| Abramovici1224 a întrebat:

Deseori ajungem sa ne alegem partenerii de viata sau ramanem in relatii cu persoane care ne satisfac niste nevoi. Care au bani, care sunt vazute bine in societate, care arata bine la corp, care ne satisfac sexual si asa mai departe. Acestea sunt nise "bife" pe care mintea le cere potrivit modelelor pe care le vedem in jurul nostru si care credem ca sunt absolut necesare pentru a fi impliniti langa o persoana. Deseori acest lucru se intampla din cauza fricilor pe care le avem si cautam ca partenerul sa ne ofere siguranta ca aceste frici nu vor deveni o realitate in viata noastra. Inca o data am fost pacaliti de propria noastra minte. Daca am ales sa stam intr-o relatie care ne satisface niste nevoie sau ne fereste de niste frici, cum ar fi frica ca nu putem face singuri bani sau frica de singuratate, am cazut in capcana mintii si platim cu nefericirea noastra. Da, vom avea toate aceste lucruri, vom avea bani, vom fi si noi vazuti bine in societate, dar nu vom avea cel mai important lucru: FERICIREA. Pentru ca aceasta vine doar din ascultarea SUFLETULUI. Sufletul e cel care cere sa fie satisfacut, mintea vrea doar sa supravietuiasca. Am dreptate?

45 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Eu personal nu am avut nici o lista de bifat. Vazut, placut, luat. Problemele le-am rezolvat pe masura ce au aparut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai batut cimpii si practic nu ai intrebat nimic. Ce e sufletul? Cum satisfaci sufletul? 99.9% dintre relatiile de pe planeta asta includ o gramada de compromisuri...

| Mircea08 a răspuns:

Daca crezi ca ai un suflet, atunci ai face bine sa te interesezi ce este si ce nevoi are acel suflet. Din cate stiu eu NU GASESTI INFORMATII DESPRE SUFLET decat in Evanghelie. Nu lua asta ca pe o religie ci ia-o ca pe o invatatura (dealtfel asta si este), si nici nu intreba pe nimeni despre aceasta invatatura, deoarece fiecare iti va spune altceva in functie de dogma religiei din care face parte.
Tot acolo este definita si prietenia adevarata, si modul in care poti sti ce este adevarat sau nu, ce este bine sau nu, si multe altele

| Nilsson a răspuns:

Din pacate de multe ori e asa cum zici.
Dragostea pe care o declara multi fata de partener este una falsa, acestia se iubesc de fapt pe ei insisi vazand in cealalta persoana doar un mijloc de a-si satisface propriile pofte.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu cred ca vroia sa definească noțiunea de suflet. Cred ca ideea este ca de multe ori ne alegem un partener pentru ca avem anumite nevoi cum ar fi teama de singurătate, teama de plictiseala, teama ca nu ne descurcam singuri, dorința de a fii în rand cu lumea și găsim un partener care ni se pare ca are anumite calități, de exemplu ca e de casa, ca muncește, ca ne tine companie, face sex acceptabil, și ne căsătorim cu el. Nu vom putea fi fericiți, pentru ca asta nu e iubire, decât dacă nu ajungi chiar sa l iubești și sa te împlinești dar altfel e doar o alegere datorata multor temeri

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

La 27 de ani încă poți sa copilărești dacă vrei, ce vorbești tu acolo ca abia de la vârsta asta îți trăiești viata. Pana la vârsta asta ești necopt, adolescenții iubesc naiv și inocent dar trecător.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Neamtu20):

Nu e frumos sa ataci persoana - ataca subiectul daca tot il cunosti. Asa cum spui tu, cei care sunt mai putin pregatiti sau care nu raspund conform asteptarilor tale nu au voie sa posteze nimic de frica sa nu deranjeze, ceea ce nu este corect

| Mircea08 a răspuns (pentru Emma30555):

Iubirea este o valoare sufleteasca, si as indrazni sa spun ca este ce-a mai importanta valoare. Acolo unde este iubire sunt si celelalte calitati (valori sufletesti). Toata lumea spune ca iubeste, sau a iubit, dar numai cei inzestrati cu aceasta valoare (asa cum cineva este inzestrat cu un anume talent ) cunoaste adevarata dimensiune a acestei valori.
Cineva intreaba pe un cunoscut : poti sa canti la acordeon? la care cunoscutul raspunde : nu am cantat niciodata, dar cred ca pot! ...asa e si cu iubirea, fiecare intelege altceva

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Neamtu20):

"halal de tine ca om, esti zero!"
Eu asta numesc totusi atac la persoana. Trebuia sa-ti spui parerea fata de ceea ce era scris nu fata de cel care a scris

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Neamtu20):

El este iisus reincarnat, tocmai te-ai condamnat singur la o vesnicie in iad

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Neamtu20):

Nu stii de gluma omule