| 2420 a întrebat:

Ieri la serviciu la finalul programului, colegii mei au râs de mine spunând că sunt un ratat deoarece nu am avut niciodată o prietenă la 28 de ani cât am în prezent.

Ei au spus că își dau seama de faptul că eu nu am avut niciodată o prietenă până la vârsta de 28 de ani din comportamentul meu timid și anxios.

Chestia este că băieții de pe celălalt schimb de la schimbul 2 tocmai veneau la serviciu atunci și au auzit discuția și au început și ei să râdă de mine de față cu toate celelalte muncitoare de pe schimbul meu care nu au zis nimic.

Eu în momentul acela am plecat în spatele benzii și m-am ascuns de ei ieșind la finalul programului din secție prin altă parte ca să nu ajung la vestiar în același timp cu ei.

Efectiv simt că nu vreau să mai trăiesc, mereu când sunt luat la mișto de un coleg la serviciu, orice aș zice aceștia îmi bagă repede replica "dacă erai șmecher aveai și tu măcar o prietenă" în toată viața ta.

Ce pot face să fiu mai tare de caracter și să fiu în stare să am o iubită pentru prima dată în viața mea?

Efectiv fac 29 de ani peste câteva luni și majoritatea fetelor din fabrica în care lucrez eu nici nu mă bagă în seamă.

Să mă mut din țară ca să fiu în stare să ascund faptul că sunt virgin la 28 de ani față de familie și restul?

Sau doar să mă mut în alt oraș să fac naveta acolo într-o fabrică unde nu este nimeni din orașul meu doar pentru a nu a mai afla nimeni din orașul meu de acest secret rușinos pe care îl am?

128 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am plecat în spatele benzii și m-am ascuns de ei...Ce pot face să fiu mai tare de caracter"

pas 1: infruntă-ți temerile nu le intoarce spatele!

| anonimg a răspuns:

Să citești Biblia. Cartea aceasta nu doar că îți va deschide mintea, dar îți va descoperi și caracterele oamenilor. Și dacă îți vei deschide inima, atunci vei compătimi pe acești oameni.
Nu doar că vei putea sta în fața lor să-i înfrunți, dar vei ști și ce să le răspunzi.

| AlexValentinn a răspuns:

Am si eu un prieten care s-a si-a inceput viata la 27 de ani, dar a inceput cu una de 16 ani si de atunci are aventuri numai cu fete cu 12-15 ani mai mici ca el pentru ca nici pe el nu il baga alea de varsta lui sau varsta apropiata in seama, dar omu a gasit solutia usoara hai sa ma dau la minore ca sunt proaste si macar la alea am sanse... ce sa zic foarte trist. In cazul tau, imi pare rau pentru tine, dar in ziua de azi virginitatea este vazuta ca o boala de care trebuie sa scapi cat mai repede, cred ca in ziua de azi tinerii si-ar da virginitatea in schimbul unei boli adevarate, adica un tanar in ziua de azi care este virgin si il macina o chestia asta cred ca ar prefera sa nu mai fie virgin dar sa aiba o boala. Schimba locul de munca daca colegii fac asa, nu ar trebui sa stai undeva unde se face misto de tine, ia-ti un job cum e sofer livrari pizza sau ceva la care nu ai tangente prea multe cu colegii de munca, si asta ca esti anxios si timid nu are treaba multa cu faptul ca esti virgin, stiu atatia oameni anxiosi si timizi care au avut cateva prietene la viata lor. Fa si tu misto de ei, sau cand iti zic chestia asta zi-le asa "Si ce te *** pe tine grija" sau "Si care e problema ta" raspunde-le cu un pic de rautate, desi poate nu pare cea mai buna metoda, crede-ma ca functioneaza ca daca le raspunzi cu rautate nu o sa mai vrea sa te bage in seama deloc si o sa te lase in pace. Legat de faza cu mutatul in alta tara, este un lucru bun, dar ar trebui sa ai alte motive pentru care sa te muti, nu doar ca fac unii misto de tine, crezi ca in alte tari nu exista bullying? Nu sunt si ei tot oameni? Ba exista, crede-ma.

| Mopmop a răspuns:

Asta in primul rand sa iti fie invatatura de minte! Salariul si daca ai/nu ai o prietena / nevasta nu trebuie sa stie nimeni!
Adiacent acestui sfat, daca vrei, iti trimit nr meu de watssap si in masura in care voi avea timp putem avea cateva discutii pe tema cum sa iti faci o prietena!
PS: Daca fugi de probleme ele nu vor disparea!

| TLF92 a răspuns:

Sometimes in live you have to quit and its ok to quit! Saint Oreo man, god of the incels let the darkness embrace your soul my friend

| TLF92 a răspuns:

Ti-am mai zis ca am 28 si sunt in aceiasi situatie ca tine, slab de fel urat ca poola, n-am o fata care sa exprime masculinitate, STRONG JAWLINE daca ai auzit, DOUBLE CHIN gusa la 28 de ani si slab ca idee crede-ma fetele sunt moarte dupa baieti de genul asta, ce poti sa faci NU POTI SA FACI NIMIC e gata pentru tine! intelege odata eu unul am inteles

| TLF92 a răspuns:

Cum sa te muti in alt oras, explica si mie ce ai sa faci fara prieteni acolo, neavand pentru inceput nicio valoare sociala! o sa te afunzi si mai tare in depresie

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Dati doua trei palme si pleaca repede de pe site-ul asta cu sfaturile tale, pana nu te injur eu inaintea lui

| TLF92 a răspuns:

Lasand caterinca la o parte, trebuie sa te astepti la ce e mai rau de la colegi tai de acum inainte si la cum te-ai descris, sfatul meu e sa iti cauti de munca in alta parte happy sincer iti zic, nu am nimic cu tine suntem in acelasi asentiment happy dar sa te astepti la ce e mai rau de la aia daca o sa ramai la job-ul respectiv! Numai bine

| Anuket a răspuns:

E clar că toți care au râs sunt imaturi în această situație. Sunt persoane care nu vor relații, asexuale, nu e nimic de râs în asta. Lor să le fie rușine, până la urmă e treaba ta ce faci.
Tu dacă vrei o relație, te bagi în vorbă cu fete, nu te descuraja și nu mai arăta că te afectează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi mare chestie ca nu ai avut niciodata prietena?, Daca tu consideri asta ca o slabiciune, ca ceva rusinos,-> altii vor incerca sa isi bata joc de tine, nu numai pentru ca esti singuratic, ci pentru ca iti cunosc punctele slabe.
Eu am 27 fac 28, Nu am avut niciodata Dar nici nu imi mai pasa deloc-deloc de ani buni.
Si pe mine ma mai intreaba cum stau cu dragostea? -> le raspund ironic - sec "foarte bine, eu nu am treaba cu fetele, fetele nu au treaba cu mine", nu imi pasa.
Vazand ca reactionez indiferent isi pierd interesul de a continua.

| TLF92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imagineaza-ti sute de angajati care sa iti rada in fata ca esti un ratat virgin care nu a avut in viata lui o pzd, pune-te in locul lui pentru o secunda?

| anonimg a răspuns (pentru TLF92):

Lipsa de respect ii face pe oameni la fel ca pe "colegii" din povestea noastra.
Sau poti sa faci ca un om care te uraste, sa nu te mai urasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TLF92):

Sute e exagerat, poate zeci.Iar oamenii rad cand vad ca el e preocupat, se streseaza din acest motiv. Daca ar fi indiferent colegii aia si-ar pierde cheful.Am fost in situatii stanjenitoare, stiu cum sa fac fata eu spun din experienta.
Si e normal sa iti bati joc de aia mai "slabi" asta e legea junglei. Evolueaza gaseste unu mai slab ca tine si fa misto de el.

| TLF92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zic și eu o sa fie batjocura colegilor dacă nu o sa plece de acolo, părerea mea nu vreau sa îl supar, el fiind și slab de inger o sa îl manipuleze aia una doua și cred ca o va lua razna de top! TREBUIE SA SE CARE DE ACOLO

| TLF92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbiți de parca nu știți ca lumea în sine e o jungla iar oamenii sunt de fel foarte rai și răzbunători

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Hai sa te iau altfel omul asta e deja luat de prost de colegi pe considerentul ca se afla în situația în care se afla, ce te face sa crezi ca va reusi in scurt timp sa ii facă pe aia sa aibă o alta părere despre el?

| RAY a răspuns:

Jesus ce colegi fara chef de munca,puturosi,lenesi,barfitori,au prea mult timp liber, la munca nu ai timp de asa ceva, muncesti naibi, du-te in alta parte, la o fabrica, baga 8 ore in 3 ture si nu vb cu nimeni, nu incerca sa fii sociabil cu romani ca sunt barfitori de fel, eu mereu incerc sa gasesc un strain cu care sa vorbesc

| Legion7X a răspuns:

Eu cred că tu la servici, nu ai dat dovadă de puțină bărbătie si de un comportament sociabil, glumeț, puțină revoltare unde este cazul etc, fiind foarte retras și docil. Uneori un comportament putin artificial poate schimba psihologia unui grup, cu toate că nu este stilul tău. Un astfel de comportament se poate folosi și in cazul fetelor, și nu te costă nimic. Incearcă! In viață mai sunt și chestii regizate laughing

| TLF92 a răspuns (pentru Legion7X):

Ai dreptate, ceva ceva gresit a facut el si eu nu am avut prietena in viata mea tot 28 si pe unde am lucrat nu am dat de inteles la nimeni ca sunt vai mama mea...

| TLF92 a răspuns (pentru Legion7X):

