste pentru el.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Muncești pentru tine atunci când ești beneficiarul direct al muncii tale.
Nu atunci când un angajator apreciază cum vrea el, cât valorează munca ta, și te plătește în consecință.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Fals. Daca te duci de bunavoie si muncesti pentru cat considera altul, inseamna ca tu ai nevoie de el, nu el de tine. Deci muncesti pentru nevoile tale, nu pentru ale angajatorului.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Da. Asta am spus și eu în prima postare.
Când situația materială și nevoile te împing de la spate, ai nevoie de un angajator ca să-ți rezolvi nevoile.
Dar când îți rezolvi nevoile altfel, fără să-ți trebuiască un angajator?

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Am 34 de angajați la hotel.
Dacă ei muncesc pentru salariul pe care îl primesc de la mine, consideri că ei muncesc pentru ei, sau pentru mine?
laughing

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Intrebarea e, de ce ar fi cineva atat de imbecil incat sa-si puna toate ouale intr-un cos prin a accepta sa depinda total financiar de altcineva? Daca se strica treaba, ce faci?! Daca iei un sut in fund, guiti de foame, daca vrei sa dai un sut in fund, nu poti ca la fel, ajungi sa guiti de foame. Ceea ce nu s-ar intampla cuiva care are un venit propriu. Nu mai vorbim ca la pensie, daca ramai fara sponsor pana atunci, chiar ca ai dat de dracu`. Bine, asta daca nu esti femeie desteapta si iti tragi din timp deoparte, intr-un fel sau altul. Dar cate sunt?! Putine. Nu m-as combina cu o astfel de femeie care se complace in asta. Ori incearca sa "puna deoparte", ori e imbecila complet si nu isi da seama ca, fie poate ramane cu curu-n balta, fara nimic, ori nu are libertatea de a pleca, daca nu-i mai convine relatia.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Muncesc pentru ei, evident. Tu ai investit banii in afacere pentru ei, sau pentru tine? E acelasi lucru. Tu ai investit bani pentru tine, ei investesc munca pentru ei.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Man, chiar mi-e imposibil să înțeleg despre ce vorbești.
Ai comentat inițial despre ceea ce am spus eu despre eventuala viitoare soție.
Cum adică cu un șut în fund ajunge să guiță de foame?
Nu. Va ajunge cu jumătate din ceea ce dețin eu. Cel puțin așa e legea aici în Grecia. Și cred că e la fel și în România.
Și nu cred că va guița de foame. laughing
Eu înțeleg că nu poți gândi decât în parametrii în care trăiești, dar mai există și altfel de viață pe planeta asta.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Va ajunge cu jumătate din ceea ce dețin eu."

Asta daca sunteti casatoriti, poate ai uitat, dar tu singur ai spus iubita/sotie. Daca e "iubita", nu ia nimic. In plus nu toate persoanele cate traiesc impreuna mai mult timp se si casatoresc. Si nu, nu ramane cu jumate din ce detii tu, ci doar cu jumatate din ce ati dobandit ulterior casatoriei. In plus, nu sunt incluse eventualele mosteniri pe care le-ai primit, chiar daca au venit pe timpul casatoriei. Alea sunt doar proprietatea ta, nu intra la partaj. Cu alte cuvinte, daca una se casatoreste, se muta in casa detinuta anterior de sot, iar peste doi ani divorteaza, ramane in cel mai bun caz cu un frigider si un televizor. Adica jumatate din bunurile dobandite dupa casatorie.
Astia sunt parametrii reali.

"...dar mai există și altfel de viață pe planeta asta."

Care e acea "altfel de viata"? "Si au trait fericiti pana la adanci batraneti"?!laughing
OK, dar sa te bazezi pe asta, fara sa-ti iei masuri de siguranta, e imbecilitate in forma pura.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Man, astea chiar sunt discuții meschine. Chiar asta am subliniat că nu peste tot se pune problema la fel.
Chiar dacă e doar iubita mea deocamdată, ea personal stă chiar mai bine ca mine la capitolul avere personală. Nu cred că ar interesa-o cu ce s-ar alege material de pe urma mea.
Asta am vrut să spun cu "altă viață".
De ce mi-aș dori eu ca ea să lucreze vreodată la program? (nu mai contează dacă pentru ea sau pentru alții)
Apreciez discuția cu tine, dar nu prea se potrivește nimic din modul tău de interpretare a lucrurilor cu lumea în care trăiesc. Cu toate că eu am trăit destul și în România, nu sunt un necunoscător.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Discutia era despre cand unul sta pe banii altuia, nu cum e cazul vostru, are fiecare bani, indiferent din ce surse. Despre ce naiba vorbim?!
Deci nu e vorba despre "alta viata", ci despre alta situatie, care nu are legatura cu discutia.

