| anonim_4396 a întrebat:

Hei Tpu...De o luna si ceva mi-am facut un jurnal, unde scriam tot ce mi se intampla si tot ce simteam in acele momente.Intr-o zi m-am enervat pe mama si eram suparat si am scris lucruri pe care nici macar nu ma asteptam eu sa scriu.
Azi mama a gasit jurnalul si l-a citit in timp ce eram afara.Dar cand m-am intors m-a intrebat de ce o urasc.M-am simtit foarte prost in acel moment asa ca m-am prefacut ca nu-mi pasa.
Acum cred ca mama crede ca o urasc,si nu e asa. Dati-mi un sfat va rog, sau spuneti-mi ce sa fac ca sa nu creada asta.
Va rog, vreau raspunsuri serioase.
Funda.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este greseala ta ca i-ai aratat ca nu-ti pasa in momentul cand ti-a descoperit jurnalul. Ii puteai sa ii spui, asa cum ea la nervi a zis multe si tu la fel ai scris in jurnalul tau, desi nu o urasti. Poti comunica cu ea si sa-i spui ce ai pe suflet. Mama ta va intelege si te va ierta.

| Wehrmacht a răspuns:

Data viitoare mentioneaza data la care ai scris asta si data pana la care o urasti.

| neutrino a răspuns:

Cumpara un buchet de flori frumoase si spune-i cat de mult o iubesti!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt vorbe scrise la nervi si mama ta stie asta.Li se intampla si adultilor.
Vorbeste cu mama spune-i ca ai gresit ca erai suparata in acel moment. Asigur-o ca o iubesti neconditionat.
Si comunicati mai des, ai nevoie de asta.
Te asigur ca mama ta te iubeste, dar a fost dezamagita de comportamentul tau.

| Radu284 a răspuns:

Este strict problema ei, nu ar fi trebuit sa-ti citeasca jurnalul fara permisiunea ta.

| AtateaConditii a răspuns:

Ei...oamenii scriu jurnale cu scopul că, candva, undeva cineva il va citi si va zice: mamă ce viata a dus asta, e bun, wow ce misto e.laughing E vina ta ca nu ai scris in jurnal ca e doar trecator, adica eu cand scriu ceva scriu tot ce trebuie. Sau poate tu la momentu ala ai urat-o fara sa te gandesti ca o sa iti treaca, ai crezut ca toata viata o sa fie asa..eh se mai intampla, spune-i ca ai scris la nervi nu te fă ca nu iti pasa ca si mai rau o sa dai de banuit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce ai zice de ai spune exact ce simti acum legat de aceasta situatie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 12 ani cat presupun ca ai, mama ta o sa treaca peste asta, in timp.

Jurnalul unei pustoaice de 12 ani, multi baieti de pe aici, ar vrea sa-l citeasca, iar daca-l scoti la vanzare, cu licitatie, garantez ca faci bani frumosi.

| Ruxandra15 a răspuns:

E greseala ta ca nu l-ai ascuns sau sa fi rupt aceea pagina. Spune-i cat de mult ti la ea, arata-i ca o iubesti. Poarta-te frumos cu ea, incearca sa o convingi sa faceti diverse activitati impreuna

| LuciWv a răspuns:

Sa nu crezi ca mama ta a crezut asta,adica la modul serios,ea stie ca ai scris acolo la nervi si ca defat tu tii la ia,nimic nu poate rupe legatura dintra mama si copil mai ales cateva cuvinte scrise la nervi,poti sa ii spui ca ai scris totul cand erai suparata si ca nai scris cu rautate, ea va intelege si ori cum nu cred ca e suparata pe tine, si chiar daca un parinte iti interzice ceva nu iti spune din rautate, ca nu te lasa la calculator, cu amici sau pe afara pana la o anumita ora o fac spre binele tau pentru ca cred ca la scoala ta ai fazut poate fete care ia doar 1 si 2 si putin le pasa de ce spun parinti si profesori,ei acele fete nu se vor alege cu nimic din viata,nu cred ca vrei sa ajungi una ca ele.
Deci ori ce ar face un parinte o face din dragoste si ar trebui sa pretuiesti asta.
Sfatul meu este sa te duci la mama ta si sa-i zici ca iti pare rau pentru ce ai scris acolo si ca nai scris-o din rautate,doar la suparare si ca nu este adevarat ca o iubesti, eu ori cum iti zic ca mama ta nici o secunda nu crede ca o urasti.
Sper ca te-am ajutat si pe vitor sa nu mai scrii in jurnal, vorbeste deschis cu mama ta, jurnalul asculta dar nu raspunde, mama ta ar putea sa-ti dea sfaturi.

| Andreea555012 a răspuns:

Spune-i ca iti pare rău si ca ai scris asta așa la nervi si nu știu stai mai mult pe lângă ea. Ajut-o.

| Arcani a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa-i spui adevarul zi ca ai facut totul din impuls pentru ca erai suparata. Cerei scuze si spune-i ca tot ce ai scris despre ea erau doar prsotii si nimic nu-i adevarat.Si nu-ti fa griji caci mama ta nu crede si nici nu a crezut ca ai urato.