| Abramovici1224 a întrebat:

Deseori ajungem sa ne alegem partenerii de viata sau ramanem in relatii cu persoane care ne satisfac niste nevoi. Care au bani, care sunt vazute bine in societate, care arata bine la corp, care ne satisfac sexual si asa mai departe. Acestea sunt nise "bife" pe care mintea le cere potrivit modelelor pe care le vedem in jurul nostru si care credem ca sunt absolut necesare pentru a fi impliniti langa o persoana. Deseori acest lucru se intampla din cauza fricilor pe care le avem si cautam ca partenerul sa ne ofere siguranta ca aceste frici nu vor deveni o realitate in viata noastra. Inca o data am fost pacaliti de propria noastra minte. Daca am ales sa stam intr-o relatie care ne satisface niste nevoie sau ne fereste de niste frici, cum ar fi frica ca nu putem face singuri bani sau frica de singuratate, am cazut in capcana mintii si platim cu nefericirea noastra. Da, vom avea toate aceste lucruri, vom avea bani, vom fi si noi vazuti bine in societate, dar nu vom avea cel mai important lucru: FERICIREA. Pentru ca aceasta vine doar din ascultarea SUFLETULUI. Sufletul e cel care cere sa fie satisfacut, mintea vrea doar sa supravietuiasca. Am dreptate?

45 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omul isi urmareste interesele nu o mai face din inima sa stea cu cineva

| Edw08 a răspuns:

Ai dreptate, caracterul și creierul omului este foarte complex și diferit de la persoană la persoană. Esențial este să poți să faci o balanta pozitivă în deciziile alegerile și gândurile pe care le ai

| RAY a răspuns:

| suntserios a dat o explicatie biologica care daca am tine cont de ia am vedea ca asa e,omul este o primata supusa selectiei sexuale,naturale a evolutiei vieti pe pamant,indivizi care au anumite aspecte pozitive se adapteaza mai bine,indivizi care au aspecte negative nu se adapteaza si au frustrari,complexe, asta e legea naturi,descoperita de Darwin, barbati,femeile frumoase au parteneri asemeni lor,conteaza foarte mult cum arati,vorba grecilor aspectul fizic este cea mai buna carte de vizita, prima impresie, selectia sexuala nu se face pe baza de suflete si doar pe baza de aspect fizic, adaptare, supravetuire la mediu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie mi se pare doar ca revarsa niste frustrari in eseul tau. In realitate, ca orice animal, ne alegem partenerul si dupa anumite instincte si dupa cat de puternic e el in natura, ma rog, la oameni, in societate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai batut cimpii si practic nu ai intrebat nimic. Ce e sufletul? Cum satisfaci sufletul? 99.9% dintre relatiile de pe planeta asta includ o gramada de compromisuri...

| Freya1 a răspuns:

Sa fi împlinit si fericit trebuie sa iti placa ce alegi, sa iti iei un om pe aceiasi lungime de unda ca si tine, cu aproximativ aceleași dorinte si vise.
Cred ca ce vrei tu sa spui e ca sunt foarte multi in ziua de azi ce se combină sau căsătoresc doar sa de-a bine in societate cand de fapt in subconștientul si sufletul lor vor altceva si e adevarat.Sunt tot mai mulți ce se uita la partea financiară,la fizicul si îmbrăcămintea omului si nu vad mai in colo de atat cum ar fi caracterul, gândirea, planurile etc.Dar sti cum e, fiecare se mulțumește cu ce alege, dacă uni decid sa se ia după societate si sa trăiască în nefericire e problema lor.Sunt multi ce fac asta din frica, alti din nevoie, alti ca sa fie la moda dar cred ca mai exista si oameni ce gandesc lucid si nu le pasa de gura lumi sau ca vor începe de la 0 langa persoana iubita.

| anonimg a răspuns:

