| thejoop a întrebat:

Am o mare problema. Parintii mei trec printr-o perioada in care stau foarte prost din punct de vedere financiar. De obicei mama mea cheltuie destul de multi bani zilnic, pe haine, mancare, produse cosmetice si alte mofturi la care si eu aspir, dar la 15 ani sunt prea mica pentru un parfum mai scump de 150 de lei "de marca". Haine de firma mai am. Nu foarte multe dar 3-4 bluze pe acolo si 2 perechi de pantaloni. Acum ceva timp m-am certat cu mama pt ca am facut curat in camera mea si am mutat biroul 10 cm mai la dreapta. S-a enervat si mi'a spart singurele 2 parfumuri pe care le aveam si eu primite cadou pt ca ea nu isi permite sa imi cumpere... Doar pt ea. Acum o saptamana tata i-a zis sa inceteze cu cheltuitul banilor aiurea. La acel moment aveam nevoie de o pereche noua de blugi pt ca nu mai era nimic bun de mine. I-am spus mamei lucrul asta si a inceput sa faca scandal ca nu mai avem bani. Etc. Aseara cautam un unguent pt ca mi-au aparut niste iritatii pe piele. Am cautat in sertarul cu medicamente care se afla la ea in camera si stie bine ca mai imi bag nasul pe acolo uneori pt vreo pastila sau ceva. Ei bine acolo am gasit niste posete ascunse si vreo 2-3 parfumuri de marca noi, m'am interesat de pret si era destul de mare(3-400 lei fiecare). Mama da frecvent comenzi online de cosmetice si parfumuri asa ca am intrebat-o daca a dat vreo comanda si mi-a spus ca "ce te doare pe tine?". I-am zis de ce am gasit in sertar si s-a rastit la mine ca de ce imi bag nasul in lucrurile ei. In fine nu stiu cum sa ii spun ca am nevoie de niste lucruri pt ca am crescut si na..ca sa renunte si ea la un moft din sutele pe care le are. Multumesc anticipat pt ajutor!

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

De ce nu-l rogi pe tatal tau sa iti dea bani pentru blugi? Presupun ca n-ai pretentii la cateva milioane. Gasesti blugi ok si in jur de 50 de lei. Eu zic ca nu are cum sa nu iti dea. Nu e o suma atat de mare. Incearca sa vorbesti cu el daca mama ta nu te intelege.

| T0T a răspuns:

Nu ai ce să îi faci dacă nici tatăl tău nu poate să o facă să înțeleagă că e egoistă. Halal mamă este. Chiar și egoist dacă ești, ca părinte trebuie să faci niște sacrificii pentru copilul tău, așa e normal.

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile idei din acest articol.
Învaţă să cheltuieşti cu chibzuinţă
În loc să cheltuieşti toţi banii de pe cartea de credit sau tot salariul într-o seară, de ce nu ai face şi tu ce a găsit Ellena că e practic? Ea spune: „Când ies cu prietenii, mă gândesc dinainte cât pot cheltui. Salariul meu merge direct în contul din bancă şi scot doar atât cât am nevoie pentru acea ocazie. În plus, mi se pare înţelept să merg la cumpărături numai cu acele prietene care au grijă cum îşi cheltuiesc banii şi care mă încurajează să compar preţurile, nu să cumpăr primul lucru pe care-l văd".
Iată şi alte sfaturi utile în caz că foloseşti cartea de credit.
● Ţine evidenţa cumpărăturilor şi verifică-le pe extrasul de cont lunar, ca să fii sigur că plăteşti doar cumpărăturile făcute.
● Achită numaidecât datoriile făcute cu cartea de credit şi, dacă e posibil, în întregime.
● Fii foarte atent cui dai la telefon sau online numărul cărţii de credit şi data expirării ei.
● Nu folosi cartea de credit ca mijloc de a obţine rapid numerar. La avansurile în numerar se aplică de obicei o rată mai mare a dobânzii.
● Nu împrumuta nimănui cartea de credit, nici măcar unui prieten!
Dar oare nu s-ar rezolva mai uşor toate problemele astea dacă pur şi simplu ai avea mai mulţi bani? Nu neapărat! Imaginează-ţi că eşti la volanul unei maşini, dar nu ai controlul asupra ei sau conduci cu ochii închişi. Oare dacă ai pune mai multă benzină în rezervor, ai avea siguranţa că ajungi teafăr la destinaţie? În mod asemănător, dacă nu înveţi să cheltuieşti banii cu chibzuinţă, degeaba câştigi mai mult: situaţia nu se schimbă cu nimic.
Dar, poate, ai impresia că tu cheltuieşti cu măsură. Întreabă-te totuşi: „Cât am cheltuit luna trecută? Pe ce am dat banii?". Nu ştii sigur? Atunci iată cum poţi învăţa să cheltuieşti cu măsură.
 1. Fă o listă. Timp de cel puţin o lună, notează pe o hârtie câţi bani ai primit şi data la care i-ai primit. Menţionează apoi fiecare articol pe care îl cumperi şi preţul lui. La sfârşitul lunii, fă totalul banilor primiţi şi al celor cheltuiţi.
 2. Întocmeşte un buget. Uită-te la tabelul de la pagina 163. În prima coloană notează câţi bani te aştepţi să primeşti într-o lună. În a doua, scrie cum vrei să-i cheltuieşti; foloseşte-te în acest sens de lista (de la pasul 1) deja întocmită. Pe parcursul lunii, scrie în a treia coloană câţi bani ai dat în realitate pe fiecare articol pe care îţi planificaseşi să-l cumperi. Notează şi cheltuielile neplanificate.
 3. Fă schimbări. Dacă pe unele articole dai mai mulţi bani decât te-ai gândit şi acumulezi datorii, fă schimbări în modul în care-ţi cheltuieşti banii. Plăteşte-ţi datoriile şi nu mai cheltui peste măsură.

| ywar a răspuns (pentru danay72):

Ai uitat sa dai citate biblice!

| Iyulia3712 a răspuns:

Vai de viata mea. Cum pot unii parinti sa fie asa inconstienti?! De obicei o mama renunta la mofturile ei si i le face pe ale copilului, nu invers. Acum nu e vina ta, dar eu te sfatuiesc sa vorbesti cu tatal tau pe tema asta si sa ii acorde o suma fixa de bani mamei tale si sa iti dea si tie cativa banuti ca sa iti mai iei cateva haine din cand in cand. Cat despre parfumuri, ce are daca te dai cu ale mamei tale? Din moment ce ea este dispusa sa dea 400 de lei pe un parfum, pardon 3 parfumuri, nu vad de ce nu le-ai putea folosi si tu. Eu zic sa ii bati putin obrazul mamei tale pe tema asta pentru ca mie una chiar nu mi se pare normal ca o persoana matura, cum s-ar numi mama ta sa se poarte ca un copil. Acum pe bune, nici eu nu insist sa mi se dea bani de aiurea mai ales cand stiu ca parintii mei nu au intodeauna super multi bani.