| Nepriceput7 explică (pentru Hammurabi):

Dar eu nu inteleg in ce lume traiti voi, ca vreau si eu. in toata familia mea, femeie, barbat, toti au muncit, studii superioare, seriozitate, cariera, tot ce vrei si nu au ajuns la nivelul sa isi puna cineva problema sa isi permita sa traiasca dintr-un singur salariu, sa traiasca si bine. Nu stiu cu ce va ocupati voi de va permiteti asemenea lux, pentru mine e o utopie absoluta asta, cand de unul singur si abia poti sa te descurci cu un salariu in Romania, ce sa vorbim de un salariu care sa intretina intreaga familie. Daca te cheama Bill Gates, da, e posibil asa ceva. desi chiar si sotia lui are un job din care castiga bani.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Scuza-ne pe noi muritorii de rand. Nu toti estem bogati tongue

| Hammurabi a răspuns (pentru sofisis):

Asta e. Așa s-a nimerit să fie viața mea.
N-o să mă sinucid din cauza asta. laughing

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Ar fi pacat ...sincer. O lume fara tine ar fi pustiu tongue

| Emma30555 a răspuns:

Mentalitatea asta este valabila pe la musulmani, este chiar o gândire misogina, femeia are creier și poate sa îl Folosească pentru a fii independenta financiar și pentru a avea o ocupație. Femeia nu e obligata sa fie doar gospodina sau mama, împreună cu bărbatul pot avea grija de casa, pot găti împreună pot avea grija de copii împreună și fiecare sa contribuie la bunăstarea familiei

| AliGab a răspuns:

Familia traditionala era asa: barbatul facea muncile barbatesti, care presupuneau forta, si tot ei aveau grija de venitul familiei, iar femeia se ocupa de casa, gospodarie si copii (asta pe vremea cand nu erau asa zisele job-uri). A fost o vreme in istorie cand o familie (de obicei din oras) isi putea asigura un trai decent daca era angajat doar barbatul, femeia avand rol casnic, ca in trecut.
Astazi insa sunt cu adevarat femei care sunt materialiste, dar un procent de 90% muncesc, cu sau fara copii. In orice intreprindere, companie (multinationala sau nu) vezi foarte multe femei muncind si avand un salariu. Am vazut chiar femei care aduc venit mai mare decat al partenerului si totodata ele se ocupa si de casa, si de curatenie, si de sot si de copii, iar ei ce? Se cred macho si se lasa intretinuti, nici macar nu ajuta femeia.
Fac parte dintre norocoase, in sensul ca sotul meu nu sta nici in carciumi, nici la jocuri, ci chiar ma ajuta in casa, acolo unde, cand si cum poate, dar cate femei au parte de asta? Putine, extrem de putine.
Asa ca hai sa fim seriosi, daca femeia ta munceste si vrei sa fii intretinut, incearca sa stai acasa si sa faci tot ce trebuie sa faca o femeie si apoi sa ai intrebari din astea. Nu ai o femeie langa tine care sa profite de tine, ci pe care sa o iubesti si sa te iubeasca, iar daca tu ai pretentie sa si munceasca, sa aiba grija si de casa, si de copii si de tine, iar tu sa fi doar cu nasul pe sus, atunci mai bine stai singur. Ori daca iti faci o familie si ea munceste, sa pui si tu mana sa o ajuti in toate ale casei, indiferent ca ai sau nu un venit mai mare ca ea.

| helpforyou a răspuns:

Eu te intreb cat muncesti acasa?
cat timp petreci la bucatarie? cat timp petreci facand curatenie? cat timp petreci crescand copii?

Vad atatea femei care vin de la munca obosite si trebuie sa faca toate aceste singure! Dece le fac singure? Pentru ca barbatul sta pa PC jucandu-se sau iese la o bere cu prietenii!

| iulia0514 a răspuns:

Nu știu unde ai citit tu porcăria asta dar dacă faci niște cercetări mai serioase o sa afli ca în multe familii e exact invers femeia întreține bărbatul care sta toată ziua și freacă menta prin cârciumă! Sincer nu am prea văzut femei care sa nu aibă un loc de muncă în ziua de azi, da sunt dar foarte puține sa fim serioși cui îi place să aștepte sa ii deie bărbatul bani de lenjerie și alte chestii!

