| valentinalina a întrebat:

Heysad
sunt foarte trista nu mai pot sora mea ma uraste ma dispretuieste ma face mereu sa plang sa imi iau viatacrying adica dc sa mai traiesc daca ea care e sora mea se poarta asa da altcineva
p. s maine e ziua mea si cu siguranta o sa ma faca sa plang ca anul trecut crying
va rog niste sfaturi ceva... dau funda si voturi
sadsadsadsadsadsadsadsadsadsad

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar voi nu aveți părinți?
O ședință de familie cât mai curând, așa nu poți trăi, nu trebuie să faci depresie.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Odata, mama mea mi-a spus ca, atunci cand eram mai mici, ii dadea bani lui frate-meu ca sa ma lase sa stau cu el in camera, adica ii dadea "chirie", iti vine sa crezi lucrul asta?
Asta se intampla intre frati, intotdeauna este o concurenta, o gelozie intre ei. Esau a vrut sa-l omoare pe Iacov pentru ca a "furat" binecuvantarea de la tatal lor care i s-ar fi cuvenit primului nascut.
Singurul lucru pe care il poti face este sa raspunzi cu aceeasi masura. Fie sa te racesti complet fata de ea, sa fi indiferenta la orice ti-ar zice, fie sa va scoateti ochii una alteia, pana i se schimba felul de comportament fata de tine.

| ostea a răspuns:

Te simți vulnerabilă și atunci sora ta te poate ataca prin vorbe.

Dacă ea vede că cedezi ușor în fața ei, este normal să te rănească și mai tare.
Nu este ușor cînd ești criticat și luat la mișto.

Dacă ne-am gîndii puțin, tu accepți ceea ce zice în defavoarea ta. Dacă nu ai accepta, nu ai mai plînge.

Dacă ție ți-e teamă să dormi noaptea cu lumina stinsă, intervine spaima și mai tare spaima pune stăpînire pe tine. Dar dacă ai avea mai multă încredere în tine nu ți-ar mai fii teamă, ai fii stăpînă pe tine însăți.
La fel și cu sora ta, înfrunt-o, spune-i ceea ce ai pe suflet și dacă nu înțelege, ignor-o.
Așa vei fii mult mai liniștită pentru că ți-ai exprimat sentimentele.

Cînd ea te mai atacă verbal, încearcă să nu intri în energia ei tensionată, asta contează cel mai mult.
Zîmbește, găsește ceva care să te facă să zîmbești, ascultă muzică, fii pozitivă, găsește orice chestie care să nu te facă vulnerabilă în fața ei.

Vorbește cu părinții tăi despre ceea ce se petrece între tine și sora ta. Nu crezi că este bine?

Te prea complici în vorbele spuse de ea, nu trebuie să faci asta.
Detașează-te.

Tu ești un suflet minunat, cred, și nimeni nu are dreptu de a-ți fura zîmbetul și dacă într-o zi cineva o să-ți fure zîmbetul, este pentru că TU îi permiți acest lucru.

Dacă vrei să fii fericită cu adevărat, atunci într-adevăr ești.

Sora ta nu cred că te disprețuiește, poate așa este caracterul ei, nu știe să se exprime. Nu trebuie să o iei în seamă și nu trebuie să gîndești rău spre ea.

Fii stăpînă pe viața ta și o să vezi cum se potolește.
Și eu m-am confruntat cu chestii de genul acesta doar că prima data mă măcinam eu singură cînd auzeam unele cuvinte dar pînă am spus STOP.
Acum mă umflă un rîs cînd cineva îmi spune unele chestii doar să mă rănească sau mai bine spus să se descarce și cînd îmi vede fața, mai rău se oftică.

Dacă rîzi nu înseamnă că îți bați joc de persoana respectivă, nicidecum, rîsul este un scut protector împotriva negativitațiilor.
Și odată ce începi să zîmbești nu rezonezi cu energia negativă agresorului.

Numai bine.
Apropo, LA MULȚI ANI!
Multă sănătate, fericire și iubire.
Ai grijă de tine.

