| Mihaa22 a întrebat:

Ieri a făcut el de mancare, chiar a ieșit foarte buna, a făcut tocănița din legume cu piept de pui. L-am laudat.
După am discutat, mi-a spus ca el ar găti mai des doar ca nu are timp dacă e la munca. Și i-am răspuns cu "pai eu cum am?"
Nu a spus nimic.
Eu am timp după 8 ore de munca sa fac mancare, sa fac curat, sa spăl vasele, sa pun la spălat, sa scot de la spălat, sa împatur hainele și sa le întind etc aproape zilnic. Nici mie nu îmi face plăcere dar este strictul necesar. Și a spus ca da dar nu ii cer niciodată ajutorul ca el m-ar ajuta. Eu am spus ca aceste lucruri nu se cer deși i am cerut de multe ori dar nu-mi place sa insist, se fac ca iubești persoana care face totul pentru tine și te gândești din bun simt sa te pui s o ajuți sa ii faci viata mai frumoasa și mai ușoară. Dacă vezi ca nu am scos hainele din mașina, scoate le tu, daca am gătit si ai văzut ca nu am apucat sa spăl vasele ca m-am dus la munca după ce am gătit, spală le tu. Ca nici mie nu îmi place sa fac atatea chestii deodată pentru ca ma stresează și ma epuizează mai ales ca le fac pe toate pentru doua persoane. Trăiesc pentru doi, ma stresez pentru doi, muncesc pentru doi, trag pentru doi.
L-am întrebat după dacă m-ar iubi dacă nu as face chestiile astea, dacă as fi mai leneșă și a spus ca nu, așa simplu.
A spus ca cică aceste chestii le faci ca femeie sa ii arați iubitului tău sau soțului ca îți pasa de el. Pai și tu ca bărbat ce faci? Stai in pat și te joci pe telefon asta dacă nu ești la munca in rest nimic. Nicio floare nici măcar de ziua mea, nicio atenție, măcar un gest ceva. Tu cum îmi arați ca ma iubești ca bărbat?
Ca nu ma înșeli? Da bravo felicitări ai atins nivelul minim care înseamnă sa fii om.
Adică el ma iubește pentru ce ii ofer nu pentru ceea ce sunt.
Si l-am întrebat: "Pai si eu atunci de ce sa te mai iubesc ca oricum nu faci chestiile astea?"
N-a spus nimic.
După am vorbit despre pe cine iubim mai mult. Ca fata de familie este un alt fel de iubire si fata de partener este altul iar si ca nu le poți compara. A spus el ca da dar dacă îți faci o familie, soție copil etc ca deja e mai mult. A spus ca atunci când o femeie îți oferă un copil ca o iubești mai mult.
Pai bun si eu dacă nu vreau copii sau dacă nu pot avea nu ma mai iubești? Dacă nu sunt soția ta legal nu ma iubești la fel de mult? Dar nu m-ar cere de soție deci nu vrea sa ma iubească mai mult?
Din nou, el m ar iubi mai mult doar daca i as oferi un copil dar a spus ca daca as avea copil el nu s ar implica in îngrijirea lui. M-a lăsat masca, jur.
Ii făceam sandwich și ii tăiam coaja de la pâine ca are probleme cu dinții ca sa nu îl doară.
Ii fac sandwich pentru munca aproape zilnic și când nu ii fac ii dau bani sa își cumpere ca trăim din banii mei ca el tot salariul îl are împărțit între rata la apartament și pensia alimentara și încă o rată.
Ii pregătesc lucrurile pentru dimineața înainte de munca sa nu caute după ele. Ma trezesc pentru el deși sunt alt schimb ca sa îl trezesc pentru ca el nu se poate trezi singur. Dacă ma trimite după suc sau țigări sau orice la magazin eu merg atunci.
Vreau doar sa primesc ceea ce ofer, i-am spus dar in zadar.

69 răspunsuri:
| SynapseNinja a răspuns:

Nu-s expert în relații, dar îți zic cam cum stă treaba.
Trebuie să există comunicare deschisă și sinceră din partea amândurora. Dacă nu există așa ceva din partea unuia dintre parteneri, celălat trebuie „să întoarcă foaia" și să treacă „la fapte".
Din câte înțeleg eu din ce ai scris mai sus, tu ai dat cam totul pentru el și i-ai și comunicat „ce te doare", iar el „se face că plouă" și te consideră ca pe o sclavă. Asta înseamnă că trebuie să „treci la fapte", asta înseamnând că trebuie să începi să nu-i mai faci toate „poftele" și să cauți diverse scuze.
Niciun om nu este mai presus de altul, toți suntem egali în fața lui Dumnezeu. Asta înseamnă că nu trebuie să te lași pe tine în halul ăsta pentru cineva care nici nu se sinchisește să aprecieze ce faci pentru el. Începe să-l pui la punct prin a nu-i mai face, treptat, toate treburile astea și să vorbești cu el „mai rece". Dacă nici așa nu începe să facă și el sacrificii pentru tine și să te aprecieze... desparte-te de el și gata, nu-i singurul bărbat din lumea asta (la cum se comportă e mai mult un băiețaș). Poate vei găsi pe altul de o mie de ori mai bun.
Nu ești obligată să fii sluga nimănui, mai ales a partenerului de viață. Trebuie să fie o reciprocitate din partea amândurora. Singura ta vină, în cazul de față, e că te-ai sacrificat prea mult pentru el și nu l-ai pus la punct. Cu alte cuvinte, l-ai învățat cu nărav și acum crede că i se cuvine tot ce-i dai.

| nevermind1234 a răspuns:

L-ai învățat prost de la început.(Așa imi spunea mie soțul meu la început, ca eu sunt de vină ca l-am menajat prea mult) Asta nu înseamnă ca nu re iubește, neapărat. E doar leneș si puțin e si vina ta. Dacă tu dai totul și vezi ca nu primești aceeași dedicare și atenție, trebuie sa bați in retragere. Adică nu te opri brusc din a-i face toate capriciile, ci rand pe rând. Din moment ce aveți același program si același timp liber, de ce sa te sacrifici numai tu? Ia lasă-l fără pachet, găsește scuze ca sa nu mai fugi repede la magazin după ce-i trebuie, etc. Încearcă la modul subtil sa-l "reeduci". Reproșurile constante nu fac bine relației, chiar dacă tu ai dreptate.

| Yparisa a răspuns:

Oh, lol, mai stii ca acum un an intrebasei de ce unii barbati se grabesc in relatii? Semnele au fost acolo, dar le-ai ignorat.

| Ararat a răspuns:

Daca statea singur sa vezi cum gasea timp sa fac de toate. E comod, trimite-l la plimbare, altfel peste 20 de ani o sa ai din nou revelatiile de acum ai o sa te intrebi de ce ai acceptat viata asta se sclava. Vad asta prea des in jurul meu. Asta e genul de om cu care ai face greseala vietii sa faci un copil. Nu. Sunteti parteneri, 50-50 sau sa se duca la ma-sa. Asta nu e iubire, e doar dependent de confortul pe care i-l oferi. Iti doresc putere sa te rupi de el pentru ca nu exista nicio calitate in lumea asta care sa te faca sa scuzi lipsa asta de orice interes fata de persoana ta, fata de relatia asta, fata de viitorul vostru. Nu exista si punct.

| mariamarin2006 a răspuns:

Cred că cel mai bine ar fi să te desparți de el. Nu pare că te ajută cu nimic și cred că ar trebui să vorbești cu el direct asupra a ceea ce te deranjează.
Multă sănătate și Crăciun fericit!

| iriszmatos a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog.

| Fatwagienurse a răspuns:

Tine-ti fetito gura inchisa si pune mana sa-i faci la om de mancare, curatenie in casa, spalat vase, daca nu iti convine sa bagi hainele in masina si sa le scoti SPALA CU MANA ca de aia ai maini, nu sa butonezi pe Instagram toata ziua. Bati omul la cap, nu iti este rusine?

| 48deOre a răspuns:

El face minimul si il lauzi, tu faci totul si el e gata sa te dea la o parte cand iti da primul rid
Unele va meritati soarta, nu aveti stop la prostie

| 48deOre a răspuns:

Pensie alimentara? Ce? Are si copil din alta casatorie? rolling on the floor))
Lesin
Iarta-ma dar asa tampenie n-am mai citit de mult
Si tu suporti toata mizeria asta pentru ca "ti-e frica de singuratate" rolling on the floor))) o scuza mai jalnica nu ai gasit?
Te-a vazut proasta si slaba rau de asta ai ajuns aici
Lasa naibii relatiile, citeste o carte ca o sa ajungi rau in viata daca o mai tii asa

| Mihaa22 explică (pentru 48deOre):

Sper sa fii și tu in aceeași situație sa vezi cum e, nu mai razi după. O femeie când iubește cu adevărat poate sa îți dea viata ei doar ca tu sa trăiești bine. Eu cel putin încă n am auzit sau văzut de un bărbat sa facă atatea din iubire. Ca principalul și singurul motiv pentru care sunt cu el și pentru care am ajuns cu el e pentru ca îl iubesc și mi-a plăcut din prima secunda, ca știam dinainte de toate problemele pe care le are, stiam si de copil și am crezut ca iubirea adevarata poate schimba un om happy Nu vreau sa cred ca nu mai exista iubire egala si reciproca din ambele părți.

| 48deOre a răspuns (pentru Mihaa22):

Nu o sa fiu niciodata, stiu tiparele astea comportamentale pe de rost

Iubire egala si reciproca exista dar nu cu orice terchea berchea. Mentalitatea lui e defecta cu totul, sunt foarte curioasa ce poate sa iti placa la un om atat de irational.

Mare iubire dupa un an de relatie, fii serioasa. Ai fost usor de manipulat si acum esti dependenta emotional de un om cu personalitatea unui peste mort. Asta e tot.
Un an i-a trebuit sa faca ce vrea din tine rolling on the floor asta recunosc ca e impresionant, de obicei dureaza mai mult pana isi arata coltii indiferentei.

Oamenii nu se schimba, sa fii deja divortat la 25 de ani arata o iresponsabilitate imensa ca vorbim de un angajament serios si un copil aici, nu de prostioare, asta trebuia sa fie prima chestie care sa iti dea de gandit dar probabil are o poezie lacrimogena despre cum fosta e o nebuna cand cel mai probabil a fost tot o victima.
Stia el de ce se uita la o copila
Probabil iti zice lucruri dulci cand va impacati si tu numesti asta iubire, nu manipulare rolling on the floor

Fii serioasa
Bagajul la usa si ai terminat povestea
Ala nu e barbat

Ii zici o data, de doua ori, a treia oara pa
Sa ajungi sa cersesti iubire, atentie, o floare, un ajutor si alte lucruri BANALE intr-o relatie e jalnic, inseamna ca ti-a facut tocanita stima de sine si atata crezi tu ca meriti.
Poate un psiholog te mai poate salva dar la cum vorbesti despre iubire probabil ai sta si sa-ti iei picioare in cap cu drag
:-&
Nu, o femeie normala nu o sa stea niciodata sa fie facuta pres din iubire. O femeie cu atasament bolnavicios si stima de sine a unui covrig da.