| mihaimadalina a întrebat:

Hei.
Caut prieteni
Adică sunt fată, dar nu vreau prieteni băieți, mai mult fete, cine vrea să ne împrietenim?
Am 12 ani. dacă vreți îmi puteți da numele contului vostru de Instagram sau Facebook

2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Nu cauta prieteni pe internet. Nu e vorba de periculos, ca n-avem asa epidemie de nenorociti pe-aici.

Totusi, oamenii de pe net nu vor fi cu tine cand vei avea nevoie de ei. Asta e singurul motiv.

Gandeste-te ca in viata ta ai loc de vreo 15 maxim 20 de oameni pentru apropiati. Creierul tau nu face diferenta intre oameni. Deci ei pot fi ocupati de parinti, frati, alte rude, prieteni reali, chiar si celebritati pe care le urmaresti in fiecare zi pe Youtube/tv.

In ceea ce priveste celebritatile, vloggerii, artistii asta este motivul pentru care multi oameni se ataseaza de ei f mult: se uita/ii asculta atata timp incat intra subconstient in cercul apropiat de prieteni, desi legatura e intr-o singura directie... si nu doar atat... daca te uiti dupa prea multe celebritati, mintea ta va trebui sa scoata automat din rude si prieteni reali, pentru ca locurile sunt limitate.

Deci, cauta in viata reala, lasa vloggerii si Kardashienii.

| Anabela777 a răspuns:

Nu cauta prieteni pe internet. E periculos. Nimeni nu si-ar da contul personal de Facebook sau insta pe internet unei persoane necunoscute, iar daca cineva o face probabil e un cont fake, iar daca la profil vezi ca sunt niste poze cu o fata de varsta ta, poate fi in realitate un bosorog de 60 de ani. Deci nu risca.