| Catalina_9275 a întrebat:

Hello.

Am o problema. M-am indragostit de un barbat casatorit care nu are copii sotia lui nu poate sa aiba sunt casatoriti de 10 ani. Isi dorea atat de mult un copil si pentru ca ne-am placut mult am incercat sa avem unul. Am ramas insarcinat(am12 saptamani) ea cand a aflat ca el are pe cineva si ca sunt insarcinata la alungat s-a mutat cu mine de aproape 2 luni suntem impreuna dar intre timp sa mai intalnit cu ea au mai dscutat recent vine cu ideea ca sa fac avort ca el mai tine la sotia lui si ca a facut o greseala ca sa faca copil cu mine stiu am gresit si eu ENORM dar am crezut ca ma iubeste cu adevarat si ca chiar isi doreste un copil. Sunt intr-o situatie disperata el tot zice ca se muta la ea si eu sa fac ce vreau cu copilul dar e mai bine sa avortez ceea ce mi-e frica de Dumnezeu sa fac. Il iubesc foarte mult a fost primul barbat din viata mea. Va rog scrieti-mi parerea dumneavoastra ce pot sa fac in situatia respectiva. (familia mea nu stie nimic despre situatie). Va multumesc mult.

43 răspunsuri:
| Catalina_9275 explică:

Am sa pastrez copilul pentru ca iubesc mult copii eu nu am vrut sa fac avort doar el mi-a spus. Am discutat cu ea si nu vrea sa adopte copilul e o persoana cu care nu poti discuta numia daca stai sa te injure bine si nu e de mirare ca ea a mai fost casatorita de doua ori inainte acum are la 40 de ani...si sotul ei 35

| alina_9360 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa pastrezi copilul, deoarece mai tarziu ai putea regreta enorm si cu siguranta l-ai avea pe constiinta.Gandeste pozitiv.Un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu, un suflet care nu merita sa moara.Cat despre tatal copilului nu ar trebui sa iti faci griji. Daca nu a ramas langa tine inseamna ca nu te iubeste si mai ales nu te merita.Multe mame isi cresc singure copii.Mai bine ca un copil sa creasca doar cu un parinte...decat sa ii aiba pe amandoi si acestia sa nu se inteleaga.Asta a fost parerea mea.Acum tu decizi. Sper ca ti-am fost de ajutorwave

| costel_4263 a răspuns:

Salut,cata.orice ar fi trebuie sa pastrezi copilul. 1punete in situatia lui; a bebelusului'cum e sa bage unul un cutit sa-ti taie pe rand, o mana un picior, apoi capul si...etc.deci moare chinuit.asta e avortul, apoi pune si partea spirituala.tu nu ai nici un drept sa iei viata altuia pe care insasi dumnezeu a dato la fiecare om, deci pacatul suprem.te rog ffff.frumos sa-l pastrezi, orice ar fi, sa vezi ca maica domnului te ajuta enorm.si eu am trecut intr-o situatie delicata.; la 40ani sotia a ramas gravida pentru 2a oara dupa 16 ani, am o fata de 16ani si ceva, si am zis pana la urma sa-l pastram in ultima clipa, ...si sa vezi ce baietel am.o minune de la dumnezeu.nici acum nu-mi vine sa cred ce poate iesi dintr-o picatura de samanta umana.o bijuterie de om.te rog sa-ti aduni toate puterile si sa-ti anunti familia ca ea trebuie sa stie primii de tine si de copil.sa nu faci un lucru raw si sa regreti toata viata.cu stima si respect; costel.

| LaMLaMlaMa a răspuns:

AVORT? Catalina, stii ce dureros ar fi? Ai putea sa faci asta? Si la ce te astepti de la un barbat? Sunt niste dobitoci nemernici care fac femeile sa sufere.Eu cred ca ar trebui sa pastrezi copilul.Na,in fine, dar aici e si decizia ta.

| Simona a răspuns:

Daca ai posibilitatate,pastreaza-l fiindca este pacat!
Crede-ma ca,orice vor crede cei din jurul tau, pe tine nu te va afecta fiindca stii ca ai facut ceea ce trebuia si nu ai omorat o fiinta nevinivata!
Niciodata sa nu mai actionezi fara a te gandi la consecinte!
Multa bafta si sa fii tare, orice decizie ai lua!
:*

| Alisa a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, avort nu mai poti face. Ai 29 de ani, esti femeie in toata firea. Vorbeste cu familia ta daca este cu tine, ar trebui sa te inteleaga. Cat despre faptul ca aia vut o relatie cu un barbat insurat, nu are nimeni dreptul s ate judece, doar tu stii ce a fost in capul tau atunci.
Acum gandeste-te doar la copilasul ce il vei aduce pe lume, si protejea-l de toate relele caci el o sa fie bucuria ta, cel care iti va lumina viata. Tatal lui o regrete amrnic pentru ceea ce face.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Catalina!

Ma bucur ca exista atatia oamneni cu mintea sanatoasa! Sincer, cand am inceput sa citesc raspunsurile, ma asteptam sa gasesc mai multe raspunsuri care sa te indemne la avort. M-am bucurat cand am vazut ca ma inselasem.
Ma bucur, de asemenea ca si tu ai o gandire sanatoasa si te gandesti sa pastrezi copilul.
Intradevar ai facut o greseala, un pacat pe care ar fi bine sa-l spovedesti (in Londra exista doua parohii ortodoxe, daca mi-aduc bine aminte). Dar cine nu face greseli sau pacate in viata? Iar a condamna la moarte un copil nevinovat - si nu un copil oarecare ci propriul tau copil - pentru greseala ta ar fi cea mai absurda crima.

