| Abovethesky2018 a întrebat:

Hiya everybody! Daca nu am mai fost intr-o relatie cu cineva de ceva ani,credeti ca as putea sa mai fiu? Am unele reticente,uneori e mai nasol cand esti solo, alteori imi e scarba de mofturile si ifosele celor ce ma inconjoara si asa o iau de la inceput.Probabil daca as gandi mai diferit, as putea fi cu cineva.Vad priviri pe strada si cam atat, nu actionez.Nu stiu oare,nu ma inteleg:parca sunt un egoist,narcisist caruia ii place sa atraga priviri dar sa sufere,cateodata,ca in acest moment cand scriu, intre cei 4 pereti.M-am schimbat cam mult,totul este inselator si de moment, totul tine de oportunitati si statut. Oare as mai putea crede in cineva vreodata?

9 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

"totul tine de oportunitati si statut" Asta doar in societatea superficiala, daca ti-ai ridica putin (mai mult) standardele ai descoperi ca oamenii ce au depasit starea de homo erectus sunt interesati de cu totul alte lucruri.

| Abovethesky2018 explică (pentru Plato):

Nu stiu oare, unde, mai poti gasi asa ceva...in Romania,cumva? Mai exista persoane interesate de calitatile tale individuale,sau oare de ceea ce are tatal tau, ce ai in cont? Intr-o societate mediocra si primitiva, de genul Romaniei, o tara de gradul 3, inca mai crezi in povesti si love story demne de Hollywood? Eu nu mai cred.Totul tine de interes!

| Mayar a răspuns:

Deci tu trebuie sa stii ce vrei:
o pipita ce arata ca tarfulita de bine si evident, se comporta ca una? (adica te inseala)
Sa fie una prezentabila, dar nu cu balcoane la vedere si o tona de var pe fata?
Sa fie o vanzatoare de la magazin sau colega de la munca?
Sa fie o relatie de lunga durata?
Sa nu aveti nimic in comun? Sa aveti multe in comun?
Sa ii placa animalele?
Sa creada in Dumnezeu?
Sa fie simtita si empatica sau sa faca misto de oameni?

Fa-ti o lista si apoi fa pe detectivul unde ai putea gasi o asemenea persoana.

Desigur ca iti poti gasi jumatatea! Treci la treaba!

| Abovethesky2018 explică (pentru Mayar):

Mai na, ce sa spun...am intalnit o fata, aparent ok, genul caruia ii plac calatoriile.Genul de fata care credeam ca e cuminte, se tine de un servici si vrea ceva serios.Dar in timp, am realizat ca fata urmareste un anumit status, pretendentul sa aiba un anumit job, ceva in cont.Nu mi-a exemplificat asa ceva, dar asta am dedus, din raceala ei.Sincer,unele iti spun pe fata, altele mai cu perdea.Depinde de studiile dobandite, asa si felul in care te exprimi.Ce sa spun:nu imi plac fufele, astea cu 15 kg de var pe fata asa cum spui...dar totusi este greu sa mai gasesti o fata cuminte si modesta care sa te innebuneasca si sa te faca sa uiti de toate tampeniile la care gandesti!

| Mayar a răspuns (pentru Abovethesky2018):