Ai dreptate când spui că omul are niște frici. Dar trebuie să știm că partenerul nostru nu este Dumnezeu ca să stăm cu el tocmai pentru ca să nu mai avem aceste frici.
Pentru îndepărtarea fricilor trebuie să ne încredem în Dumnezeu. Pe când partenerul trebuie ales pentru că îl iubim și nu putem să mai trăim fără el.
Cu toate acestea, bărbatul și femeia au construcții diferite. Un bărbat a fost construit să ofere siguranță; pe când femeia a fost construită să caute această siguranță. De aceea spune și Biblia în dreptul femeii: "dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău." (Geneza.3:16) Iar dorințele tuturor oamenilor se vor "ține" după Dumnezeu, care "dă tuturor cu mână largă și fără mustrare." (Iacov.1:5)

| sofisis a răspuns:

Eu personal nu am avut nici o lista de bifat. Vazut, placut, luat. Problemele le-am rezolvat pe masura ce au aparut.

| Plato a răspuns:

Din nefericire, ce spui tu se intalneste, intr-adevar, mult prea des in societatea contemporana. Faptul ca unele persoane vad "foarte aproape", se limiteaza la a vedea doar cu ochii, la a se bucura doar de proximitate si de micile placeri pe termen scurt, va rezulta in a duce o viata mult mai trista decat isi poate imagina respectivul individ.
Acestia si acestea nu realizeaza ca fericirea absoluta nu va rezulta niciodata dintr-un plan pe termen scurt. Iubirea nu este ceva fizic, nu este ceva omenesc, nu este ceva pamantesc. Iubirea este reprezentarea infinitului in biata fiinta limitata numita "om". Iubirea este astronomica, desavarsita, votiva, solemna etc. Omul in sine nu este asa, insa faptul ca in el exista iubirea il permite totusi accesul la aceasta desavarsire a fericirii. Este cheia lui de acces spre implinirea suprema, insa refuza sa o foloseasca deoarece necesita abilitatea de a vedea mai departe de proximitate, de simturi, de lumea materiala.
Sufletele vinete ale acestor nefericiti se vor desfrana, destrabala si vor inota in marea de false iluzii si deziluzii.

Dupa cum observi, si cei ce-ti raspund sunt la fel de superficiali si ignoranti. Se rezuma, se multumesc, gandesc mic. Ii intereseaza ce pot obtine astazi, nu se ingrijesc de luna viitoare, anul viitor sau "viata viitoare".

Aspectul, banii, statutul sunt lucruri ce tin de suprafata, lucruri mici observate de oameni mici. Sufletul e dintr-o alta lume, pe care acesti oameni mici nu o pot percepe, fiind limitati la proximitate. Nu sunt limitati din fabrica, se limiteaza ei iar societatea ii impinge de la spate inspre rau.

| Emma30555 a răspuns:

Da, ai dreptate, si de cele mai multe ori castiga mintea, suntem indroctinati de mici cu ceea ce se considera ca avem nevoie

| Nilsson a răspuns:

Din pacate de multe ori e asa cum zici.
Dragostea pe care o declara multi fata de partener este una falsa, acestia se iubesc de fapt pe ei insisi vazand in cealalta persoana doar un mijloc de a-si satisface propriile pofte.

| Mircea08 a răspuns:

Daca crezi ca ai un suflet, atunci ai face bine sa te interesezi ce este si ce nevoi are acel suflet. Din cate stiu eu NU GASESTI INFORMATII DESPRE SUFLET decat in Evanghelie. Nu lua asta ca pe o religie ci ia-o ca pe o invatatura (dealtfel asta si este), si nici nu intreba pe nimeni despre aceasta invatatura, deoarece fiecare iti va spune altceva in functie de dogma religiei din care face parte.
Tot acolo este definita si prietenia adevarata, si modul in care poti sti ce este adevarat sau nu, ce este bine sau nu, si multe altele

