| David0391 a întrebat:

Bună seara oameni buni!
Revin aici cu o întrebare care ma macină de zile întregi.
Sunt împreună cu o fata de ceva timp, amândoi avem un trecut legat de relații toxice etc.
După ce ne-am cunoscut lumea noastră s-a schimbat, după câteva luni ne-am mutat împreună (ea la mine) totul era perfect, sexul era perfect,. înțelegerea etc
Ne-a dat bunul Dumnezeu un copil, sănătos, voinic si cel mai frumos.
Au trecut 6 luni, țin sa precizez eu ca bărbat (nu vreau sa ma laud sau sa ma înțelegeți greșit) eu gătesc în casa, eu fac curățenie, pun la spălat, spăl vase etc (nu zic ca ea nu face dar a născut prin cezariana și încerc sa am grija de ea) mi-am schimbat și jobul și orele de lucru doar sa pot sa am grija de copil cât ea lucrează de acasă.
Ideea e ca în ultimele 4 luni ma simt singur, ma simt ca și cum ei nu ii pasa (într-adevăr ma pupa, îmi vorbește frumos) dar la capitolul "intimitate" suntem praf, maxim o data pe săptămână ca în rest spune ca e obosita, doare capul,, ba ca am băut o bere (nu fumez și beau rar).
Nu ma înțelegeți gresit, știu e mama, e greu pentru ea, dar m-am saturat sa stau serile sa plâng ca simt ca nu o mai atrag, ma simt ca și cum o dezgust sexual (repet, îmi vorbește frumos, ne mai pupam asa "doar pe buze" dar atât).
Înainte când ne-am cunoscut sexul era și de 3-4 ori pe zi, totul era perfect.
Ea e mai mare cu 5 ani ca mine, a avut 3 relații, una în care a fost abuzata, 2a în care a fost folosita, 3a în care era doar asa platonic.
Am întrebat în stânga și în dreapta și am ajuns la concluzia ca sunt manipulat.
Eu sunt băiat de casa, nu fumez, nu ma droghez sau sa ies cu băieții la bere, sunt genul mai "mamos" îmi place sa gătesc, fac curat în casa, sa fiu atent la cum ma îmbrac, cum miros, îmi place sa am grija de o fata, oferit flori săptămânal etc.
Mulți mi-au spus ca fata s-a văzut "lipita" de mine și profita, alții ca merit mai mult
P. S am și cerut-o deci avem copil, nunta planificata (ea nu știe) eu stau bine (în Anglia) apartamentul meu, 2 masini, job bun (nu o zic sub forma de lauda) doar dau cărțile pe fata.
Întrebarea mea (poate mai sunt fete/femei care au născut) de ce înainte sexul e zilnic afecțiune etc și după ce se întâmplă să ne "luați" totul se schimba?
P. S eu stau în mare timp cu băiatul, ma trezesc la 6 dimineața odată cu ea, ea se duce la birou eu stau cu băiatul pana la 14:30 în timpul asta ii gătesc micul dejun și cafeaua la soție, fac de mâncare pentru mine la serviciu, îi fac și ei sa aibă în timpul zilei plec de la 15:00 pana la 23:30 la munca după vin acasă și spăl vase etc.
Ea e afectuoasa emoțional dar legat de sex și intimitate nu.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Tu ai idee ce presupune o sarcina? Aparent nu.A iesit un copil pe acolo, dar doar dupa cateva luni tu vrei sex si plangi cand ea iti spune ca e obosita? In locul tau mi-as schimba prioritatile, deoarece cauzele pentru care nu vrea sex sunt cu zecile, atat din punct de vedere fizic cat si psihologic.Nu e deloc matur din partea ta sa iti scrii oful aici, in loc sa comunici deschis cu sotia despre tot ce te macina.Afla ca un numar urias de femei sunt scarbite propriul corp dupa nastere, sunt in depresie post partum, au libido 0 din cauza noptilor nedormite etc. etc.E grav daca faceati sex de 5 ori pe zi dar acum iti faci scenarii urate, iar comunicarea la capitolul viata sexuala nu (mai) exista.Sau poate nici n-a existat? Voi stiti.