Pentru cei care nu considera faptura din pantece om, decat dupa cateva saptamani de la conceptie:

Din punctul de vedere al geneticii, ovulul fecundat este om (aici s-ar putea scandaliza unii necunoscatori, dar n-am ce le face).
In primul rand este o fiinta vie, asta este evident;
In al doilea rand este om si nu o alta specie deoarece informatia genetica (46 de cromozomi etc.) este cea a unui om. Mai mult, aceasta informatie genetica o va pastra neschimbata toata viata. Aceasta chiar daca, sa zicem, la cateva zile nu are nicidecum forma unui om. Acest lucru (forma) conteaza mai putin.
In al treilea rand, este o fiinta (un om) diferita de mama care o (il) poarta in pantece. Cu alte cuvinte, ceea ce este in pantece este cineva, nu ceva; cineva diferit de mama. Este o persoana unica. Nu poate fi considerat nicidecum un tesut al mamei (termenul "produs de conceptie" este o aberatie), un tesut pe care are libertatea de al extirpa. Nicidecum!

Din punctul de vedere al religiei crestine (probabil esti crestin-ortodoxa, ca si mine) omul este om de la conceptie. Din momentul zamislirii, Dumnezeu da suflet noii fiinte. Aceasta inseamna ca avortul este crima indiferent de varsta copilului, chiar daca acesta se afla in stadiul de morula sau embrion. Aceasta ucidere este un pacat cu atat mai grav cu cat mama ucigasa - ajutata de doctorul calau - isi lipseste pentru vesnicie de lumina botezului (lumina mantuirii) propriul copil. Ce se va intampla cu sufletul acelui copil nebotezat? Iata o intrebare interesanta.

Pentru tine Catalina, lucrurile sunt clare, si ma bucur de acest lucru. Dumnezeu sa-ti ajute sa-l cresti! Te asigur ca nu vei regreta nici o clipa ca l-ai pastrat. Iti va lumina viata.

Cat despre tatic, sunt convins ca exista mijloace de a dovedi paternitatea lui si de a-l constrange sa-ti plateasca pensie alimentara. Parerea mea este ca ar fi bine ca, in cazul in care nu esti constransa de saracie, sa te lipsesti de astfel de complicatii. Nu cred ca ti-ar place sa te lupti prin tribunale pentru 3-4 milioane pe luna. Daca insa nu te descurci din punct financiar, trebuie s-o faci si pe asta. Iar viata ti-o vei reface tu cumva. Nu esti inca batrana. Mai ai timp.

Tie, dar si altor doritori de cunoastere va voi recomanda cateva documentare despre avort pe care le-am incarcat pe Youtube. Daca vrei poti sa le comentezi... Iata-le:

http://www.youtube.com/......pologetica
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/19/dTIny-BmzlY
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/20/y27Hu9-IMz8
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/12/SuyQoFf6y9E

Sper ca aceasta sa nu fie catalogat drept spam ci o dorinta de a ajuta pe altii.

Rezapologetica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilul.Un copil este o minune pentru o mama!

| morena a răspuns:

Un copil oricat ar parea ca e o povara,totusi e bucuria vietii noastre! Trebuie sa nasti copilul, ca s-ti dai seama de asta! Nu te uita dupa cum te condamna lumea,ci incearca sa te gandesti ca viata ta se va schimba radical,in functie de ceea ce hotarasti de acum inainte! Vb cu familia ta,si hotareste ce e mai bine pentru tine! Nu dispera! Nu esti nici prima,nici ultima care face un copil,fara tata alaturi! Eu daca as da copilul spre adoptie,cu siguranta nu l-as da acelui barbat! S-a dovedit a fi marlan,nu merita! Deci capul sus si curaj! Viata e frumoasa si darul facut de Dumnezeu,trebuie sa il primim,ca e bun ca e rau! Asta e viata,si ce e scris,asta vei face! Nu fi disperata,cineva acolo sus te iubeste si te va indruma! Curaj si succes in tot ce vei hotara! Familia te va intelege si i-ti vor da sfaturile cele mai bune,nu noi! Cu siguranta, ei vor fi langa tine, orice ai face!happy

| CosMy_7062 a răspuns:

Probabil sau mai mult ca sigur ai devenit prima mamica surogat!

| andragrigoras2000 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa te bagi in asa ceva. daca era casatorit dc te-ai bagat in familia lui? in aceasta situatie chiar nu stiu ce sa faci dar zic sa-i zici familiei tale. familia ta te va ajuta cel mai bine.

| DaRiUsMaN13 a răspuns:

Pastreaza copilul daca tot i-ai dat viata acum nu ii lua viata.

| ღdiaღ a răspuns:

Lasa-l sa plece.Deci chiar ai gresit, dar sa faci avort nu este o soliute.Trebuie sa pastrezi copilu', altfel gadestete si tu*este o fiinta vie.Este o responsabilitate, si cred ca te-ai bucura sa ai u1n copil.