| Emma30555 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu cred ca vroia sa definească noțiunea de suflet. Cred ca ideea este ca de multe ori ne alegem un partener pentru ca avem anumite nevoi cum ar fi teama de singurătate, teama de plictiseala, teama ca nu ne descurcam singuri, dorința de a fii în rand cu lumea și găsim un partener care ni se pare ca are anumite calități, de exemplu ca e de casa, ca muncește, ca ne tine companie, face sex acceptabil, și ne căsătorim cu el. Nu vom putea fi fericiți, pentru ca asta nu e iubire, decât dacă nu ajungi chiar sa l iubești și sa te împlinești dar altfel e doar o alegere datorata multor temeri

| Mircea08 a răspuns (pentru Emma30555):

Iubirea este o valoare sufleteasca, si as indrazni sa spun ca este ce-a mai importanta valoare. Acolo unde este iubire sunt si celelalte calitati (valori sufletesti). Toata lumea spune ca iubeste, sau a iubit, dar numai cei inzestrati cu aceasta valoare (asa cum cineva este inzestrat cu un anume talent ) cunoaste adevarata dimensiune a acestei valori.
Cineva intreaba pe un cunoscut : poti sa canti la acordeon? la care cunoscutul raspunde : nu am cantat niciodata, dar cred ca pot! ...asa e si cu iubirea, fiecare intelege altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce vorbesti tu in numele altora si folosesti apelative, ca "noi", si te referi la toti oamenii in general, si generalizezi.

"Daca AM ALES sa stam intr-o relatie care NE SATISFACE niste nevoie sau NE FERESTE de niste frici, cum ar fi frica ca NU PUTEM face SINGURI bani sau frica de singuratate, am cazut in capcana mintii si PLATIM cu nefericirea noastra. "

De ce nu vorbesti doar pentru tine?
Mai sunt oameni care au fost raniti in dragoste si zic, de ce femeile sunt nu stiu cum, da era vorba numai de femeia lui, nu despre toate.

Acele calitati pe care tu le enumeri mai sus, trebuie sa le aibe toata lumea, sa aiba grija de corpul lor, sa aiba bani, ca pe viitor cand vor fi cap de familie si vor avea un copil sau mai multi de intretinut, sa poata sa le ofere tot ce-i mai bun.
De regula asta e tipica unui om normal.
Ce spui tu acolo ca nu e bine si moral, nu sunt de acord.
Lucrurile alea sunt importante.
Daca esti fericit cu tine si te iubesti pe tine insuti, atunci poti sa iubesti si pe altcineva, si daca ai bani sa-ti permiti sa iti faci toate poftele, sa mai mergi si tu in vacanta dupa un an de munca, o masina buna, o casa, atunci e si mai bine, si esti si fericit.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acele calitati pe care tu le enumeri mai sus, trebuie sa le aibe toata lumea" - aici era vorba despre alegerea partenerului. Iti trebuie banii sa supravietuiesti, dar ai alege pe cineva si in lipsa lor si a tot ce inseamna doar material? Asta era ideea.
Ce spune el privind moralitatea este foarte corect. Este imoral sa urmaresti implinirile alea materiale si sa spurci un lucru desavarsit asa cum e iubirea prin obiceiuri impuse de societatea monotona.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ca adolescent hai sa zicem, ca iubirea e mai mare decat nevoia de a avea bani sa zicem, sau ceva material.
Pentru ca multi sunt la prima experienta de acest fel, la varsta aia.
Dar o data cu trecerea timpului, te mai uiti si la alte avantaje ale omului cu care vrei sa-ti imparti viata.
Ca nu poti sa te duci tu la munca, si ea sa stea acasa in capu patului sa nu aduca bani, si sa te chinui doar tu.
Cand eram mic, nici eu nu ma uitam la detaliile astea, ca nu ma interesa, da pe parcursu vietii, o sa se mute impreuna, si or sa aiba nevoie de putin mai mult decat iubire, sa supravietuiesti happy Si vezi dupa aia ca de fapt iubirea nu tine nici de foame, nici de cald, si nici nu poate inlocui necesitatile astea ale vietii.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca sunt un adolescent de 27, ca eu tot nu am experimentat revelatia asta a ta.
Iubirea e mai mult decat suficient pentru o relatie. Restul se pot face oricand, iubirea nu o faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Hai ma ma lasi.
Cate femei ai avut la viata ta de zici asta? 2? 1?
Sa stai pe stomacul gol, fara bani, da sa dai din cwr, mi se pare absurd.
Iubirea nu vine asa, gata are gaura si o iubesc, ca e femeie.