Nu uita să zîmbești.

| D0zzz a răspuns:

Tu trebuie sa o iubesti pentru ca e, totusi, sora ta. Sunt sigura ca nu te va mai dispretui, isi va da seama ca greseste. Curaj si succes cu ea. o seara buna kiss

| AnotherGirl a răspuns:

Buna kiss
In primul rand, tot ce vreau sa spun e ca nu trebuie sa te gandesti la sinucidere. Orice moment greu trebuie sa aiba si un final fericit. TREBUIE kiss

Incearca sa vorbesti cu ea, daca se poate; daca nu, discuta cu parintii tai. E mare diferenta de varsta dintre voi? Intreab-o si tu cu ce ai deranjat-o de se poarta asa cu tine (poate ca nici ei nu ii convine ceva anume la tine happy ). Incearca sa petreci mai mult timp alaturi de ea kiss. Daca ea e mai mare ca tine, poate ca nu te suporta pentru ca nu ii place "sa rada" prietenii de ea si chestii din`astea. Oricum, apropie-te de parintii tai, discutati, spune-le ca te doare cand sora ta se comporta asa cu tine, cand te dispretuieste. Poate ca asta e firea ei, poate ca are un comportament mai dificil. In cazul in care nu reusiti sa va impacati cu niciun chip, evita sa ii stai in cale, sa o enervezi/cicalesti. Las-o in pace o perioada de timp (cu toate ca intre frati nu ar trebui sa fie tensiunea asta sad )

Sincer nu prea stiu ce sa iti mai spun.

Seara faina in continuare kiss

| Andru1995 a răspuns:

Buna cred ca cel mai bine e sa vb cu sora ta si sa o intrebi dc te face sa plangi, dc vrea sa fii trista... SUCCES :*:*:*:*:*:*:*LA MULTI ANI!:*:*:*:*:*

| CandyTetris a răspuns:

Am avut si eu problema asta si mult timp nu am stiut ce sa fac, pana intr-o zi dupa un scandal foarte urat m-am suparat si am inceput sa nu mai vorbesc cu el deloc, daca intra in camera eu ieseam, daca intreba cineva ceva de el evitam subiectul, si cand parintii ma certau fiindca nu-l bag in seama le spuneam ca imi iubesc fratii, dar cu respectivul nu voi recunoaste niciodata ca sunt inrudita.In timp si-a dat seama de cat de mult rau imi facea si situatia s-a imbunatatit putin.Un lucru e clar insa, niciodata relatia mea cu el nu fa fi la fel de buna ca relatia cu ceilalti frati.Alta metoda nu stiu,in aceeasi situatie se afla si verisoara mea cu sora ei, doar ca ea nu reuseste niciodata sa o ignore complet, si tot la 2-3 zile vine la mine si plange ca iar i-a luat sor-sa banii si a lasat-o singura in parc.
Nu stiu cat de hotarata esti sa faci certurile sa inceteze, oricum, in nici un caz nu se merita sa iei masuri radicale care sa-ti strice viitorul.Hope I helped.happy

| aNOnim876887686786 a răspuns:

Heii buna valentina!happy cati anisori ai tu?:d Si eu ma cert cu sora mea si uneori chiar ma scoate din sarite dar o ignor si pleaca.fa si tu la fel si ai sa vezi ca te va lasa in pace daca vede ca nu o bagi in seama big grin Bafta!happy La multi ani! big hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multi ani! incearca sa nu mai iei in seama tot ce-ti spune, chiar daca este greu o poti face.viata nu ai dc sa ti-o iei pentru ca viata este frumoasa...nu te mai gandi la asta! ai grija de tine...La multi ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca nu sinteti doi puisori de vultur intr-un singur cuib ca erai moarta pina acum si nu era, in mod sigur, sinucidere.Sora ta te considera o amenintare la relatia ei cu parintii si cu alte chestii mai personale.Adeca nu se poate manifesta in voie in prezenta ta.De ce nu incerci sa te distrezi pe seama ei? Accepta orice cearta, orice jignire rizind si n-o mai lua in seama.O vei distruge.

| Def a răspuns:

cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu sora ta! poate este geloasa pe tine. ar trebui sa ii spui despre chestia asta.si sa va impacati.

sunteti surori. si chiar daca va certati, tot sora ta e.

| cooldenisua19 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te consumi si eu am o sora si crede-ma ca cu greu am trecut peste rautatile ei...
trebuie sa vb cu ea si sa va rezolvati problemele
BAFTA!
Si la multi ani laughing