Imi pot imagina cat de fucked up e situatia in care se afla, dar tot trebuie sa faci sacrifiu sa ai un serviciu ca sa traiesti sa ai ce mancarolling on the floor

| TLF92 a răspuns (pentru Legion7X):

El tot spera ca se va intampla pana la urma sa isi gaseasca pe cineva, eu cum unul sunt realist si stiind ca sunt in aceiasi situatie ca a lui deja nu mai are nicio logica niciun sens, vorbind in numele meu cum sa cred eu ca o sa mai imi gasesc prietena avand in vedere ca am aplicat si la job-uri de nu depaseau salariu de 2000 de ron in mana ( dau un exemplu ), scund 1.68, neatractiv, relativ urat, situatie financiara dezastruoasa happy I NEED A MIRACLE, dar cine stie poate am sa patesc si eu ce a patit el la cine stie ce alt job si nu as vrea sincer

| anonimg a răspuns (pentru TLF92):

Nu se realizeaza nimic bun in scurt timp. Dar recomandarea mea il va ajuta sa se dezvolte mult mai mult decat am explicat in cateva cuvinte.
Numai dupa ce va citi Biblia va intelege ca gandirea oamenilor de felul colegilor lui este rudimentara; doar atunci va vedea ca proprii lui colegi sunt in mijlocul unei mocirle acolo unde le este placut doar porcilor sa se scalde, si ca ei se simt bine acolo.
Bullying-ul se gaseste la toate nivelurile de varsta. Trebuie doar sa le aratam acestor oameni pasionati de bullying, o oglinda in care sa-si vada propriile defecte de caracter si este indeajuns.
Si Biblia este singura putere care descopera caracterul omului. Nimeni nu va putea infrunta pe acela care cunoaste Scripturile, care este legat de ele.
"Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii." (Evrei.4:12)
In fata ei, batjocoritorul va tace, pentru ca va ramane fara cuvinte.

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Bai nene tu ai un complex cu biblia ta esti bolnav la cap...

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Asta ii trebuia astuia acum sa citeasca biblia sa se faca pastor ca si asa aia nu *** mai deloc toata viata

| anonimg a răspuns (pentru TLF92):

Si tu ce crezi ca ar trebui sa faca? Sa fuga toata viata de scursurile societatii? Daca stai de vorba cu aceste scursuri vor spune ca ei nu au dat in cap la nimeni, ca nu a facut rau la nimeni niciodata. N-ai unde sa fugi de acesti blestemati. Ii gasesti peste tot.
Sa se duca la sala si sa se impuna prin forta? Niciun sportiv nu rezista la prea multi oameni; si violenta strica caracterul celui ce o poarta.
Repet: pune defectele oamenilor in fata lor si acestia nu vor mai deschide gura. Daca vor continua sa o deschida, atunci garantat ca aceste scursuri vor avea parte numai de necazuri toata viata lor. Raul se va intoarce negresit asupra capetelor lor daca acesti blestemati staruiesc in rau.
De aceea spun ca Biblia iti da putere sa faci fata celor rai, si in acelasi timp inima sa-ti fie plina de pace, netulburata... Poti sa consideri acest lucru nebunie, complex sau oricum vei dori, ca cei mai multi oameni; dar pentru mine este adevar.

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Acelasi sfat mi l-a zis si maicamea sa ma rog la dmz sa imi dea o prietena sau sa ma pocaiesc si i-am zis in replica daca tine neaparat sa omor lume pe strada o fac si pe asta

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Sa nu se mai planga cel putin si sa accepte lucrurile asa cum sunt, n-are ce sa mai imbunatateasca la el de la 29-30 de ani, s-a dus, daca nu s-a trezit la timp de la cel tarziu 22 sa zic asa e pa ( poate ca daca s-ar fi trezit la timp ar fi avut o sansa nu se stie ), inca odata suntem una si aceiasi persoana sunt identic persoana lui cum s-a descris el aici asa sunt si eu in viata reala... n-ai ce sa faci daca el zice ca arata ca un copil la figura cum spune si se duce pe 30 de ani, spune tu CE SA FACA? asta vor toate siguranta si un barbat la 30 de ani care arata A BARBAT de la A la Z ce sa ne mai ascundem! nu stiu eu cel putin NU VAD O SCAPARE DIN ASTA pentru mine, nu stiu pentru el, da in fine

| TLF92 a răspuns (pentru anonimg):

Si orice persoana care nu a avut o relatie intima pana la varsta asta dezvolta involuntar probleme psihice e si un studiu pe net referitor la persoanele de genul, situatie care il adanceste si mai rau in groapa si efectiv nu ai cum sa mai iesi, ajungi cum sa spun la un level in care trebuie sa iti vina o fata si sa iti zica vrei sa fiu prietena ta, ca el nu o sa mai fie in stare sa cucereasca o femeie EVER