Tu la 27 de ani ce sa mai iubesti? ca deja trebuie sa ai o familie si o casa la varsta aia.
Tre sa te duci la munca, nevasta-ta si ea la munca, va mai vedeti seara sa va povestiti ce-ati patit fiecare la munca si o luati de la cap.
Mai faci si un copil, si aia e.
n-o sa mai ai timp nici sa faci un dus, dapai de iubire.
Cand vine nevasta-ta acasa si urla ca ai lasat capacu de la wc in sus, ca ai intrat incaltat plin de noroi,
Incepi si tu ca mancarea nu e buna, ca a cheltuit prea multi bani la epilat si coafor, si tot asa.
Un copil de 14 ani 15 ani hai 17-18, iubeste, ca e prima oara, tremura carnea pe el cand vede pe cineva, fluturasi bla bla.
Da tu la 27 de ani, deja trebuie sa cauti si calitati la un om. Nu doar sa fie buna sa o pui in capu patului si atat. ca ai trecut deja peste asta, la varsta ta.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de unde ai scos gaurile si caprele. Am zis eu asta? Dimpotriva, iti spuneam ca iubirea e mult mai mult decat material.
Imi pare rau ca tu crezi ca doar la 18 ani e asa iubirea, apoi devine o monotonie si o povara. Inseamna ca esti foarte trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu am zis ca devine o povara si monotonie.
Doar ca, dupa ce trece timpul, o sa ai si alte prioritati, decat sa o pui pe nevasta-ta cu cracii-n sus toata ziua.
Ca n-o sa mai ai timp.
Da tu ai vad. La 27 de ani happy Muncesti?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic iubire si tu vorbesti doar de gauri si craci in sus. E evident ca intelegem diferit ideea de iubire.
Da, muncesc, mersi de grija. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Da ce inseamna pentru tine iubire, ca asa poti iubi si o prietena, sa mergi cu ea in oras sa mancati, sa vedeti un film, sa va tineti in brate, sa ii dai puloverul tau cand e frig, si fara sa fiti impreuna,
Poti sa iubesti pe cineva in multe feluri, pe mama ta, pe prieteni, pe prieteni buni, s-a.m.d
Dar cand vorbesti de iubirea vietii tale laughing) sau cum ii zici tu, e altceva.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in poza mea de profil cum vad eu iubirea. Hai ca aici nu vorbeam de mama si de prieteni. Vorbeam de parteneri de viata.
Cand spun iubire, tie-ti sare foarte repede gandul la gauri laughing, dar nu m-am referit nicio secunda la aia. E vorba ca iubirea e mereu pura, nu doar la 18 ani. Toata viata poti iubi cu aceeasi intensitate, aceeasi persoana.
Tu constrangi cumva viata la a merge la lucru si acasa, a plati facturi si a te certa cu ea pe motivul capacului de la wc.
Pentru tine iubire inseamna sex, sau cum?
O iubesc = am fufut-o? Nicidecum. M-ai inteles pe deplin eronat.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

