| LoveA911 a întrebat:

imi puteti spune cateva moduri de a convinge parintii sa fie de acord sa imi cumpere un bichon maltese? P.S. tatal meu e foarte incapatanat

Răspuns Câştigător
| Jenniffer a răspuns:

Eu zic sa te documentezi bine despre ei deoarece trebuie tunsi in fiecare luna, daca e noroi afara trebuie sa-i speli mereu. Nu sunt de acord cu aceasta rasa prea mult, da sunt simpatici dar si greu de intretinut si ai nevoie de bani ca sa ti un bichon. Dar trebuie sa le spui ca iti doresti foarte mult un caine(depinde daca ramai la aceasta rasa sau nu), sa le promiti ca il vei dresa bine, ca il vei scoate afara la plimbare macar de 2 ori pe zi(bichonii au nevoie mai des afara-de vreo 4 ori), sa le promiti ca vei curata dupa el. Asa am fost si eu, tata era de acord dar mama nu si pana la urma tata a convins-o pe mama si mi-am luat un pinscher pitic. Dupa ce vei primi cainele nu va mai fi o problema deoarece parintii tai se vor indragosti de el. Asa a fost si mama. A spus ca ea nu il va atinge, nu va curata dupa el si uite ca acu ea face totul deoarece i s-a bagat pe sub piele pana in suflet. E foarte dragut un caine dar e si o responsabilitate mare. Bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! :*
Si eu imi doream de anul trecut un Yorkshire terrier, dar problema era ca e forte scump.
Asa ca m-am tot rugat de ei, le-am aratat videoclipuri pe youtube, m-am documentat foarte bine cum se dereseaza si tot asa...
Si acum de cateva zile mi-a luat tata un Yorkie micut si dragalas.
Deci sfatul meu e sa te rogi de ei, sa le spui ca vei face tu toata munca, si mai ales sa nu te lasi de invatat pentru ca un parinte vrea sa vada ca copilul lui e silitor si asa nu vei avea nici un obstacol in cale pentru a-ti lua un Bichon.
Sper ca te-am ajutat, sa ai o zi buna :*:*

| zeldaxlove64 a răspuns:

Pai uite sfatul meu: informeaza-te despre aceasta rasa, fii cuminte, respecta-i, asculta-i si poate o sa ai un bichonelllllll! eu le-am promis alor mei ca daca imi cumpara 2 dog germani o sa fiu cel mai cuminte copil din lumebig grin.la inceput au zis:NUNUNU! si au zis ca este o mare responsabilitate.din 2006 pana in 2007 i-am sacait cu asta..si..mi-au cumparat unul.dar eu vroiam doi.din 2009 pana in2010 am inceput iar sa le promit ca voi fii cea mai cuminte, blablabla, alea, alea si mi l-au luat si pe al doilea!

| footbalistu a răspuns:

Trebuie sa te rogi de ei sa le arati ca poti avea grija de el sa le dovedesti ca esti responsabil(a) ca sa iti poata cumpara un un catelus bichon dar sunt si foarte scumpii dar incearca sai rogi.
si poate iti vor lua. dar sa ai grija de el.