| anastan12345 a întrebat:

Hey. Deci eu m-am împrietenit cu o fata acum 5 ani,după care am devenit bff. Ok și ea nu locuiește în același oraș cu mine,eu o vad vara sau dacă am noroc prin vacanta. Dar de la un timp de când mi-am luat telefon nou mi-am instalat WhatsApp că să putem vorbi,dar ea niciodată nu vorbește cu mine,eu încep de fiecare data conversația iar ea spune că nu are timp sau cam așa. Poate chiar are treabă dar chiar toată săptămâna. Ok eu am timp, dar și eu sunt prima pe clasa și tot am timp, iar ea nu are. Mereu găsește scuze că "clasa 5 e ciudata ' sau când o văd activa de 15 și îi trimit mesaje ea nu răspunde. Chiar am impresia că ei nu îi pasă de mine. La un moment dat chiar i-am spun acest lucru și am pornit o mica cearta, iar ea pur și simplu m-a lăsat cu ochii în soare. De atunci nu prea mai vreau sa vorbesc cu ea. Acum chiar nu știu mă gândesc că e buna mea și după aceea mă gândesc a cui e vina. Am nevoie de o părere

Răspuns Apreciat de Editori
| MValentin a răspuns:

Uite iti spun ceva legat din experienta personala. O fata sau un baiat depinde de cazuri in clasa a 5-a nu au dezvoltata atat gandirea si ratiunea sau simtul de responsabilitate inerrelationala, asadar nu te astepta ca la acei ani ea chiar sa te placa... sa vrea ceva sa tina sa pastreze, eu zic de fiecare data cand iti faci o relatie cu cineva mai mic de varsta de 16 17 ani sa ai mereu o indoiala astfel cand se va intampla ceva vei fi sigur, dar sa nu te opresti sa dai oriunde ce ai mai bun. Eu zic sa faci un lucru complex si plin de detalii, scrie-i,, Buna, eu simt ca esti rece cu mine si poate nu realizezi dar chestia asta ma intristeaza, ma ajuti te rog, ce pot face?,, bafta si o sa vezi din clasa a 10-a 11-a totu o sa fie diferit

12 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

E cazul sa ii aplici si tu acelasi tratament pe care il primesti si sa iti faci alt cerc de prieteni/prietene apropiati.

| anastan12345 explică (pentru antimulte):

Pai daca ea nu vorbește și nu da niciun semn de viață nu prea cred că va merge

| Andrei200202 a răspuns:

Pur și simplu nu e interesată de prietenia voastră? Așa greu să îți dai seama? Las-o uitată și asta e, fă-ți alți prieteni. Ce naiba, se rezumă totul la o persoană?

| Andrei200202 a răspuns (pentru anastan12345):

Ce sa nu meargă, tu nu înțelegi ce ti-a scris tipul ăsta?

| anastan12345 explică (pentru Andrei200202):

Pai mi-a spus sa nu o bag in seama daca vrea sa vorbească cu mine, dar cum fac asta daca ea nu vorbestr cu. mine

| anastan12345 explică (pentru Andrei200202):

Dar e greu. Am avut atâtea momente frumoase cu ea, cand e aici mă simt înțeleasă și e greau

| Andrei200202 a răspuns (pentru anastan12345):

Pur și simplu nu ii mai scrii si atat, poate va observa, poate nu. Asta e pana la urma, prietenii nu ti-i cu forta. Poate că ti-e greu dar treci peste, ai atatea alte lucruri de făcut decât să stai dupa fundul ei. Ti-am zis, fa-ti alti prieteni cu care sa vorbești.

| anastan12345 explică (pentru Andrei200202):

Ai dreptate, m-am saturat de ea și de tot ce a făcut (am mai avut certuri)data viitoare când vine nu o voi mai baga in seama, să vadă și ea cum e și mai ales a înțeleagă că nu suntem prietene doar când are ea chef.

| Adry05 a răspuns:

S-a împrietenit mai bine cu altcineva sau vorbește cu tine doar când n-are cu cine, oricum prietenă nu-ți e.

| Andrei200202 a răspuns (pentru anastan12345):

Foarte înțelept.

| Savantym910 a răspuns:

Prietenia la distanțe mari poate merge greu in timp si la un moment dat se rupe legătură si atunci trebuie să trecem mai departe

| anastan12345 explică:

Mulțumesc