| mcv88 a întrebat:

nu am apelat niciodată la un forum dar 'niciodată sa nu spui niciodată ', ma numesc Vali, 28ani,recent căsătorit pe data de 27 August... după căsătorie soția mea, la o săptămâna o văd tăcută și abătută, o întreb ce are, spune ca nimic dar tot mereu cade pe gânduri, îmi spune ca dacă doresc pot pleca in concediu la ai mei in alt oraș motivând ca nu mai am concediu pana la anul viitor și ca starea care o are o sa ii treacă ...am început și serviciile,dar din contra situația s-a înrăutățit ajungând sa-mi spună ca nu ma mai suporta, bă ca nu ma mai iubește..eu ajungând sa fac depresie și sa urmez un tratament,iar ea a spus sa lăsam lucrurile de la sine,sa le faca ea, o zi îmi spune ca ma iubește, apoi spune ca nu e adevărat, și ca eu vreau sa-mi clădesc fericirea pe nefericirea ei... oare 10 ani am fost mințit, avem împreuna un apartament,o mașina, joburi bune plătite...motivând ca vrea sa fie fericita și liniștita, eu ca bărbat am gătit din plăcere,spălat rufe,sex doar când vroia...ce sa fac in situația mea, o iubesc și ma doare ca este rece cu mine, deși in timpul asta am mai întreținut relații sexuale de 3ori. poți face sex cu persoana așa zisa care nu o mai iubești? Sărutat mecanic și îmbrățișat forțat, Menționez ca ea are29 ani

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Comunicarea sincera, deschisa și într-un cadru plăcut va poate ajuta. Faceți lucruri care va pot apropia unul de altul și încearcă sa vezi care e cauza acestei atitudini din partea ei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Rata divorturilor = 50%. Daca nu e instabila emotional s-a saturat = vrea altceva, oricare ar fi motivul tot acolo duce. Unul din cei mai mari psihologi a spus " Femeia e ca maimuta, nu lasa o creanga pana nu apuca alta. " Chiar daca nu se aplica la a ta tot acolo duce. Pregateste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! E clar ca soția ta nu îți va spune motivul pentru care se comporta asa, eu cred ca o perioada în care sa stați despărțiți va va face sa va duceți dorul și sa se reaprinda focul sau puteți apela la terapie, la un psiholog cu care sa discutați despre problemele voastre și sa decideți dacă merita sa trăiți asa nefericiți o viata sau sa va despărțiți și sa va căutați fericirea fiecare pe drumul lui. Știu ca după 10 ani e greu sa te gândesti cum ar fi sa o iei de la capăt cu altcineva, dar preferi sa trăiești asa o viata decât sa o iei acum de la capăt cat încă ești tânăr zic eu? În prima faza nu trebuie sa fii egoist, încearcă sa găsești o soluție sa va readucă pe drumul cel bun, dar dacă ea nu da semne ca vrea asta atunci gândește-te la tine. Bunurile se pot împărți, nu e o problema, e mai importanta fericirea voastră decât banii. Succes!

| Ramirez04 a răspuns:

Iti recomand sa vorbesti cu ea la cafea. Si asculta daca ea e rece cu tine si tot o tine asa mai bine o lasi balta te-ai gandit ca poate te inseala cu alta persona? E posibil deoarece ti-a spus ca vrea sa o luati pe cai diferite, uite eu iti spun faci o cafea si stati de vorba daca ea tot rece ramane si bosumflata de la nu stiu ce motiv mai bine o lasi balta si iti cauti pe alta pentru ca daca continui o sa suferi si mai mult mai bine cauta pe cineva care sa te iubeasca nu pe cineva care sa te faca sa te simti prost. Si inca ceva daca zici ca ea a inceput sa se comporte rece dupa casatorie inseamna ca a vrut ea de la inceput ceva sa se insoare cu tine si sa se desparte dupa ca sa iti ia jumatate din avere la asta te-ai gandit? Daca vrei imi poti da cerere si putem vorbi oricum toate cele bune.

| Kidd_Kasy_1995 a răspuns:

Sincer nu am varsta ta dar totusi poate poti lua sfaturi de la unu mai tanar, de multe ori am auzit despre chestii din astea si am si patit dar nu chiar insurat, sti proverbul dragostea cu sila nu se poate, ce te-as sfatuii sa faci incearca sa fi tare si stati cateva zile despariti adica du-te in concediul acela, sa vezi daca dansei i-a fost bine fara tine. atunci e clara situatia tu stii!