Deci faza ca sa ai un anumit job, depinde si tu cum o iei - e totusi o treaba serioasa si pe buna dreptate!
Si eu il tot bat la cap pe prietenul meu sa isi faca nu stiu ce curs de retelistica si sa ia bani multi. De ce?! Pai daca omul are cap, de ce sa nu ne ridicam nivelul de trai? De ce sa nu traim mai sanatos? Dar asta costa bani.
Revenind: nu stiu exact tonul, circumstantele, privirea, etc - atunci cand ti se aducea vorba de bani si venit, dar treaba e ca este vorba de un lucru serios. Cat esti tanar, bagi cunostinte si experienta in tine ca sa fi un om valoros si sa castigi bine, ca sa ai un trai decent, sa poti merge la o sesiune de masaj cand vrei si dupa ce te simti ca nou-nascut, sa nu iti dai palme ca nu mai ai bani cu ce sa traiesti luna respectiva.
In lumea asta sunt 2 feluri de fete: care nu se prea machiaza - in sensul ca un creion la ochi + rimel e indeajuns, si cele care se machiaza la greu de le observi. Cele care se machiaza la greu si pierd atata timp zilnic, adica sunt dispuse sa piarda atata timp pretios din viata lor - clar ca sunt interesate de aspect si lucrurile superficiale din aceasta lume, adica nu sunt persoane prea serioase. Eu iti zic asta pentru ca observ ce ii in jur, fiind si eu fata si am ajuns la aceasta concluzie... Ii cam tampita, stiu, dar am vazut ca totusi asta e realitatea... cel putin aici in Romania.
Acum ca am clarificat acest capitol: daca o fata te lasa de absolut fiecare data sa ii platesti tu consumatia, ii clar ca ii o lipitoare. ->>Iesitul in oras e un test bun pe care trebuie sa il repeti destu lde des ca sa iti dai seama daca fata ii lipitoare sau nu.
Daca o intrebi ce hobby-uri are, ia vezi - cam ce fel de om ar trebui sa fie ca sa ii placa sa faca acele lucruri? Gen: citit - om linistit, responsabil, cu care poti purta o discutie de oameni adulti, chiar si in momentele cele mai tensionate. Sporturi extreme: persoana care poate fi imprevizibila si sucita, uneori impulsiva. - Astea sunt caracteristici generale, adica 99% din cazuri asa si e.
Dar cel mai important este unde dai peste asemenea fata? Poti incerca intr-o librarie. Incearca Carturesti, cred ca asa se cheama; e ceva librarie unde poti si bea ceai, admira figurine, manga-uri si alte cele. Nu zic sa te apuci acum de citit, dar mai nou persoane vesele si prietenoase dau pe acolo. As da si eu, poate, daca as avea in timp. Noh, ala ii un loc perfect. Si te poti baga in seama, intreband opinii despre ce cadou sa iei la verisoara ta care are varsta apropiata a acelei fete, de exemplu. Te descurci tu.
Mai sunt si alte locuri, cum ar fi spectacole de stand-up, unde stii clar ce gusturi are fata, avand in vedere ca se afla acolo. Sau lansari de concerte - o idee excelenta de a intalni pe cineva.
Mai vezi tu pe unde le poti intalni, dar fi pe faza la acele lucruri. Mai poti cauta si pe Youtube - despre cum sa iti dai seama de felul unui om: cand te place, cand are ceva de comentat - asta in general. De exemplu: cand vorbesti cu persoana X si ea te asculta in timp ce se curata de scame vizibile sau invizibile - acest gest indica cum ca persoana respectiva nu este de acord cu ce zici, ci e impotriva celor spuse de tine. Mai is si alte smecherii, le gasesti tu pe Youtube, dar sa scrii titlul in engleza, nu romana ca in romana nu prea sunt ok videourile despre asa ceva. Apoi, poti aplica in viata reala. O sa vezi ca va fi distractiv si poate putin ciudat sa vezi ca intr-adevar asa si e si persoanele se incadreaza in acele tipuri descrise.
Sa mai dai update cum merge treaba ca m-ai facut curioasa cu privire la soarta ta. Best of luck!winking

| N0H4CK a răspuns:

Oamenii își schimbă doar caracterul, însă principiile rămân pe veci.
Gândește-te că dacă te dezgusta persoana la care te uiți, sunt șanse enorme sa fie și viceversa.
Daca tu nu îți găsești jumatatea, se datoreaza faptului că persoanele cu care te-ai potrivi, au aceleași principii că și tine: indiferenta, scepticism, pesimism.
Crede-ma, aceste persoane nu ți se vor arăta niciodată, mai ales daca tu ești băiat.
Ele sunt, dar stau ascunse...
Iată, posibil, una din cele mai mari efecte ale globalizarii.

| dororo a răspuns:

Si eu sunt la fel. cand nu am o relatie ma simt singur. iar cand am o relatie ma simt prea naspa si parca vreau sa scap de persoana respectiva nu stiu ce sa zic. asta depinde de tine poate ca nu ai gasit inca persoana potrivita nu te grabii... ai timp o viata omule in cauzul meu toate fetele ma plictiseau. nu cer sex sau ceva gen dar nu erau genul meu si daca te simti naspa cu persoana aia aia e

| Abovethesky2018 explică (pentru dororo):

Bro eu nu am mai avut o relatie de ceva ani buni.Nici nu stiu daca o sa ma adaptez, daca o sa mai pot fi cu cineva.Am momente cand ma simt singur,cand ii vad pe altii impreuna, cand ii vad cu familii.Dar stiu, ca multi se sacrifica pentru aceasta imagine de oameni fericiti, si-au ales ceva, acum au de suportat.Sex,mai duc lipsa si de sex, nu te poti ascunde.De la o varsta, sexul este ca un "medicament" pentru starea de psihic.Nu ma bazez pe asta pentru ceva de viitor, asa ceva nu o sa pun pe primul plan, dar si sexul are partea lui de farmec.Nu poti sa fii cu oricare, asta gandesc eu.In fine, cateodata sufar, cateodata sunt fericit.Probabil asta-i stilul meu de viata.Multumesc pentru raspuns!

| ChiliPepper a răspuns:

Normal. E vorba de timp. Am fost ca tine si stiu ce spun. Incearca sa-ti faci prietene, discuta cu ele, vezi care te atrage mai mult, care iti merita atentia si nu numai. Cu totii avem nevoie de un al doilea suflet, viata de unul singur devine plictisitoare.