| ScarlettBella a întrebat:

Am nevoie de un sfat...
Acum cativa ani am citit intr-o carte cum o fata scria scrisori pentru viitorul ei sot. Mi s-a parut o idee extraordinara si am facut si eu ceva de genul, doar ca e mai mult ca un jurnal.
Problema este ca in seara asta mama mi-a cotrobait prin lucruri la cautarea unei carti de citit, iar jurnalul meu se afla pe biru sub niste carti, dar dupa ce mama a umblat in cautarea la ceva de citit, l-am gasit deasupra cartilor. Si sunt foarte sigura ca mama l-a citit, poate nu pe tot, dar a citit. De ce sunt atat de sigura ca mi-a citit jurnalul? Pentru ca mama mea este o persoana FOARTE curioasa.
Sunt suparata pe ea ca l-a citit sau mai bine spus, sunt suparata ca a descoperit singurul secret pe care il am fata de ea si pe care vreau sa nu il afle nimeni. Dar in acelasi timp nu sunt 100% sigura ca l-a citit... ceea ce ma roade...
Si nu stiu cum sa ma comport cu mama...
Daca o intreb si nu mi-a citit jurnalul atunci, o sa creada ca ascund lucruri fata de ea( ceea ce este si adevarat, dar nu este un lucru grav) si nu vreau sa-si faca griji, iar relatia noastra sa nu mai fie cum a fost. Iar daca ea chiar mi-a citit jurnalul, atunci nu stiu cum sa ma comport cu ea, caci nu as vrea la suparare sa ii spun lucruri pe care o sa le regret mai tarziu...
Ce sa fac?!?!?!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, ca noi mamele, stim toate secretele voastre, chiar daca nu va spunem nimic!
Daca i-a picat jurnalul tau in mana, cu atat mai mult, fii sigura ca l-a citit integral.
Comporta-te normal si fii deschisa cu mama ta, ca-i unica prietena adevarata, in care poti avea incredere si ajutor neconditionat.
Cu siguranta iti stie secreul, dar asteapta ca tu sa-i spui cu gurita ta, asa cum am facut si eu cu copii mei, cand am asteptat si luni bune, pana mi-au spus, ceea ce eu stiam, dar nah, am vrut sa vad cat de multa incredere au copii mei in mine si cat sunt de ascunsi, sau smecheri.

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Eu zic sa nu ți faci griji și sa lași sa meargă totul de la sine. Dacă vrei poți sa i spui în treacăt ce ai scris la început ca ti a plăcut ideea unei fete ce scria viitorului soț, apoi dacă nu zice mai nimic, lasă lucrurile asa. În orice caz, citind întrebarea ta mi am dat seama ca e posibil sa ai talent la scris, te ai exprimat corect și ai formulat frumos, deci e un lucru bun ca ții un jurnal, dezvolți vocabularul și de ce nu talentul

| Ineys a răspuns:

Calmeaza-te. Ce daca l-a citit? Tu chiar crezi ca ai secrete fata de parintii tai? Ei stiu tot ce faci tu. TOT. De ce? Pentru ca au fost ca tine. Poate uneori iti dau impresia intentionat ca nu stiu ce faci doar ca sa simti sentimentul asta de rebeliune specific adolescentilor.

| ibaal a răspuns:

Spune-i si ei ce ne-ai spus noua.
Intreab-o daca l-a citit?!
Cati ani ai?!
Ii spui cum a plecat toata ideea,iar daca l-a citit,ii spui ca ti-ar fi placut sa ramana asta intre tine si viitorul
Apoi,mai in gluma,mai in serios, odata cititlaughing poti chiar s-o-ntrebi cum i s-a parut. Iar, daca nulaughing
clar sa ii zici ca in cazul in care il gaseste (dar, te referi si tu vag la el, ca sa nu stie cum aratalaughing )ii spui sa nu citeasca. Si il ascunzi foarte binelaughing