| Raya_9247 a întrebat:

Deci.nici nu stiu cum sa incep...am o verisoara care are un anturaj mai "naspa" (cei din anturajul ei "fumeaza")astazi am vorbit cu ea si mi-a spus ca ar vrea si ea sa "fumeze"ca s-a saturat sa fie "calugarita" ...intrebarea mea este : drogurile legale provoaca dependenta? ce ar trebui sa fac, sa-i spun mamei ei? ea este mai slaba de inger si "obsedata" de popularitate. vrea sa fie si ea "smechera". mi-e teama ca va face un obicei din "fumat". Sincera sa fiu nu stiu nimic despre droguri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, provoacă dependenţă.

Dacă nu renunţă la idee, îi spui mamei ce are de gând să facă... o să o pună ea la punct.

6 răspunsuri:
| danielagoldica a răspuns:

Vorbeste cu ea si explica-i despre ce e vorba. Nu te duce repede sa-i spui lui maica-sa ca nu ai nici un drept. Ce drept ai tu sa te bagi in viata ei?

| snowflake a răspuns:

Din pacate nu poti face multe pentru ea. ea mai mult ca sifur nu va aprecia gestul de a o ajuta ( spunandu-le parintilor) si atunci o vei pierde de tot.
spune-i sa aleaga : tu, sau iarba! iar daca alege iarba, eu zic ca prefera mai mult popularitatea decat faptul ca isi poate pierde cea mai buna prietena... si atunci? ea ce prietena ti-ar fi?

| Raya_9247 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! imi pare rau ca nu pot da la toate funda...multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine vb cu ea si ii spui ca nu e bine sa faca ce fac si prietenii ei! Daca e ''calugarita'' cum zice ea nu inseamna ca nu e cool dimpotriva ar trebui sa le dea un ex bun celorlalti nu sa inceapa sa fumeze sau sa se drogheze! Daca e prietena ta ar trebui sa te asculte dar daca nu eu cred ca ar treebui sa vb cu mama ei! Poate ca o sa se supere putin pe tine dar e pentru binele ei! Scz dar nici eu nu prea stiu mare lucru despre droguri dar sigur creeaza dependenta cel putin asa am auzit! Succes!

| AIDA_1787 a răspuns:

De la anumite droguri legale se poate ajunge la mai multe, incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca nu e bine ce face, daca nu intelege discuta cu mama ei dar nu fara sa stie ea, ii explici ca daca nu vrea sa inteleaga de la tine o sa porti o discutie cu mama ei poate de la ea o sa inteleaga mai bine

| dedegirll a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spui scurt ca o spui mamasi dar popularitatea ar putea sa stea cu 3 fete superi fitoase. la o cafea explica-i. va obosi foarte tare daca fumeaza explica-i ca il loc sa se curce la 5 dimineata cand vine de nu stiu unde vine la 11 noaptea acasa happy