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

Vorbesti prostii. Sunt destule femei care nu muncesc.

| iulia0514 a răspuns (pentru mi25):

Citește cu atenție ce am scris și după comentează! PS îți împrumut ochelarii mei dacă ai nevoie!

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru iulia0514):

Nu e o porcărie asta e adevarul mai ales la tara

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

Am citit cu atentie si spun: imi mentin ce am spus. Dar mi se pare ca suferi de misandrie.

| iulia0514 a răspuns (pentru mi25):

Înseamnă că nu ești capabil sa înțelegi un text simplu nu vad ce e asa greu de înțeles uite ți-l trimit încă o dată să-l citești asta în caz ca reușești!
în 25 Ianuarie | iulia0514 a răspuns:

Nu știu unde ai citit tu porcăria asta dar dacă faci niște cercetări mai serioase o sa afli ca în multe familii e exact invers femeia întreține bărbatul care sta toată ziua și freacă menta prin cârciumă! Sincer nu am prea văzut femei care sa nu aibă un loc de muncă în ziua de azi, da sunt dar foarte puține sa fim serioși cui îi place să aștepte sa ii deie bărbatul bani de lenjerie și alte chestii!
Am precizat doar un anumit gen de bărbați nu am treaba cu restul în caz ca te-ai simțit vizat îmi cer scuze nu aveam de unde ști dacă faci sau nu parte din aceea categorie!

| iulia0514 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Acum am primit notificare! Dacă citești atent ai sa vezi ca am scris clar ca da sunt femei care stau acasă și bărbatu muncește dar sunt puține pentru că nimănui nu îi place să depindă de cineva!

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

Tu cunosti limba romana? Stii ce inseamna multe?
Eu nu am negat ca sunt si asemenea familii, dar nu multe.
Si cu asta am terminat, ca logica nu te da afara din casa. Tu nu poti face cercetari serioase, asa cum zici, deoarece nu ai la dispozitie mijloace sociologice sa le faci. Faptul ca afli de la radiosant - unde incadrez si stirile mass-meddia, care umbla doar dupa senzational -, nu poti spune ca sunt cercetari serioase.
Asa ca-ti recomand sa stai cuminte cu cecetarile tale.
Doar din modul cum te exprimi rezulta ca nu ai cultura in domeniu si ca suferi de misandreie: " nu am treaba cu restul". Restul este intotdeauna o cantitate neglijabila din intreg, iar cand vine vorba de oameni nu se spune restul, ca oamenii nu sunt resturi. Poate ceilalti. Asta este o lipsa de eleganta in exprimare la adresa unei categorii de oameni - in speta la adresa barbatilor. Sau poate asa-i consideri.
Si ca sa te linistesc, eu si sotia muncim amandoi si nu am pus niciodata problema ca eu castig mai mult decat ea, iar banii ii gestionam impreuna, fara sa cerem unul de la altul.
As fi bucuros sa nu mi te mai adresezi cu asemenea prostii.

| iulia0514 a răspuns (pentru mi25):

1-Scumpule înainte sa ma acuzi pe mine de ceva trebuie sa îmi demonstrezi ca ceea ce spui e adevărat pentru ca tu nu ști absolvit nimic, nada, nimicuta despre mine deci înainte sa faci acuzați nefondate vino bade cu dovezi și atunci mai discutăm!
2- Nu ma interesează viața ta personala sincer nu ma interesează nici măcar dacă faci parte din categoria menționată de mine e problema fiecăruia ce și cum face!
3- Dacă stau sa analizez bine eu sunt cea care ar fi putut sa te acuze de misoginism pentru că tu ești cel care își tot baga năsucul unde nu îi fierbe oala și tu ești cel care cauta motive pentru a ma jigni! Asa ca șezi blândwinking

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

A combate prostia spusa de o femeie nu inseamna misoginism. Prostia este prostie, indiferent de persoana care o debiteaza: gen, varsta etc.
Nu trebuie sa stiu nimic despre tine ca sa-mi dau seama ca ce spui este rau, o prostie.
Ceea ce am scris eu nu necesita cunoasterea ta ca persoana: rezulta foarte clar din ceea ce spui.
Inca odata ai dat dovada ca esti asa cum am spus si nu vreau sa repet si nici sa te jignesc, dar tu nici ce inseamna a fi misogin nu stii. Nu m-am referit la cultura ta, la personalitatea ta, la familia ta sau ca esti femeie.
Ti-as recomanda sa postezi doar despre acele probleme pe care le cunosti. E doar o recomandare.

| iulia0514 a răspuns (pentru mi25):

