| anonim_4396 a întrebat:

Doar copiii trebuie sa isi respecte părinții sau si invers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Respectul trebuie sa fie reciproc

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Nu esti singurul, dar acum părinții mei sunt cuminți, si eu cu ei de asemenea, sper ca si tu cu ai tai (nu stiu ce varsta ai)
Cand eram mai mic își permiteau mai multe pentru că eram prost, mic si fara putere, dar odata ce m-am facut un tank, cu corpul si mentalul din Metin2, chiar si relatia noastra s-a schimbat în bine, respectul nostru s-a echilibrat cu frica din ambele parti.
Unde nu exista frica nu exista nici respect, asta ca sa stii de la mine, sau poate ca stiai deja, ai aflat, dar nu orice frica, ci frica de a răni pe cineva egal tie.
Apoi si ei imi dau de inteles ca au gresit ca s-au comportat cu mine urat cand eram mai mic, zic ei ca doar ce aproape au iesit din matca comunistă, si ii cred negresit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intru totul de acord.

| Mihaa890 a răspuns:

Copiii sunt oglinda părinților. Dacă ei nu arata respect, nici copiii nu știu să-l ofere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mihaa890):

Mai frumos si adevărat nici ca nu se putea spune.

| DenqOO a răspuns:

Trebuie bidirectional. Daca faci un copil, in primul rand trebuie sa il iubesti si respecti.
Si cat timp ai parinti care te-au iubit, da, respecta-i.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DenqOO):

Corect.