8 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Iti raspund ca femeie si ca mama de 3 baieti (deci 3 sarcini si, respectiv, 3 operatii cezariene). Mi se pare minunat ca faceti totul impreuna, ca stai cu copilul, ca o ajuti. Continua! Iti va fi recunoascatoare cand va trece perioada asta nebuna de dupa nastere. Femeia dupa ce naste are o sumedenie de hormoni care isi fac de cap prin corpul ei, libidoul tinde spre zero si unele femei trec si prin depresie postpartum (o stare cat se poate de reala cu sanse mai mari de aparitie si manifestare dupa o cezariana, decat dupa o nastere naturala - personal am trecut dupa fiecare cezariana prin depresie).
Solutia ar fi sa ii spui mustrarile tale, sa o incurajezi sa iti spuna prin ce trece si ea si sa discutati. Nu te gandi ca nu te mai iubeste sau nu o mai atragi fizic, ci discutati si vedeti despre ce este vorba. Nu te astepta ca acum sa mai fie atat de des cum era inainte, dar daca discutati poate gasiti un numitor comun si reusiti sa va intelegeti unul pe altul.

| AliGab a răspuns (pentru AliGab):

Am vrut sa scriu "sa ii spui frustrarile tale", dar cred ca s-a corectat aiurea

| LaviniuA a răspuns:

Ai cam rasfatat-o. Mai uita si tu din cand in cand de curatenie, ordine si copil, ca sa faca si ea ceva. Poate va ganditi la ceva lucruri pe care sa la faceti impreuna, de exemplu jogging, inot, sala, o vacanta.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ai greșit rău față de ia ca vi aicia și o vorbești pe la spate în halul ăsta de murdar. Nu ma înțelege greșit te rog frumos dar tot ce ai spus aicia tot ce au scris aicia tot ce ai explicat aicia tot ce ai zis aicia ai fi putut săi spui și ei în față și atunci aflai Adevărul răspuns de la ia căci aicia veți fi judecați amândoi nu doar ia și tu amândoi veți primi sfaturi diferite păreri al oamenilor rău și buni nu ști în ce groapa cazi și în ce minciună cazi și te vei certa cu soția ta acasă și mama copilu vostru spune-i urgent cât mai repede ei ce ai pe sufletul tău și inima ta și nu o mai vinde și o mai vorbi de rău la oamenii fie buni fie rău o relație nu o faci cu mama tatăl frați oamenii o relație este doar tu și ia nu trebuie nimeni Absolut nimeni certurile tale cu ia nebunile tale cu ia ce ai făcut tu este grav de greșit s-o vinzi in halul ăsta s-o vorbești pe la spate ca a și avut alte relație cu alți bărbați si ca nu se culca cu tine și nu te satisface ai greșit grav de tot față de ia ia poate te aștepta acasă cu sufletul și inima și gândul la tine și tu o vinzi o vorbești în halul ăsta pe la spate"bravo ție"

| David0391 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Domnul meu, nu vorbi asa te rog frumos
Nu am zis absolut nimic ceva rău de ea, doar am zis ce am pe inima o iubesc asa cum e ea doar caut un sfat cum pot " lucra" la mine sau la relație sa facem sa fie ca înainte ( la. Intimitate)
Nu te aprinde asa de repede înainte sa te pui în pielea mea

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Cumparati pe ascuns un vagin electric si foloseste-l cand vrei intimitate tot pe ascuns. Nu uita lubrifiantul, ca sa alunece mai bine treaba. Nu merge la altele ca o sa te prinda "cu chilotii-n vine" si s-ar putea sa reactioneze urat. Doar nu vrei o mama crizata sa te atace, nu? Amenint-o cu divortul.

| David0391 explică:

Ai înțeles totul greșit, amândoi știm de relațiile din trecut
Și nu știu cu ce o vorbesc murdar, nu am zis absolut nimic rău despre ea, doar am cerut un sfat, nu am criticat-o nu am făcut nimic, doar am cerut un sfat