Off mama da greu ești de cap!
Nu știu care îi mai prost dintre noi doi eu sau tu! Ți-am zis mai discutam când îmi aduci o dovadă că într-adevăr e adevărat ceea ce ai spus tu, eu nu te-am jignit nu te-am făcu prost și nici nu e nevoie pentru ca tu singurel dovedești ceea ce eștiwinking Cum am mai spus șezi blând ca nu îs chiar asa proasta cum ma crezi tu! Ți-am zis și o repet nu ma cunoști deci nu mai face acuzați nefondate dacă tu nu ești capabil sa înțelegi un text nu înseamnă că toată lumea are aceeași problemă! Încă ceva având în vedere că sti atât de multe lucruri înseamnă că ști și că calomnia e o infracțiune și în mediul on-line!happy

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

Am zis eu ca esti proasta? Doamne fereste. Eu am spus ca debitezi prostii. Daca ai intelege, ai stii ca cele doua notiuni nu inseamna acelasi lucru. O prostie poate fi debitata si de un om destept, pe cand a fi prost este o stare de situatie psihica.
Si cu asta am terminat. Daca nici asemenea lucruri nu le intelegi, nu mai avem ce discuta. Nu-mi mai scrie pe acest subiect, ca te bolchez.

| iulia0514 a răspuns (pentru mi25):

Din nou nu ești capabil sa citești! Am zis așa citez "Nu sunt atât de proasta pe cât crezi tu " nu am spus ca ai zis tu! Chiar te rog sa ma blochezi sincer nu ma deranjează absolut deloc din contra îmi faci o favoarehappy

| mi25 a răspuns (pentru iulia0514):

Tu intelegi ce scrii? Roaga pe cineva sa-ti traduca ce ai scris pe intelesul tau: "Nu sunt atât de proasta pe cât crezi tu ". Nu ai zis ca am spus, ai zis ca asa cred. Ai mai zis ca te jignesc. Cu ce? Dar ca tejignesti singura nu observi?

| CleanHeart a răspuns:

Mai sunt femei care stau pe banii bărbatului in ziua de azi? Poate cele ce au prins alte generații și sunt inca adormite plus că dacă lucrează 2 devine totul mai ușor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ai citit tu, dar realitatea e alta, femeile se intretin singure acum si toate lucreaza...indiferent cum.

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru anonim_4396):

În ce univers paralel se intampla asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Or mai fi femei de nu lucreaza, treaba lor, dar majoritatea prefera sa fie singure si sa le faca ele pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU ȘTIU UNDE AI CITIT ABERAȚIILE ASTEA, DAR EU REALITATEA O VĂD CU TOTUL ALTA, CHIAR CA MENTALITATE.
Deci pe instagramul tău sunt extratereștri. Altfel nu-mi explic de ce eu văd realitatea opusă fix de ce prezinți tu.

În prezent se caută ca femeia să tragă cot la cot cu bărbatul, bănuiesc că după sensul întrebării ești bărbat, deci dă-mi voie să-ți zic man, man, femeia aia pe care o descriu extratereștrii tăi de pe insta, e exact femeia bârfită și hulită de toți, e femeia rapandulă a secolului 21, deși fanny e că, în trecut exact ăla era modelul femeii. Deci ia uite cum societatea și bărbatul în final modelează femeia. Atunci se voia femeia descrisă de tine mai sus, acum se vrea fix opusul, femeia liberă, cu banul ei, puternică, ce poate tot și să aibă grijă de copchii ei și de bărbatul ei, dar și de jobul ei. happy
Acum spre exemplu femeile nici nu se prea mai căsătoresc tocmai din acest motiv, că trebuie să studieze, să se lupte, să strângă bani, poate chiar și o casă deoarece e conștientă că oricând poate rămâne însărcinată cu un copil pe drumuri, așa că ia uite cum realitatea ta nu se prea pupă cu ceea ce observ eu în jur azi.

P.S. Nu spun că femeile acelea încă nu există și în ziua de azi, pe multe, ba chiar și pe mulți tătici chiar îi observ la școală la mine, elevii mei și părinții lor trăiesc din alocații, în condițiile în care unele familii, nu au niciun părinte venituri. Deci claaar viața e plină câte puțin din toate (familii în care nimeni nu muncește, familii în care femeile sunt ca femeile descrise de tine și femeile pe care le observ eu, dar care eu le-aș numi noua generație, deoarece aceasta este generația femeilor care trag cot la cot cu bărbații).

| IceRope a răspuns:

Doar proștii incep o conversație cu "deci".