| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica problema.De fapt problema asta o am dintotdeauna daca stau sa ma gandesc bine. E vorba de parintii mei care intotdeauna au ceva de comentat la felul cum ma imbrac.Inainte mama era cea care se lua de mine, acum parca tata a luat-o razna.Deci ieri trebuia sa mergem pe la bunica'mea si inainte sa iesim pe usa i se pune pata si imi zice "Schimba-ti bluza, tu nu mergi cu mine asa"."Asa" adica cu o bluza mai lunguta si larga.Si la fel se lua de mine si inainte ca de ce nu port si eu fuste si ma imbrac numai in blugi si in negru. Uneori ma "ameninta" ca ma ia de manuta si mergem sa imi cumpere ce vor ei, cum de fapt au si facut-o acum ceva timp.Si ma enerveaza.Eu incerc sa le spun ca mie asa imi place sa ma imbrac si sa zica "mersi" ca nu ies tot timpul cu fuste mini si bluze decoltate. E chiar culmea: altii nu stiu cum sa le mai zica fetelor sa nu se mai imbrace asa sexy si eu ma cert cu ei ca vreau sa port haine mai largi si nu fuste mini.Deci ce as putea sa le mai zic sau sa fac in privinta asta? Inca ceva: ei zic ca nu sunt "normala" ca nu ma imbrac si eu ca alte fete, care din intamplare sunt maneliste, iar eu nu suport stilul ala.Ok...astept pareri si sfaturi.Multumesc!

13 răspunsuri:
| Ammy93 a răspuns:

Parinti tai vor doar sa te vada fericita, desi cateodata nu inteleg ca tu te simti bine cu tine insuti. Ar trebui sa le explici de ce te imbraci asa, dar fara sa vorbesti urat. Ai putea si din cand in cand sa mai imbraci o rochita. Larga, daca asa iti place tie. Nu trebuie sa-ti schimbi stilul, doar sa mai adaugi ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Linilerei a răspuns (pentru laurlaury):

Asta ar însemna că ar deveni cineva ce nu este.

| Linilerei a răspuns:

Știu, am trecut și eu prin perioada asta. Nu trebuie să le faci pe plac. Dacă nu te acceptă așa cum ești înseamnă că problema e la ei. Au un complex și nu știu cum să-l mai astupe. Cât despre tatăl tău probabil că mama ta l-a influențat. Ar fi de preferat să le zici că așa îți place să fii și că nu poți fi schimbata așa deodată.În rest, baftă. Așa sunt toți la un moment dat. Dacă ei țin la tine trebuie să accepte așa cum ești.

| miolina a răspuns:

Parintii tai vor sa te vada pe post de femeie ca si copilul lor si atunci care sunt imbracamintile/hainele unei femei la varsta de ex., 15 ani? Poarta pantaloni, dar mai feminini. Ai un frate? Cred ca parintii tai sunt cam socati sa vada 2 baieti, si tu, parca ai fi baiat cu nume feminin.

| yulyka a răspuns:

Mama ta incearca doar sa te ajute,faptul ca este atat de transanta spune totul despre gusturile tale vestimentare, incearca sa nu iesi din tipare, e drept ca exista si un conflict intre generatii dar uneori copii sunt cei care exagereaza.De ce nu adopti un stil vestimentar mai feminin ceva de mijloc, nici ca tine nici ca ea, dar ar fi un prim pas pentru a incepe sa te intelegi mai bine cu mama ta!

| Lamaitzza a răspuns:

Buna.Nici parintilor mei nu le place cum ma imbrac de multe ori,de exemplu tata are o obsesie cu blugii taiati sau mama mai comenteaza ca nu ii place parul meu cum l-am prins sau etc, dar eu se spun lejer " Nu imi pasa happy" Incearca sa le explici ca tu esti tu si ca nu esti ca ei si pe timpurile lor, spune-le ca tu nu le zici lor cum sa se imbrace si ce sa faca.Hainele nu sunt un motiv sa te mandresti cu un copil,invatatura, respectu astea sunt adevaratele motive de mandrie, atata timp cat esti curata poti sa te imbraci cu orice.In plus noi oamenii trebuie sa invatam sa ne acceptam asa cum suntem unii pe altii. Deci mult noroc,un sfat : cand te duci la persoane mai in varsta sau la rude, imbraca-te mai "cuminte" o pereche de tenesi, un hanorac si niste blugi va fi ok cred.Multa sanatate iti doresc! :*

| IuliutzàThà a răspuns:

De ce porti haine mai largi? Sincera sa fiu si eu port tricouri foarte decoltate si blugi rupti iar parintii numi spun nimic. Daca esti inca minora e normal ca parintii tai sa-ti faca observati din astea. Gasaste un moment potrivit in care poti discuta cu ei si explica-le ca tu nu vrei sa fii ca ceilalti vrei sa fi putin mai diferita. Daca nu inteleg faza cu hainele largi, lasale putin deo parte si incearca sa le mai faci pe plac parintilor, poarta si cateo fustita o data la 2-3 saptamaniwinking poate ca asa o mai scapi de atatea observatii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru miolina):

laughing.Deja o dai in alte chestii.Nu intelege gresit, sunt destul de feminina.Ma machiez si port si blugi stramti si chestii d-astea.Sunt aproape majora si crede-ma ca nu arat ca un baiat chiar daca port haine destul de largi.Iar fratele meu se imbraca uneori in roz...asta inseamna ca mami si tati au 2 fete?laughing

| didiDia a răspuns:

Te-as intreba din banii cui sunt cumparate hainele tale si cine le alege atunci cand sunt cumparate? Ca daca parintii tai sunt cu tine cand le cumperi, ce s-ar astepta, sa nu porti hainele pe care ai dat bani? (ma rog, fie ei banii parintilor) Daca iti cumperi haine din banii parintilor, cum de ei nu se impun cand ti le cumperi? Ciudati parinti mai ai. Mie mi se pare relativ ok stilul tau de a te imbraca, pari o fata decenta si cuminte. Acuma drept ii ca nu e bine sa exageram sa avem nici haine prea stramte si scurte, dar nici prea largi si lungi. (mai ales ca fete/femei)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru didiDia):

Pai eu imi aleg hainele cu mama si atunci in clipa de fata e ok.Se pare ca lor nu le place cum "combin" eu hainele.Pe moment zice ca e doar o bluza mai larga sau ceva, dar apoi parca tot nu ii convine ceva.De exemplu sa zicem ca port blugi stramti si o bluza mai larguta-nu le place.Mama in ultimul timp s-a mai obisnuit cu stilul meu dar tata...no way! Oricum...mersi pentru raspuns!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Până îți vin părerile și sfaturile, poți s-o ajuți și tu pe fata asta cu ceva? http://www.TPU.ro/......ndeplinim/

| vladvaleanu a răspuns:

Incearca stilul elegant. ca sa ii multumesti pe parinti si o sa iti placa si tie. incearca si iti zic eu ca iti va placeasmug stilul elegant e diferenta mare de cel "manelist" laughing