La 27 de ani încă poți sa copilărești dacă vrei, ce vorbești tu acolo ca abia de la vârsta asta îți trăiești viata. Pana la vârsta asta ești necopt, adolescenții iubesc naiv și inocent dar trecător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Care ne satisfac niște nevoi"
Asta e scopul unei relații.Asta e scopul oricărei interacțiuni.
Mintea mea vrea al naibii de multe lucruri pe lângă supraviețuire.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Asta e scopul unei relatii" - Daca nu as fi stiut ca, atunci cand spui asta, ai in minte doar nevoi materiale, nu te-as fi contrazis. Dar am un feeling ca nu te refereai la nevoia de absolut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu aveam in minte nevoi materiale.Sau nu stiu, depinde cum vezi tu sexul.In rest,nevoia de atenție,de socializare,de afecțiune, frica de singurătate si implicit nevoia de a fi in preajma cuiva, nevoia de a te simți apreciat, iubit, inteles..astea sigur unt nevoi.
Cât despre nevoia ta de absolut, nu, nu ma refeream la asa ceva.Nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"impliniti langa o persoana."
Nu are ce implinire sa-ti faca o alta persoana, nu este zâna masuluta. tot ce-ti poate oferi e o companie, relatii sexuale (sau eventual copii).
"fricilor pe care le avem si cautam ca partenerul sa ne ofere siguranta ca aceste frici nu vor deveni o realitate in viata noastra" aia nu e o relatie sanatoasa, functioneaza pe termen scurt, pe termen lung nu prea cred.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu are ce implinire sa-ti faca o alta persoana (...) o companie, relatii sexuale/copii"
Nu stiu daca realizezi ce inseamna compania in baza unei iubiri. Daca ai fi stiut, "tot ce-ti poate oferi" ar fi devenit "iti poate oferi tot".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Mda si cate relatii sunt bazate pe iubire adevarata?
e mai bine de stiut ca te iubeste pentru persoana ta, nu pentru corp, nu pentru banii Tai, nu pentru alte chestii. Dar majoritate iubirii impune si niste conditii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul si mintea sunt unul si acelasi lucru. Fostul meu iubit e atat de prost incat se insoara cu una care nu-l va face fericit si cu care nu se potriveste. Nu ma intereseaza. Si asa este cum zici tu. Sunt persoane care ajung sa isi sacrifice fericirea de dragul unei iluzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea e deasupra banilor si statutului social. Degeaba ai bani, statut social si altele daca nu esti fericit. Te nasti ca sa fii fericit. Atunci cand mori nu iei cu tine banii, statutul social.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singuratatea imbolnaveste, nu e buna. Dar nici relatiile toxice nu-s bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Sufletul tot in minte exista.
Suntem suma experiențelor bune sau rele prin care am trecut iar efectele lor modelează comportamentul, dorințele si temerile.
Este foarte adevarat si se aplica in incredibil de multe situații ca doar 5% din de ce intampla este adevarat, restul de 95% este ce credeam noi ca se intampla. Ceea ce se traduce prin amprenta personala asupra modului cum reacționăm.
Si uite asa, ajungem la experiențele trecute.
Pare simplist dar nu e chiar asa.
Cine nu isi dorește să fie fericit? Doar ca fericirea are multe forme si fiecare o intelege într-un mod personal.
Este nasol cand ajungi sa relationezi cu o persoană care nu si-a rezolvat conflictele trecutului de care nici macar nu are habar ce impact au in prezent.
Revenind, nu este viata asemănătoare cu mersul pe sârmă?
Nu este vorba despre echilibrul dintre suflet si minte?
Poate greșesc, dar cine stie?

| nnnnsbbs a răspuns:

Personal cred că persoana de langa tine poate sa aibă unele trăsături pe care le-ai enumerat tu dar să fii și îndrăgostit sau sa placi acea persoana.
Daca luam doar să arate bine sau sa aibă bani acea persoana se numește persoana pe interes, trebuie sa ne ferim și să eliminăm imediat aceste persoane din viața noastră.
Norocoase persoanele care simt oamenii de genul și nu ajung departe într-o relație toxica.
Iar pentru cei care sunt orbi. universul să-i ajute să vadă adevarul.